Het is net een gevangenis' 5 Leeuwinnen weinig wijzer na Voetbalsters VS: valse start 1 BI Badloe gunt Martina de vlag Bus komt niet: duel geschrapt Een bizarre olympische vuurdoop voor Oranje, met een monsterscore tegen Zambia: 10-3. Maar straks moet er echt wel wat anders op de mat worden gelegd." FLITSEN ARJAN SCHOUTEN Met de wedstrijdbal onder haar arm doolde Vivianne Miedema na haar olympische debuut door de verlaten catacomben van het Miyagi Stadion. ,,Ik heb er nog nooit eentje meegenomen, maar deze is vrij speciaal", vond de spits. ,,Deze gaat mee naar huis. Met de handte keningen van alle meiden erop.'' Vier olympische goals voor de spits, die onlangs nog in deze krant vertelde over haar voorliefde voor het evenement, waar ze al als klein meisje naar keek. En dan debuteren met vier goals. ,,Dan mag je niet klagen, hè. Dan moet je ook waar deren wat je neergezet hebt.'' Dat deed ze, zeker. Net als ieder een bij Oranje. Maar te veel jubelen vond iedereen toch misplaatst, na de idiote 10-3 zege op het onthut send zwakke Zambia. „Vooraf wist je niet zo goed wat je van die ploeg moest denken, maar we hadden al vrij snel door dat we heel veel goals moesten gaan ma ken", merkte Miedema, die al met een hattrick op zak mocht rusten en daarna nog haar 75ste voor Oranje maakte voor ze werd vervangen door Lineth Beerensteyn. ,,Dat we onnodig drie goals weggeven, is na tuurlijk niet goed. Maar zo beginnen is fijn." Het contrast op dag één van het toernooi was im mers groot. Wereldkampi oen VS, die andere topfavo riet, ging met 3-0 onderuit tegen Zweden. Nederland leverde wel en flitste zeker voorin met ook nog twee goals van de swingende Lieke Martens. Maar de avond waar de hele selectie maanden van ge droomd had, bleef er ondanks die bizarre uitslag en de historische waarde eentje waar niemand echt extatisch van raakte. Een surrealistische eerste proef werd het. Eindelijk op die Spelen en dan zo'n rare aftrap beleven. Aan treden in een gigantische voetbal tempel, 400 kilometer bij Tokio vandaan. Ooit neergezet als WK- stadion in 2002, maar nu met slechts een legertje Japans klapvee op de tribune. En dan zo'n matige tegenstander. ,,Ik denk niet dat ik ooit een wedstrij d heb meegemaakt die in 10-3 eindigde en de spelers ook niet'', zei bondscoach Sarina Wiegman. „Wat het waard is? Tja, drie punten, een doelsaldo van +7 en snel weer door." Het uitstapje naar de Zam- biaanse schiettent gaf geen heldere indicatie van waar haar groep nu staat. En de walk-over paste moeilijk bij het opge wekte olympische gevoel van de laatste dagen. Vol hoop en ook bibbers - zeker na het afhaken van gangmaker Sherida Spitse - werd toegeleefd naar het duel. En dan mag je rusten met 6-1. „We waren héél blij dat SARINA WIEGMAN de Spelen begonnen voor ons. Maar we leven echt in een vreemde we reld, nu'', zei Wiegman. ,,Waar we verblijven. Waar we spelen en ook weer de ambiance hier in het lege stadion. Het ademt totaal geen Spe len. Maar het blijven wél de Spelen, waar je gewoon een medaille kan halen. Een enorme missie.'' Die missie kreeg een bizarre start tegen de nummer 104 van de FIFA- ranking. ,,Met die goals moet j e héél blij zijn, maar het was gek voetbal len'', merkte ook Martens, die wel heel gemakkelijk om de Zambi- aanse verdedigers heen mocht dan sen. ,,Dit was een van mijn gekste wedstrijden ooit. Sta je eindelijk op die Spelen, win je met 10-3. Het is goed hoor, maar ik had liever tegen een sterkere tegenstander ge opend.'' Amper uitgedaagd sloop er soms slordigheid in en vielen er tegen- goals. Dat moet er snel uit, zaterdag wacht het sterke Brazilië en daarna het stugge China. ,,Dan moet je echt wat anders op de mat leggen.'' - donderdag 22 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS cw VOETBAL De Amerikaanse voetbalsters, topfavoriet voor goud, hebben bij de start van hun Spelen giste ren een zware nederlaag geïncasseerd. De regerend wereldkampioen verloor in Tokio met 3-0 van Zweden. Stina Blackstenius maakte twee doelpunten. OPENINGSCEREMONIE Surfer Kiran Badloe had morgen graag de Neder landse vlag willen dragen bij de openingsceremonie, maar zijn open sollicitatie bleef onbeantwoord. Toch staat hij volledig achter de keuze voor atleet Chu- randy Martina. ,,Mooi dat hij het is geworden." HOCKEY De Nederlandse hockeyers hebben hun laatste oefenduel in aan loop naar de Olympische Spelen, met Australië, niet kunnen spelen. De bus die de Oranje-selectie van het atletendorp in Tokio naar het hockeystadion zou brengen, kwam niet opda gen. Topbasketballer Zach LaVine heeft toestemming gekregen om zich bij de ploeg van de VS te voegen. De ster van Chicago Bulls was uit voorzorg thuisge bleven, omdat er een risico bestond dat hij besmet was geraakt met corona. Dat blijkt niet het geval. Mike Foppen is na Rut- ger Koppelaar de tweede atleet die in aanloop naar de Spelen positief is getest op corona. De Nijmeegse 5000-meterloper is gevac cineerd, maar kreeg deze week toch een positieve uitslag. Foppen moet nu twee negatieve testen inle veren om naar Tokio te kunnen. Hij heeft zijn vlucht moeten uitstellen. 'Ben je eindelijk hier, wordt het 10-3' ^0 @ArjanSchouten Miyagi >1 Nederland Zambia MIYAGI Bondscoach Sarina Wiegman trok gisteren fel van leer over de beperkte bewe gingsvrijheid die haar speelsters in Japan hebben. ,,Je kan niet zomaar mensen opsluiten voor twee weken. Dat kan gewoon niet." Volgens Wiegman heeft haar selectie het gehad met de te strenge leefregels en beperkin gen. ,,Wij leven in een hotel waarbij we achterin weg zijn gezet. We mogen niet in de openbare ruimtes, gaan door de personeelsingangen naar bin nen, ergens in een souterrain. We mogen niet naar buiten, het is net een gevangenis. Mijn mei den moeten echt even naar bui ten. We weten dat we hartstikke voorzichtig moeten zijn. Dat zijn we ook." Ze hamert bij het IOC op versoepeling. ,,Dadelijk gaan we deuren openbreken. We wil len niet besmet worden, gaan niet lopen shoppen. Maar er is een geweldig mooie tuin in ons hotel. Daar is geen kip, maar ook daar mogen we niet in." Nederland: Van Veenendaal, Janssen, Van der Gragt (60. Wilms), Nouwen (85. Van Es), Van Dongen, Roord, Groenen, Van de Donk (72. Pelova), Van de Sanden (72. R. Jansen), Miedema (60. Beerensteyn), Martens. Scoreverloop: 9. Miedema 1-0, 14. Martens 2-0, 15. Miedema 3-0, 19. Banda 3-1, 29. Mie dema 4-1, 38. Martens 5-1, 45. Van de San- den 6-1, 59, Miedema 7-1, 64, Roord 8-1, 75. Beerensteyn 9-1, 80. Pelova 10-1, 82, Banda 10-2, 83, Banda 10-3. Scheidsrechter: Fortunato (Arg). Geel: Siamfuko (Zambia), Van Es. A Vivianne Miedema scoorde vier keer tegen Zambia en mocht de wedstrijdbal houden. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49