I I Aanvallen op sites van GGD: geen testuitslag NIEUWS 3 AFSCHEID PETER R. DE VRIES 'PT' Zesduizend mensen hebben gisteren in Amsterdam de laatste eer bewezen aan Peter R. de Vries. Voor theater Carré stond al vroeg een rij van meer dan een halve kilometer. Aan de gevel van Koninklijk Thea ter Carré hangt een zwart-witfoto van Peter R. de Vries met zijn le vensmotto: 'On bended knee is no way to be free'. Binnen klinkt mu ziek van Eddie Vedder die deze tekst zingt in het nummer Gua ranteed. De misdaadverslaggever, tv-maker, hulpverlener, privé-re- chercheur en vertrouwenspersoon rust in een chapellel ardente. Omge ven door bloemen van mensen voor wie hij zoveel betekende, zo als de families van Tanja Groen en Nicky Verstappen. Naast de kist hangt het Ajax-shirt dat was be doeld voor op het graf van Nicky. De Vries bewaarde het op zijn kantoor als reminder dat de zaak moest worden opgelost. Zichtbaar onder de indruk slaan mensen een kruisje, geven een kushandje of staan gewoon even stil. Sommige mensen leggen een roos neer. Anderen hebben een kaart mee. Het verlies van Peter R. de Vries raakt mensen in het hart. Geëmotioneerd komen velen naar buiten, zoals Shahista Sadhoe uit Zoetermeer. ,,Ik voel mij zo mach teloos. Binnen besefte ik mij hoe kwetsbaar we zijn en hoe snel het leven afgelopen kan zijn. Onge looflijk dat hij er niet meer is." De afscheidsdienst begon om 11.00 uur, maar al veel eerder wa ren er de eerste mensen, zoals Jo- landa Tufan (58) en zoon Ferran (20). Toen zij na ruim een uur bus sen en treinen vanuit Leerdam bij het theater aan de Amstel arriveer den, stond de rij al tot over het wa ter. Toch malen ze daar niet om. ,,Al wachten we twee uur. Dit is wel het minste wat we voor hem kunnen doen." Bijzondere man Moeder en zoon kennen de Vries alleen van tv, maar twijfelden geen moment om naar Amster dam te gaan. ,,Peter R. de Vries is zo'n bijzondere man. Hij was er niet alleen voor de slachtoffers, maar stond ook op voor onterecht veroordeelden. Door hier te zijn, laten we met zijn allen zien dat we achter hem staan. Dat dit nooit meer mag gebeuren", zegt Ferran terwijl de rij groeit en groeit. Er staan mensen die al een week in diepe rouw zijn, zoals Claudia Joval (53) uit Amsterdam. Ze legde al bloe men in de straat waar De Vries werd doodgeschoten, maar vond dat ze nu ook hier bij dit publieke afscheid moest zijn. ,,Hij heeft de wereld geleerd hoe je als goed mens moet leven. Dat je altijd eer lijk en oprecht moet zijn." Sommige bezoekers hadden een persoonlijke band met de mis daadverslaggever, zoals Aafie Kloosterman (39). Ze was de beste vriendin van Marianne Vaatstra, die in 1999 werd vermoord. De Vries speelde een grote rol bij het oplossen van de moord: ,,Peter heeft duizenden kilometers afge legd voor ons, dan kunnen wij deze kilometers ook wel afleggen'', zegt ze. ,,Hij heeft veel betekend voor ons, heeft zich jaren ingezet. Die man is goud." En dat vinden ook de moeder en dochter die hem dag en nacht kon den bellen toen ze slachtoffer wer den van een misdrijf. ,,Ik vond zijn ego altijd zo groot dat je er bijna niet langs kon kijken", zegt de moeder die anoniem wil blijven. ,,Toen we hem zelf advies vroegen, leerde ik zijn andere kant kennen. Dat hij altijd binnen een paar mi nuten reageerde op onze berich ten. Het is voorgekomen dat we een half uur met hem aan de te lefoon zaten. Dat deed hij be langeloos. Er kwam geen reke- V ning. Dat geeft aan hoe onge looflijk betrokken hij was. Hij wilde helpen vanuit zijn hart." De Vries was geliefd bij velen. De T-shirts die Astrid Lieveld (54) uit Almere en Natasja Bobson (42) uit Amsterdam aan hebben, zeg gen alles: 'Peter, onze held!' staat er op de voorzijde. 'Gone but not forgotten' op hun rug. Het is hun eerbetoon aan de man die ze vooral van tv kenden, maar die een onuitwisbare indruk op hen maakte. ,,Peter stond voor iedereen klaar. Hij kende geen kleur", zegt Astrid. Natasja ver zorgde zo'n twintig jaar geleden zijn moeder in het verzorgings huis en zag daar de babyfoto's van De Vries aan de muur hangen. ,,Wat nu is gebeurd, is met geen pen te beschrijven. Dit verdient hij niet." De familie en partner van Peter R. de Vries lieten gisteren weten 'enorm geraakt' te zijn door de grote belangstelling. De eerste van de 'DDoS-aanval- len' begon dinsdagavond, giste ren volgden een tweede en een derde, meldde de GGD. Bij zo'n aanval stuurt iemand zoveel da taverkeer naar een computer of server dat het systeem vastloopt. De aanvallen van de afgelopen dagen waren gericht op de GGD-sites waar moet worden ingelogd met DigiD. De site co- ronatest.nl was bereikbaar, maar wie daarna met DigiD wilde in loggen, liep vaak vast. ,,Er waren voorzorgsmaatrege len genomen tegen dit soort aanvallen. Toch zijn we er door overvallen. Er wordt nu hard ge werkt aan een structurele oplos sing", aldus een GGD-woord- Het is ernstig dat het GGD-systeem zo kwetsbaar blijkt - Jan Paternotte, voerder. De impact van de aanval is volgens haar beperkt. ,,Er zijn alternatieven: mensen die een afspraak willen maken, kunnen de GGD bellen. En we bellen zelf iedereen die een coronatest heeft gedaan met de uitslag daarvan." De aanvallen hebben geen in vloed op de werking van het Di gitaal Corona Certificaat. De gezondheidsdienst heeft 'wel een idee' uit welke hoek de aanval komt, maar wil daar nog niet verder op ingaan. Er is geen geld geëist door de aanvallers. Kat-en-muisspel Websites verdedigen tegen DDoS-aanvallen blijft een kat- en-muisspel, stelt Joost Bijl van cybersecuritybedrijf Hunt Hackett. ,,Er zijn veel manieren om zo'n aanval uit te voeren, op sommige kun je je beter voorbe reiden dan op anderen. Wel ko men er steeds betere verdedi gingsmethodes die veel van het dataverkeer weghalen." Een da der vind is lastig. ,,Er is een hele industrie waar je DDoS-aanval- len kunt 'kopen'." PvdA-Kamerlid Attje Kuiken noemt de aanval 'kwalijk en hin derlijk'. D66-Kamerlid Jan Pa- ternotte, die kritisch is op minis ter De Jonge: ,,Het is ernstig dat het GGD-systeem zo kwetsbaar blijkt. Juist nu een nieuwe golf in Nederland rondraast, moeten we snel testuitslagen kunnen krijgen." donderdag 22 juli 2021 GO Lange rijen voor Carré. Inzet: Naast de kist staat het Ajax-shirt dat was bedoeld voor op het graf van Nicky Verstappen. foto anp Raymond Boere Amsterdam 'Twee uur wachten is het minste wat we kunnen doen' Op de gevel van het thea ter hangt een grote foto van Peter R. de Vries. FOTO'S ANP Een cyberaanval maakte het gisteren een groot deel van de dag onmogelijk om online vaccinatie- of testafspraken te maken via websites van de GGD. Ook het digitaal bekij ken van de uitslag van een coronatest lukte vaak niet. Laurens Kok Cyril Rosman Den Haag Tweede Kamerlid voor D66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3