J Het lijf waarmee Epke Zonderland op de rekstok de spectaculairste capriolen Laatste keer vlammen op olympisch toneel 2 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE 'Hassan kan zomaar voor drie afstanden gaan' Epke Zonderland hoopt op een waardig olympisch afscheid. Plaatsing zaterdag voor de rekstokfinale, is daarvoor niet bepalend. Als zijn lichaam nog een keer meewerkt en hij haalt een acceptabel niveau, zwaait hij tevreden af. RIK SPEKENBRINK Het was maar een trainingskamp in Chiba, een provincie ten oosten van Tokio. Maar Epke Zonderland voelde de kriebels. Of, zoals hij het noemt, blije hormoontjes. Het afge lopen jaar was zwaar, fysiek en mentaal. Als er een atleet was voor wie het jaar uitstel achteraf slecht uitpakte, is hij het wel. Maar nu voelde hij weer waar hij het alle maal voor had gedaan. De Olympi sche Spelen, nog een keer wilde Zonderland (35) het unieke festijn meemaken. De olympisch kampioen van 2012 had nog de hoop dat de reis naar Ja pan hem op wonderbaarlijke wijze van zijn maag- en darmklachten zou afhelpen. Het gebeurde niet. AFSCHEID Zonderland vertelde gisterochtend na zijn podiumtraining in de fraaie turnhal Ariake eerlijk dat hij er al maanden mee kampt. Hij kan niet genoeg eten, krijgt dus te weinig calorieën binnen en komt perma nent energie en kracht tekort. Waar dat precies door komt, is niet duide lijk. ,,Maar ik denk dat het te maken heeft met ouder worden. Je herstelt moeilijker, maar blijft de grenzen opzoeken. Dan kun je klachten krij gen, zoals de problemen met mijn holtes van de afgelopen jaren.'' Het maakte zijn leven als top sporter er niet gemakkelijker en leuker op. Normaal trainen zat er sinds februari niet in. Na twee da gen moest een rustdag worden in gelast, en voluit alle elementen oe fenen was ook niet altijd mogelijk. ,,Het mooie van topsport is ook kei hard trainen, 's avonds uitgeteld op de bank liggen en dan de volgende dag weer opnieuw. Dat lukt nu niet en is natuurlijk niet leuk. Ik haal minder plezier uit de sport, dat is gewoon zo.'' Zonderland is een Nederlands sporticoon, zeker na het historische goud van Londen natuurlijk. Innemend en nuchter, allemans vriend met een enorme voorliefde voor de Olympische Spelen. ,,Toen ik van de week in het atletendorp kwam, waar je gewoon een wande lingetje mag maken en met andere sporters kunt toeleven naar de wedstrijden, werd ik ook blij. Dat geeft energie.'' Alleen niet per se de energie die hij nu zo mist, de voe dingsstoffen. Aan moraal zal het in Tokio niet schorten. Medaille Maar het lijf waarmee hij op de rekstok de spectaculairste capriolen uithaalde, gaat sputterend naar het einde. Op een mediamiddag van de turnbond vertelde Zonderland twee weken geleden al dat hij lang niet fit genoeg is om van zichzelf een medaille te verwachten in To kio. De finale halen zou al heel bij zonder zijn, zei hij. ,,Toen wilde ik niet alles vertellen, er zou ophef van kunnen komen. Nu denk ik: whate ver. Het is wat het is.'' Zaterdag moet Zonderland zich proberen te kwalificeren voor de finale. Hij zet in op een 'veilige' oefening met een uitgangswaarde van 6,1. ,,Als je daarmee de finale wil halen, moet het superstrak. Dat is hartstikke moeilijk, vanuit het niks. Maar het is ook niet onhaal baar. Ik hoop gewoon met een goed gevoel aan de stok te staan. Dat je voelt het niveau te hebben om een kans te maken op de finale. Of het dan lukt of niet, dat maakt niet uit. Als ik niet voor spek en bonen mee doe, ben ik tevreden.'' Eindigen in mineur zou onbevre digend voelen. Bij de NOS liet Zon derland dan ook de mogelijkheid open om in oktober nog aan het WK in Japan mee te doen, als het nodig mocht zijn om zijn carrière op een waardige manier af te slui ten en het lichaam meewerkt. Maar veel liever laat hij het in Tokio nog een keer zien. De Cassina, de Kol man en de Gaylord 2. Staan, groeten, en afwachten. Naar de finale of naar vrouw en kinderen, het is allebei goed. Henk Grol Nouchka Fontijn Goud in Tokio zou voor de half- zwaarge wicht uit Anna van der Breggen Churandy Martina donderdag 22 juli 2021 GO Sifan Hassan mag de 1500, 5000 en 10.000 meter lopen, maar welke afstanden kiest de topfavoriete? ,,Ze heeft haar keuze nog altijd niet gemaakt en zelfs ik durf niet te zeggen wat het wordt'', zegt haar manager Sander Ogink. ,,Ik ga uit van twee afstan den, maar als ze zich geweldig voelt en het zit in haar hoofd, dan zou ze ook zomaar voor drie kunnen gaan. Dat beslist ze ter plekke.'' Hassan komt zondag aan in Tokio. Aan goede zin geen gebrek nu wél aan energie @RikSpekenbrink Tokio Niet alleen Epke Zonderland maakt zich op voor een olym pisch afscheid. Vele Neder landse sporters die het laatste decennium kleur gaven aan de sportgeschiedenis, willen voor de laatste keer vlammen op de Spelen. Enkele Oranje toppers nader belicht. (36, judo Y) Amper een paar uur nadat op 24 maart 2020 bekend was gemaakt dat de Olympische Spelen een jaar werden uitgesteld, meldde Henk Grol: „Ik ga door tot en met Tokio 2021. Ik zou het mezelf nooit vergeven als ik eerder stop." Na twee bronzen medailles (2008 en 2012) zet de uitgesproken ju doka alles op alles voor een afscheid in stijl. (33, boksen Y) Tweede plaatsen heeft ze in haar mooie carrière al genoeg behaald. Na olympisch zilver in Rio en twee verloren WK-finales dacht ze in 2019 eindelijk WK-goud te winnen. Vanwege een curieus jury- besluit raakte ze haar wereldtitel na afloop kwijt. Schiedam als gerechtigheid voe len. Eigenlijk wilde Fontijn in 2020 stoppen, maar ze stelde haar bokspensioen uit voor het heilige doel. (31, wielrennen) De olympisch kampi oene van Rio verdedigt in Tokio haar titel op de weg én ze heeft haar zinnen gezet op de tijdrit. Van der Breggen won in haar rijke carrière vrijwel alles wat er te winnen valt. Olympisch goud op de race tegen de klok ontbreekt nog. (37, atletiek Sportliefhebbers smulden tij- ens de Spelen van 2012 van de altijd blije Martina. Na twee olympische deelnames voor de Ne derlandse Antillen wor den dit zijn derde en laatste Olympische Spelen namens Ne derland. De vlaggendrager komt alleen in actie op de estafette.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46