Als beste getest door de Consumentenbond Kabinet laat vakantieganger naar 'oranje' landen begaan 4 CORONA BESMETTINGEN Met een nu al wild woekerende deltavariant staat ons nog een 'hete herfst' te wachten. Wat als ziekenhuizen in het najaar alsnog vollopen met niet-gevaccineerden en de lockdownregels terugkomen? ,,Dit gaat spanningen geven donderdag 22 juli 2021 DEN HAAG Nederlandse reizi gers die ondanks een 'oranje' reis advies op vakantie gaan naar Spanje en Portugal, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Het kabinet laat ze begaan, ondanks dat vakanties volgens de richtlijn van de regering niet als 'noodza kelijke' reis mogen worden be schouwd. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken, verantwoorde lijk voor de reisadviezen, moeten mensen zelf nagaan of een reis noodzakelijk is. „Wij geven een reisadvies. Als dat oranje is, is dat absoluut een advies om ergens mét op vakantie te gaan", zegt een woordvoerder van demissionair minister Sigrid Kaag. ,,Het is on verstandig dat in de wind te slaan." Vluchten blijven ondertussen toch vertrekken naar 'oranje' va kantielanden. Luchtvaartmaat schappijen en tussenpersonen staan annuleren of omboeken niet altijd toe. Het ministerie van In frastructuur en Waterstaat heeft aangegeven bij 'alle airlines en reisorganisaties' dat een vakantie reis géén noodzakelijke reis is. ,,Dat zullen we blijven doen." Verder wijst de woordvoerder van demissionair minister Cora van Nieuwenhuizen op de eigen verantwoordelijkheid van men sen. Ellen van Gaaien Niels Klaassen Rotterdam Met maximaal drie gasten thuis, ho reca die om 22.00 uur dicht moest en niet meer dan dertig mensen bij bij eenkomsten begon vorig jaar een roe rige herfst. Na een kabbelende zomer met weinig besmettingen trok het kabinet eind september de teugels aan. Het bleek het begin van een lange winter in lockdown, met uit eindelijk zelfs gesloten scholen en horeca, een beperkt aantal bezoekers bij de kerstdis en een avondklok. Inmiddels is zo'n 45 procent van de volwassenen volledig gevaccineerd. Naar verwachting stijgt dat aantal naar 85 procent in september. Maar tegelijkertijd is het aantal besmettin gen door de deltavariant nu toren hoog. Wat voor een herfst hebben we voor de boeg? Moeten we de borst natmaken voor wéér een donkere tijd met veel beperkingen? Dat zal allemaal afhangen van wat er in de ziekenhuizen gebeurt. Want als de vaccinatiegraad van 85 procent wordt bereikt, zijn er in Nederland nog altijd heel veel mensen potenti eel vatbaar voor het virus. In theorie kan dat leiden tot piekdrukte in de ziekenhuizen, als zij allemaal in een korte periode besmet zouden raken. ,,Laten we ervan uitgaan dat er rond de 2 miljoen mensen niet be schermd zijn. Dat is een behoorlijke populatie. En als er dan een snelle op leving van het virus is, kan dat op nieuw tot hoge aantallen in de zie kenhuizen leiden", becijfert Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg. Gemiddeld belandt 1 tot 1,5 procent van de geïnfecteerden in het zieken huis volgens het RIVM, dat zou neer komen op duizenden ziekenhuisop names. Corona-ic's Precies daarom houden ziekenhuizen nu rekening met allerlei scenario's, waaronder het zwartste. De speciale corona-ic's alvast ontmantelen? Nee, gebeurt niet. Alle draaiboeken voor een nieuwe toevloed liggen klaar. En als de bedden in een specifieke regio vollopen, gaan ziekenhuizen gewoon weer patiënten verplaatsen. Kuipers: ,,Zo'n golf als afgelopen winter ver wachten we niet, maar we moeten er wél rekening mee houden. Dat voelt gek, want de ziekenhuiszorg was al tijd erg gericht op efficiency en een hoge bedbezetting. Nu moeten we echt reservecapaciteit houden." Want dat er een toename van het aantal coronapatiënten komt, daar over zijn deskundigen het eens. Nu al klimmen de aantallen licht door de zomerhausse aan infecties. Deskun digen verwachten met name een op leving in bepaalde wijken of dorpen waar de vaccinatiegraad laag is. ,,Voor de mensen die het betreft zullen die uitbraken net zo erg zijn. In de Bi- blebelt, Urk of Rotterdam-Zuid kunnen mensen heel erg ziek worden en naar de ic moeten", voorspelt Frits Rosendaal, epide mioloog van het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC). En ja, dan kan het gebeuren dat de bewoners van die regio's weer te maken krijgen met maat regelen, of ze nu gevaccineerd zijn of niet. „Daar ontkom je niet aan. Het wordt span nend of mensen bereid zijn zich aan de maatregelen te houden als ze al gevaccineerd zijn", zegt Dick Willems, medisch ethicus van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Uiteindelijk zullen algemene maatregelen nodig zijn om de zie kenhuizen te ontlasten en kwetsbare mensen te beschermen. Willems: „Juist bij die kwetsbare mensen van wie de zorg al is uitgesteld, schuilt volgens mij het grootste gevaar. Je kunt natuurlijk niet eindeloos blij ven uitstellen omdat ziekenhuizen We moeten voorlopig blijven testen, want dankunjeoptijd ingrijpen - Marion Koopmans, viroloog #kooplokaalookonline ZOMERACTIE: de ideale reisgenoot, nu extra voordelig Kijk voor alle voordelen op 0 24\ uurBestel de tolino bij jouw lokale boekhandel via Libris.nl GO Zwart scenario voor dit najaar nu al in kaart gebracht Lflffl Deze actie is geldig t/m 31 augustus2021 F O11 nn p.n 7nlnnn Hp. vnnrranH strpkt LLJ L11 IU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4