EENS EEN ZEEUW... 10 ZEELAND Zijn grote liefde voor flamencodansen bracht techneut Ed Westerweele uit Oost-Souburg naar Spanje. Daar houdt hij zich bezig met het sorteren van vooral rood fruit door miljoenen foto's per uur te maken. Sommige Zeeuwen blij ven in Zeeland, ande ren zoeken hun heil el ders in Nederland en weer anderen reizen de wereld over. Zo ook Ed Wester weele (51) die opgroeide in Oost Souburg en studeerde in Delft. Hij woont tegenwoordig met zijn vrouw Anastasia, die in Moskou is geboren, dicht bij Sevilla in Spanje. ,,Ik zag ooit een theatervoorstel ling met flamencodansers in Rot terdam en ik was gefascineerd. Ik nam een proefles en ben nooit meer gestopt. De stijl, de muziek, de mensen, dat sprak me meteen enorm aan. Ik heb me er helemaal op gestort. Ik grap weleens dat ik misschien wel de beste mannelijke flamencodanser uit Nederland ben. Het scheelt dat er héél weinig Nederlandse mannen zijn die fla- mencodansen" „Liefde, want mijn vrouw Anasta sia ontmoette ik door het dansen. Ze komt uit Moskou en ging net als ik naar Sevilla voor een flamen cocursus, acht jaar geleden. Sevilla is dé bakermat van flamenco, dus daar moesten we zijn. Door het dansen werd ik nieuwsgierig naar Spanje. Ik greep de eerste gelegen heid om hier een bedrijf te starten met beide handen aan. Bij het in burgeren hielp onze interesse voor flamenco ons enorm. We zijn wat ongebruikelijke flamencodansers, Anastasia is hoogblond en ik ben met 1,94 meter een erg lange dan ser. Het is leuk de verraste blikken van Spanjaarden te zien als we de dansvloer op lopen. Nog leuker is de enthousiaste reacties te horen als we hebben gedanst." Is het verder lastig integreren? ,,Je komt er niet zomaar tussen. Mijn vrouw is psycholoog en ver taalt boeken over dat onderwerp, maar als vertaler ontmoet je niet veel mensen. Ze werkt gelukkig ook voor een ticketbureau voor flamencovoorstellingen. We ont moetten via flamenco sowieso veel leuke mensen, dansers en topmuzikanten. Als salesmanager van sorteermachines spreek ik veel mensen bij allerlei fruitonderne- mingen en winkels in Spanje. Vier jaar geleden trouwden we op een Spaanse traditionele hacienda, we vierden twee dagen feest met fa milie en Nederlandse, Russische en Spaanse vrienden." ,,Ik studeerde in Delft materiaal kunde, een combinatie van schei kunde en natuurkunde. De meeste studiegenoten hoopten op een baan bij Hoogovens of Total, om aan enorme installaties te werken. Ik raakte geïnteresseerd in innova- Het is leuk de verraste blikken van Spanjaarden te zien als we de dansvloer op lopen. Zij hoogblond en ik 1,94 meter lang tieve slimme materialen en kwam uiteindelijk terecht in de voe dingsindustrie. Het bracht me in een aantal stappen naar installaties voor het sorteren van fruit, vooral van blauwe bessen. Het is techno logisch ontzettend interessant. Bij Elifab/Ellips, het bedrijf waar ik nu werk hebben we machines die in een uur een miljoen bessen sor teren. Dat gaat met behulp van 30 miljoen foto's om kwaliteit en grootte te checken. Vervolgens hebben we installaties om bessen snel en goed te verpakken." ,,Klopt, ik ben in gesprek met Zeeuwse bessentelers en ik zou het geweldig vinden om hier een machine te kunnen installeren." Hoe was je jeugd in Oost-Sou burg? ,,Prima, Ik groeide op met mijn moeder, mijn vader en mijn vier jaar oudere broer, Kees. Alles draaide bij ons om school en voet bal. Wij waren echt voetbalgek ken. We speelden bij RCS, waar mijn vader ook bestuurslid was en later erelid werd. Mijn vader speelde zelf bij Borssele, dan gin gen we ook daar kijken en daarna vaak op bezoek bij opa, de vader van mijn moeder Riet, die mole naar was. Mijn broer speelde jaren in het eerste van RCS en ik maar vier wedstrijden, ik scoorde nog in de kampioenswedstrijd, ik stopte op mijn hoogtepunt, zal ik maar zeggen. Kees is nog steeds voetbal fanaat, ik ging studeren in Delft en kreeg andere interesses. Ik had niet de ambitie om de volgende Danny Blind te worden." ,,Buiten de stad Sevilla. Rondom ons huis hebben we een olijven- boomgaard met 130 bomen, we hebben drie honden en twintig katten, die we onder onze hoede hebben genomen. We woonden ook een tijd midden in de stad, maar zowel Anastasia als ik ver langden naar buiten leven en wo nen. Voor mij roept het herinne ringen op aan het huis van mijn opa en oma in Borssele. Zij hadden een enorme moestuin en ze woonden ook in het groen. Er is wel een verschil, zij hadden uit zicht op de kerncentrale en dat hebben wij hier niet." Wat mis je aan Zeeland? ,,De heerlijke temperatuur in hartje zomer. Het is in Sevilla dan gewoon te heet, elke dag 38 graden of warmer is gewoon niet te doen. Dan mis ik de duinen bij Vlissin- gen weleens, het frisse water en de zee daar. Of even wandelen over de boulevard. Maar verder zijn we erg blij hier. ,,Mmm, eigenlijk niet. Het is goed leven hier in Zuid-Spanje. Ik noem het wel het Florida van Europa. De omgeving is mooi, de voorzienin gen zijn uitstekend, de service die je krijgt is goed en je kunt hier prima wonen. Ik ga natuurlijk met veel plezier geregeld voor familie bezoek naar Zeeland, ja. Maar te rug emigreren naar Nederland? Ik denk eigenlijk niet dat dat gaat ge beuren." donderdag 22 juli 2021 Ed Wester weele tijdens een flamenco. FOTO ANNEMIEK ROOYMANS Arie Westeneng Hoe wordt een Delftse techneut flamencodanser? Wat heeft je passie voor fla menco je gebracht? Hoe kwam je in de sorteerma- chines? -Ed Westerweele Daar zal in de Zeeland ook wel behoefte aan zijn? Hoe woon en leef je nu? Zie je jezelf ooit terugkeren naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34