8 'Zoals altijd zeggen we niet waar we heen gaan, dus we zeggen ook niet dat we naar Griekenland gaan. Quote van de week OPINIE IN DE KRANT BRIEF VAN DE DAG Dementie Een miljoen subsidie (14 juli) om de menterende ouderen langer thuis te la ten wonen. Wat merken dementeren den daar daadwerkelijk zelf van? Ze krij gen een lichtsensor! Verder gaat het geld grotendeels op aan managers die langs elkaar heen werken. De vraag voor mij is: waarom dementerende ouderen lan ger thuis laten wonen? Om te helpen bij hun toenemende verwarring en isole ment is wel meer nodig dan een licht sensor. Bij kleinschalige opvang met maximaal 20 personen zoals bij Dagelijks Leven en bijvoorbeeld het Toorenhuis en Hyacin tenhuis, zie je dementerende ouderen opleven door de 24-uurs veiligheid die wordt geboden en de vele gezellige acti viteiten. Alle zorg kleinschalig onder 1 dak. Hoeveel van deze huizen kun je re gelen voor 1 miljoen? Heleen Houterman, Middelburg Voor we er één cent overheids geld in Yara stoppen, moeten we weten hoe het terrein erbij ligt wat betreft verontrei niging Op de een of andere manier hebben we de arrogantie te denken dat de mens het klimaat kan beïnvloe den Als het vertrouw en in de politiek moet worden hersteld, laten we dan onder aan, in een gemeente raad, beginnen BRIEVEN Yara De heer Phernambucq geeft Yara (15 juli) met veel mitsen en maren, de kans om door te draaien indien ze vergroenen. Veel overheidssteun is hiervoor nodig. Hij noemt dit een reset. Een reset start vanaf een nul punt. Als leverancier van over heidssteun (belasting) zou ik willen dat er gereset werd vanaf het echte nulpunt. Het terrein van de fabriek zelf. Thermphos, gelokt met subsidie, bezat zijn terrein ongeveer 40 jaar, ging failliet en kostte de Nederlandse gemeenschap zoveel geld om te saneren, dat we aan de totale steun vermoedelijk geen cent verdiend hebben. Dit zelfde moet ons met Yara, dat zijn ter rein 100 jaar bezit, niet overko men. Voor we er één cent over heidsgeld in stoppen, moeten we weten hoe het terrein erbij ligt wat betreft verontreiniging. Een gereset verdienmodel kan men dit noemen maar dan wel beginnend bij de echte nul. Schone grond. J. W. Minderhout, Vlissingen Watersnood Woensdag 7 juli waren wij aan wezig bij de opening van de nieuwe tentoonstelling 'Com municatie tijdens en na de Ramp' in het Watersnoodmu seum te Ouwerkerk. Diverse sprekers stonden stil bij de kwetsbaarheid van onze mo derne - digitale - communica tiemiddelen. Martin Beekhuis van het Jan Corver Museum voor Zendamateurisme (vol gens mij de fundo geen amateu risme, doch opperste professio naliteit) in Budel sprak toen en daar de profetische woorden, 'dat we onthand zouden zijn als de infrastructuur wegvalt en de communicatie onderuit gaat'. Amper tien dagen later bleek tij dens de internationale (3 lan den) watersnoodramp, - eve neens een onvoorzien noodlot - die anno 2021 zonder storm en of springvloed voor schier on mogelijk werd gehouden, dat alle smarte phoontjes bin nen enkele dagen out of duty waren. Een combinatie van on gunstige pluviale, geografische en geologische omstandigheden in relatie tot de ruimtelijke or dening hadden echter geresul teerd in deze catastrofe. Monique Sturm, Waterlandkerkje Dethon Met verbazing lees ik de reactie van wethouder Vervaet over Dethon (16 juli). Waar we als kiezers overal vragen om open heid, wil hij vooral de doofpot methode hanteren. Als het ver trouwen in de politiek moet worden hersteld en dat is hard nodig, laten we dan onderaan, in een gemeenteraad, beginnen omdat het van bovenaan, in de regering, niet schijnt te lukken. Hij wil geen 'welles nietes spel letje' van de SP. Volgens mij is hij de rol van de SP vergeten in de toeslagenaffaire, net als hun rol in de Dethonzaak. Die rol mag best getoond worden, net als die van Vervaet. Of heeft hij iets te verbergen? Emiel Mostert, Oostburg Timmermans Klimaatpaus, of moet ik stellen, klimaatdemagoog, Frans Tim mermans (15 juli) is volgens mij volledig de weg kwijt. Hij heeft nog steeds niet door dat onze aarde inmiddels 4,6 miljard jaar bestaat en dat het klimaat steeds wisselend is. Daar zijn nimmer mensen aan te pas gekomen. Maar op de een of andere ma nier hebben we de arrogantie te denken dat de mens het klimaat kan beïnvloeden. Vergeet het maar! Waar we wel mee bezig zijn, is de natuur op aarde ver nietigen omdat we nooit genoeg hebben. Dat geldt ook voor overheden die thans CO2-emis- sies als melkkoe menen te kun nen misbruiken. Hou daar nu eindelijk eens mee op! Peter H.de Dreu, Driewegen Verkeersveiligheid Frank van Pelt (7 juli) strijdt voor verkeersmaatregelen in zijn straat. Je ervaart een grote onveiligheid in je woongebied waar iedereen zich veilig moet voelen. Je wendt je tot de ge meente, maar krijgt nul op re kest. Wij ervaren hetzelfde in de Elvis Presleylaan, waar regelma tig achterlijk hard wordt gere den. Wij hebben politie en ge meente op de hoogte gesteld, zonder resultaat. De aanrijsnel- heid naar de rotonde Elvis Pres- leylaan, Beukenstraat en van Hertumweg is regelmatig veel te hoog, waardoor er op de rotonde te veel vaart is en auto's uit de bocht vliegen. Het aanrijden van fietsers en zelfs een keer een auto in het aangrenzende water was het gevolg. Daarnaast is er een school dichtbij deze ro tonde, wat levensgevaarlijke si tuaties tot gevolg kan hebben bij hoge snelheden. Volgens de gemeente een kwestie van geld, maar de prioriteiten moeten eens goed heroverwogen wor den en snelheidsremmers ge plaatst, zodat het veiliger wordt. J. Ruinard, Goes Stikstof Terwijl overal ter wereld koorts achtig wordt gezocht naar de juiste plek om voldoende voed sel voor de bevolking te kunnen verbouwen, wordt in het meest toonaangevende landbouwland ter wereld aangestuurd op ver kleinen van de landbouwsector (6 juli). Door de complexiteit van ons voedselsysteem en het gebrek kig historisch besef van veel po litici is dit ook wel verklaarbaar. Door het Planbureau van de Leefomgeving worden alle pij len gericht op stikstof, een ele ment wat na de oorlog in vloei bare vorm grootschalig per schip werd aangevoerd en waar bij koningin Wilhelmina presi dent Truman uitgebreid be dankte voor 'deze humane gift van plantvoedende stoffen'. Ne derland werd hiermee behoed voor een voedselcrisis. Stikstof vormde hiermee de basis voor onze nieuwe welvaart. Ik adviseer onze stikstofprofes soren en de sterke netwerken van politici en media eens te kijken naar de laatste film van Sir David Attenborough waarin de Nederlands landbouw wordt gecomplimenteerd met hun duurzaam nutriëntenge- bruik en kleine ecologische voetprint. Lauran de Winter, Ovezande Ruimtereis Oceanen vol plastic, continen ten vol met onoverzienbare ber gen afval en het klimaat is een zootje. En ziedaar. Een drietal stinkend rijken (21 juli) schiet zomaar uit geldingsdrang wat raketjes af de ruimte in, waar in middels ook het één en ander rond dwarrelt. Actiegroepen trek ten strijde! Voor het te laat is. Denk aan onze kinderen, want zij zijn vandaag de dag het allerbelangrijkst. AVisser, Goes Veerse Meer Al jaren doet men onderzoek naar de waterkwaliteit, onder meer in het Grevelingenmeer en het Veerse Meer (9 juli). De conclusie: het water is zuurstof loos. Het is dood water waar al leen nog bacteriën en schim mels gedijen. Bij de Zandkreek- dam herstelt het waterleven zich door een waterdoorlaat, waardoor er meer meer zuurstof (leven in het water komt. Waarom dan nog meer onder zoek? Het is vijf voor twaalf. De tijd dringt om nu in te grijpen om meer zuurstof door middel van stromingen te realiseren. Als men nog jaren nodig heeft voor overleg in de vergaderka mer is het te laat. Men moet nu doorpakken. Els Bierens Keeris, Kortgene donderdag 22 juli 2021 Een lichtsensor moet ervoor zor gen dat dementerende ouderen altijd goed zicht hebben, zodat ze niet val len in huis. foto getty images - Een lachende koning Willem-Alexander reageert op de vraag waar het gezin de vakantie doorbrengt. Deze krant wil een podium zijn voor opi nies in en over Zeeland. Personen en or ganisaties die in een betoog van maxi maal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet ge garandeerd. Daarom is het goed de con touren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. -J.W. Minderhout GO -Peter H. de Dreu -Emiel Mostert Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. Koning Willem-Alexander en koningin Maxima bezochten het rampgebied in Limburg. foto arie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32