Arno Kamminga: Van 'jong en lui' talent naar vastberaden wereldtopper 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Schoolslagtopper Arno Kamminga (25) verloor op 15-jarige leeftijd zijn moeder. Het zwembad werd zijn toevluchtsoord. Hoe een vrijbuiter een vastberaden topzwemmer werd. NATASJA WEBER PORTRET In de gezellig ingerichte woonkamer van het ouderlijk huis van Arno Kamminga in Katwijk hangt een portret van moeder Marleen. Met een mooie glimlach kijkt ze vol le vensvreugde in de lens van de ca mera. Het is een van de laatste fo to's van Marleen Kamminga-Rig- ter. Tien jaar geleden overleed ze aan borstkanker, pas 48 jaar. ,,Mijn vrouw was altijd vrolijk, wist van aanpakken, had een posi tief karakter en sportte veel", zegt Meindert Kamminga (66). ,,Ze heeft pech gehad met haar ziekte. Haar dood had een enorme impact op ons gezin. Toen ze stierf was Arno 15, mijn dochter Iris 18 en mijn oudste zoon Elwin 20 jaar. Marleen was de spil in huis en had een belangrijke rol bij zwemver eniging De Columbiaan in Voor hout. Al onze kinderen deden aan wedstrijdzwemmen. Marleen hielp op de club mee met klusjes, ze reed stad en land af naar wed strijden en genoot ervan om met andere ouders te kletsen op de tri bune", zegt Kamminga, terwijl hij af en toe een blik werpt op de foto van Marleen. Wanneer zijn moeder overlijdt, is Arno Kamminga een prima zwemmer van het hoogste team van De Columbiaan in Voorhout. De jongste Kamminga heeft het meeste talent, maar is in die tijd geen uitzonderlijk goede zwem mer, weet voormalig coach Bregje van der Pluijm. ,,Arno was een jaar of 12 toen ik hem onder mijn hoede kreeg", zegt ze. Pipovoeten ,,Destijds was hij vooral een vlin derslagspecialist. Ik zei tegen hem: 'Leuk en aardig, maar jij bent beter op de schoolslag'. Dat zag ik aan de bewegingsruimte in zijn heupen, aan zijn beenkracht en aan de ma nier waarop hij het water aan voelde. Ook heeft hij typische pi povoeten; dat is kenmerkend voor goede schoolslagzwemmers. Die kunnen hun tenen ver naar achter reiken." In zijn vroege tienerjaren staat Arno te boek als 'jong, onbezon nen en lui', zegt zijn ex-coach met een lach. ,,Hij liep de kantjes ervan af. Niet alleen in het water, maar ook als we op trainingskamp wa ren. Dan lag Arno languit op de bank te commanderen dat de mei den de afwas moesten doen. Hij was iemand met een eigen wil." Na het overlijden van zijn moe der ziet Van der Pluijm haar pupil veranderen. ,,Hij kwam graag naar het bad en zijn vrienden bij De Columbiaan om te ontsnappen aan de ellende. Op een dag in de- cember zei hij: 'Ik ga op de 100 schoolslag voor de limiet van de Europese Jeugdkampioenschap pen komende zomer'. Dat bete kende dat hij liefst zes seconden van zijn persoonlijk record moest afhalen. Ik vroeg: 'Meen je dat? Als jij dat echt wil, gaan we ervoor'. In dit traject zag ik voor het eerst zijn focus en intrinsieke motivatie. Toen dacht ik: de nationale top kan haalbaar zijn." Uiteindelijk strandde zijn li mietpoging op dertien honderd sten. Van der Pluijm: ,,Ik denk dat Arno na de dood van zijn moeder anders in het leven is gaan staan. Als hij een doel heeft, is hij bereid keihard te werken. Dan is hij zo ongelooflijk vastberaden." Vader Meindert herkent die ka raktertrek bij zijn zoon. Hij zal nooit vergeten dat Arno in het voorjaar van 2016 naar hem toe kwam met een voor hem pijnlijke mededeling. 'Pa, ik stop met mijn studie'. Arno zei dat hij zich een jaar wilde focussen op zwemmen. 'Als ik doorbreek, ga ik voor de Ik denk dat Arno na de dood van zijn moeder anders in het leven is gaan staan - Bregje van der Pluijm sport. Zo niet, dan stop ik en ga ik studeren'. Meindert was toen niet blij. ,,Ik vond het belangrijk dat mijn kinderen een opleiding af maken, maar zag ook dat top- zwemmen niet te combineren viel met studie. Arno studeerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Haalde goede cijfers, maar kon door buitenlandse trips niet vol doen aan de verplichte aanwezig heid. Dat leverde Arno frustraties op. Dus ik ging akkoord: één jaar volle focus op zwemmen." Puzzelstukjes Niet lang daarna volgde de natio nale doorbraak van Kamminga, eind 2016 tijdens de Swim Cup waar hij uit het niets een WK- ticket veroverde. Onder zijn nieuwe coach Mark Faber be stormde Kamminga de mondiale ranglijsten. ,,De puzzelstukjes vie len na hun samenwerking in el kaar, Mark voelt Arno perfect aan." Kamminga behoort nu op de 100 en 200 meter schoolslag tot de we reldtop. Een medaille in Tokio is geen illusie voor de man die dit jaar tweemaal zilver won op de EK langebaan in Boedapest. Op de 100 school heeft hij na de Britse klas- bak Adam Peaty de beste seizoens tijd. Op de 200 meter moet hij we reldwijd - op papier - drie man nen voor zich dulden. Zijn vader zal de olympische races thuis op tv kijken. De reis voor 'Tokio 2020' was vorig jaar al geboekt. Nu zet hij in zijn woon kamer een beamer neer en kijkt hij met familie en kennissen naar een groot scherm. ,,Het is niet anders. Ik vind het knap van Arno dat hij vorig jaar na het uitstel van de Spe len direct zijn blik richtte op 2021. Hij zei meteen: 'Volgend jaar ben ik nog beter'. Ja, die positieve in borst heeft hij van zijn moeder." Als Meindert Kamminga naar de verrichtingen van Arno kijkt, zul len zijn gedachten onvermijdelijk ook bij zijn overleden vrouw zijn. ,,Wat had ze dit mooi gevonden, haar zoon op de Spelen." PASPOORT donderdag 22 juli 2021 GO M Medaillekandidaat Arno Kamminga. FOTO EPA y @WeberNatasja Katwijk Naam Arno Kamminga Geboren 22 oktober 1995 Geboorteplaats Katwijk EK langebaan 2021 zilver 100 schoolslag, zilver 200 schoolslag EK kortebaan 2019 goud 100 schoolslag, goud 200 schoolslag Seizoenstijden Wereldwijd tweede seizoenstijd van 2021 op 100 school, wereldwijd vierde seizoen stijd van 2021 op 200 school. Olympische Spelen Tokio 26 juli: 100 schoolslag 29 juli: 200 schoolslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48