Doldwaze avonturen tijdens het zakendoen in luiers Gevoelig alzheimerdrama is vooral film over ware liefde Veel hysterische typetjes in sympathieke romkom 13 Hilarische horrorflop van Sixth Sense- regisseur Shyamalan In de film heerst eerste grote paniek en verwarring. Die maken langzaam plaats voor acceptatie (ze kunnen ook niet van het eiland af). Je neerleggen bij een versneld veroude ringsproces biedt vervolgens ruimte voor emoties als vergeving. In Old komen Bernals personage Guy en zijn vrouw Prisca (gespeeld door Vicky Krieps) door de bijzondere omstandigheden dichter tot elkaar. „Mensen raken te snel in paniek van ouder worden", vervolgt de ac teur, die zelf 42 jaar is. ,,In vooral het Westen wordt ouder worden ook er varen alsof alles stopt, alsof je steeds minder kunt. Ik spreek veel liever van wijzer en idealistischer worden, meer inzicht hebben in de menselijke natuur en waarderen wat je hebt." Is Bernal dan ook een betere acteur geworden? ,,Ik zie dit wel gebeuren met de meeste collega-acteurs. Dus ja, ik hoop dat dit ook voor mij geldt. Maar ik ben nog lang niet uitge leerd." Met een bescheiden lach: ,,Ik hoop mijn leven te eindigen als een wijze sjamaan." Mensen raken te snel in paniek van ouder worden The Boss Baby: Family Business OLD Fans van de animatiecultserie Bo- Jack Horseman herkennen de ei genzinnige, ietwat nasale stem van Amy Sedaris (Puss in Boots, The Lion King) direct. Met haar stembuigingen van elastiek is zij als baby Lisa de grote ster in dit vervolg op The Boss Baby uit 2017. Qua animatie worden er helaas weinig grenzen verlegd in deze tweede film, ook weer gebaseerd op de karakteristieke kinderboe ken van de Amerikaanse auteur en illustrator Marla Frazee. De personages zien er ietwat inwis selbaar uit. Maar hun malle karak tertrekjes en doldwaze avonturen maken veel goed. De kleine Templeton-broers uit de eerste film zijn inmiddels vol wassen. Boss Baby (Baldwin) blijkt Ted te heten en is opge groeid tot een heuse zakenman, die z'n familie op afstand houdt. Zijn broer Tim (Marsden) is huis man geworden. Tims oudste dochtertje gaat naar de lagere school, maar baby Tina heeft een andere, zeer geheime missie. Ze roept daartoe zowel de hulp in van haar vader als haar oom. Die vinden het wederom lastig om in goede orde samen te werken. - Marieke Nieuwdorp Supernova Terwijl het alzheimerdrama The Father begin dit jaar alle aandacht kreeg bij de Oscars - hoofdrolspe ler Anthony Hopkins won er ook daadwerkelijk een - bleef het the matisch verwante Supernova in de schaduw. Dat is even zonde als verklaarbaar. Waar The Father de kijker meeneemt m het gedesori- enteerde brein van iemand met dementie en daarmee een zeer onconventionele vorm kiest, is Supernova een meer klassiek ver teld drama. Een waarin het ziek zijn van het hoofdpersonage Tus ker, gespeeld door Stanley Tucci, bovendien zelden gepaard gaat met vette uitroeptekens. Tucci speelt de gevierde schrij ver Tusker, die zich allesbehalve een patiënt voelt, laat staan door anderen als zodanig behandeld wil worden. Of hij deels een mas ker draagt, is lang moeilijk vast te stellen. Ook zijn partner Sam (Colin Firth) blijft maar horen dat het allemaal nog best meevalt. 'Wat is je naam ook alweer?', is een veelgemaakt grapje om de boel maar luchtig te houden. Eén ding is zeker: de ziekte van Alzheimer vreet langzaam aan Tuskers geheugen. Het stel, al twintig jaar samen, reist in een caravan door Enge land waarmee ze bijzondere loca ties, maar ook familie en vrien den bezoeken. Een afscheidstour- nee willen ze het niet noemen, toch is er continu het besef dat aan het zorgeloze samenzijn een einde komt. En op momenten dat ze dit even dreigen te vergeten, worden ze er pijnlijk aan herin nerd wanneer Tusker even écht niet op een naam kan komen, of wanneer hij ineens worstelt met iets simpels als het aantrekken van een trui. Ook zijn lontje is wat korter dan normaal. Supernova (de titel verwijst naar Tuskers fascinatie voor 'ster vende sterren' in het heelal) heeft geen groteske huilbuien, monolo gen over de zin van het leven of weeïge muziek nodig om te ont roeren. De film maakt het nooit dramatischer dan het al is. Ook een sterke keuze: het draait hier meer om de liefde dan om de ziekte. En in de meest emotionele scènes smelt dat vanzelfsprekend samen. Tusker houdt zich groter dan hij is, Sam doet eigenlijk het zelfde. In kleine gebaren - knap subtiel spel van Firth - kunnen we hem betrappen op pijn en ver driet. Maar hij stopt het zo goed en kwaad als hij kan weg om het de liefde van zijn leven niet nog moeilijker te maken. Verstopper tje spelen uit pure hartstocht dus. Hoe lang hou je zoiets vol? Meskina De 30 jaar aantikken, nog geen man of een kind hebben, én niet weten welk carrièrepad te bewan delen. Leyla (Maryam Hassouni, bekend van Dunya en Desie) is daarmee volgens haar omgeving een meskina, ofwel een 'zieligerd'. Voor haar ligt een zoektocht naar zichzelf met een hoop vallen, op staan, chips eten uit frustratie en weer doordaten. Comédienne Soundos El Ahmadi, zelf te zien in een flinke bijrol, liep al enige tijd rond met het idee voor een grappige film met een Marok kaanse vrouw in de hoofdrol, die ook 'het alledaagse leven van echte mensen' laat zien. Meskina is vooral een door en door Hol landse romkom; met een voor spelbaar, clichérijk plot, en be volkt door hysterische typetjes. Amusant en sympathiek is het beslist, maar die 'echte mensen' zien we zelden. - G.T donderdag 22 juli 2021 GO in Old worden gedwongen zichzelf ook dergelijke vragen te stellen." Gael Garcia Bernal in Old. FOTO UNIVERSAL PICTURES M Bernal is niet bang om ouder te worden. manuel ro- MANO/NURPHOTO/SHUTTERSTOCK 44 Gael Garcia Bernal, hoofdrolspeler in Old HORROR Regie: M. Night Shyamalan Hoofdrollen: Gael Garcia Ber nal, Vicky Krieps, Rufus Sewell. Halverwege Old van regisseur en scenarist M. Night Shyamalan, die na een droomstart met het bejubelde The Sixth Sense uit 1999 steeds verder weggleed in het moeras van de pulpcinema, zit een hilarische scène. Op het mysterieuze eiland waar een groep bezoekers schrikbarend snel mentaal én fysiek oud lijkt te worden, ziet een moeder in plaats van haar schattige doch tertje van 11 ineens een boom van een tienermeid voor zich. Tu rend naar haar plotseling volwas sen lijf: „Trek anders maar een bikini van mij aan..." Of het de bedoeling is dat deze scène op de lachspieren werkt? Het begint je gaandeweg de film steeds meer te dagen; Shyama- lan neemt alles juist bloedseri eus. Dat is ergens een nobel streven. Ook het bronmateriaal - de graphic novel The Sandcastle uit 2010 waar hij zich op ba seerde - is bittere ernst. Het hor rorverhaal over dit afgelegen ei land waar mensen van middel bare leeftijd zich binnen een paar uur tijd hoogbejaard voelen en jonge kinderen van het ene op het andere moment ineens al kampen met gierende hormonen (met alle gevolgen van dien!), is een meditatie op de onvermijde lijkheid van de dood. Het vergt simpelweg een betere filmmaker en vooral scenarist dan Shyamalan om zoiets naar het witte doek te vertalen. Nu geldt: hoe ernstiger de toon (zet je schrap voor een bizarre opera tiescène), hoe grappiger het onbedoelde effect. Ook omdat we de acteurs zien en horen stuntelen met dialogen die even snel op een servetje lijken te zijn gekrabbeld. FAMILIEFILM Regie: Tom McGrath. Met: Alec Baldwin, James Marsden. Ted Templeton (Alec Baldwin) en de jonge Tim Templeton (James Marsden). foto dreamworks DRAMA Regie: Harry Mcqueen. Hoofdrol len: Stanley Tucci, Colin Firth en Pippa Haywood. - Gudo Tienhooven Colin Firth en Stanley Tucci als Sam en de zieke Tusker, die in een caravan door Engeland reizen. foto cineart ROMANTISCHE KOMEDIE Regie: Daria Bukvic. Hoofdrollen: Maryam Hassouni, Soundos El Ahmadi en Bilal Wahib.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37