Boekentip &Z zomerhit Strooien met mooie zinnen N Nooit terug naar huis N 6 In de omgeving van kasteel Westhove in Oostkapelle ligt de wijngaard van de familie Van Keulen. De wijn die zij produceren, kreeg meerdere keren een topwaardering op de wijnkeuring van de Lage Landen. Voor hobby-wijnboer Simon en Anita draait het kweken van de druiven vooral om het ambachtelijke plezier. V; v«J Ia het eerste boek van Peter Buwalda, Bonita Avenue, was het lang wachten op zijn tweede. Toen Otmars Zonen in 2019 eindelijk uitkwam, stond ik in de wacht- rij bij een signeersessie in Goes. De schrijver noteerde: 'Leuk dat je na B.A. nog steeds zin hebt in deze, O.Z.' Wat een bescheidenheid! Na zijn ijzersterke debuut had ik natuurlijk zin. En Otmars Zonen voldeed volkomen aan de verwachtingen. Champions League-niveau. Het zit 'm in de verhaallijnen, in het continue springen van heden naar verleden en in de personages die allemaal sneu en wereldvreemd zijn of juist verheven en we reldvreemd. En hij strooit met mooie, lange zinnen. Vaak moet je ze twee of drie keer lezen, juist om te ontdekken hoe hij ze nou precies geconstru-1 eerd heeft. Het verhaal over Ludwig Smit, zijn biologi sche vader en Shell-topman Johan Tromp en journaliste Isabelle Orthel, die met beiden een ingewikkelde band heeft, gaat ooit een keer verder in De Jaknikker en Hysteria syberiana, de nummers twee en drie in de trilogie. Wan neer die uitkomen, is zeer onduidelijk. Bu- walda had ooit een planning, maar hield zich daar niet aan. Ik kan in elk geval niet wachten. Iou had ik het gisteren over verliefdheid en een vocale kunstenaar. Ooit Hannah Reid gehoord? Samen met Dan Rothman en Dominic Major vormt ze London Grammar. Sorry, maar.kanonnen, wat een stem. Echt, daar krijg ik nou koude rillingen van. Heb hier geen ruimte om de groep te bewiero ken. Maar dat trio dus, dat heeft net een nieuw album uitgebracht: Ca- lifornian Soil. Ik zeg: ze ker luisteren. Eén nummer pak ik er, spe ciaal voor nu, tussen uit: het opzwepende, dromerige en kleur rijke Baby It's You. Een zalig liefdesnummer. Een die me eraan her innert dat je ook smoorverliefd kunt worden op een streek, of een land. Zo had ik tranen in mijn ogen bovenop de Fox-gletsjer in Nieuw-Zeeland, en bij Mount Fuji, Japan. Nooit, nee nooit, wil ik nog terug naar huis. Of, zoals Hannah zingt: ,,All I see is you and nothing else matters." Kippenvel. igzaggend over de smalle wegen tussen het afwis selende groen van lande rijen, wordt de idyllische wijngaard van de familie Van Keulen bereikt. Verscholen ach ter de Westerhoeve aan de Westho- venseweg te Oostkapelle, staan een twintigtal rijen wijnranken waar de rode druiven pinot noir en regent en de witte druiven würzer en char- donnay gedijen. Houten bordjes aan de uiteinden van de rijen tonen her en der wat waar groeit. Met het blote oog valt voor een leek het verschil tussen de diverse druivenplanten niet te zien. ,,Door ons groeimodel staat alles een beetje door elkaar", verklaart hobby-wijnboer Simon van Keulen. In 1999 begon hij met de wijngaard bij de minicamping van zijn schoon ouders. ,,We gingen toen verhuizen en de nieuwe bewoners hadden geen interesse in de druivenplanten die bij ons achter op het straatje stonden. Bij mijn schoonouders was op het land wel ruimte beschikbaar voor de planten." Het is zo rond schemertijd en hoe wel Simon er al een werkdag op heeft zitten op de planningsafdeling van een olieraffinaderij, valt daar weinig van te merken. Enthousiast begint hij te vertellen over wat er te zien valt. ,,We staan nu tussen de nieuwe pinot noir-planten. Die heb ben we eind mei, begin april geplant. Het groen dat ertussen staat, zijn nog restanten van de bamboe die we eerst langs de randen hadden gezet om de druiven te beschermen tegen de wind." Afgelopen winter is de bamboe vervangen door een haag en is aan de zij- en achterkant van de wijngaard een windscherm ge plaatst. Duizend flessen wijn Terwijl hij zijn verhaal doet, komt zijn dochter Andrea Labeur aanlo pen. ,,Ik was alvast begonnen met vertellen", zegt Simon tegen haar. ,,Dat dacht ik al, ik had niet anders verwacht", reageert zij. Sinds vorig jaar is Andrea meer actief betrokken bij de wijngaard. Ze geeft er rondlei dingen en houdt zich bezig met de verkoop van de wijnen. ,,Jaarlijks le vert de wijngaard zo'n duizend fles sen wijn op." Ze opent haar telefoon en laat foto's zien hoe het er twee tot drie maanden geleden uitzag achter de Westerhoeve. Toen was er nog geen groen blaadje te zien. ,,Deze heeft er wel erg veel zin in", onderbreekt Simon het beeld. Hij wijst op een minitrosje aan een van de nieuwe stekjes. ,,Dat is eigenlijk niet de bedoeling." Hij legt uit dat het beter is voor de plant om pas na drie jaar trossen te gaan vormen. In het eerste jaar wordt de jonge stok op on geveer anderhalve meter afgeknipt en in het tweede jaar worden de zij takken gecreëerd. Pas in het derde jaar mag de plant druiventrossen vor men. ,,De eerste twee jaar moet de druif echt investeren in sterke wor tels en een stevige stam. Dan krijg je een veel gezondere plant die grotere druiven levert met een betere smaak." Overigens zijn de druiven- planten geënt op een sterkere stam, wat ervoor zorgt dat de plant een be tere basis heeft. Rondom de nieuwe druivenplan- ten staan een soort hoesjes. Die zijn bedoeld om de jonge stekjes te be schermen tegen gulzige hazen en Eind oktober is wat telt. In Zeeland hebben we veel kans op een mooi najaar -Andrea Labeur grazende damherten. De familie heeft geen sproeivergunning en daarom worden er alleen biologische middelen gebruikt. Verder doet de natuur vooral zelf zijn werk. Rondom de meeste stekjes liggen houtsnip pers. ,,Dat helpt tegen onkruid, houdt het vocht goed vast en zorgt voor een geleidelijke toevoer van voeding." Uitdaging ,,Wie een wijngaard wil beginnen, moet niet bang zijn voor wat werk", stelt Simon. De planten moeten con tinu in de gaten worden gehouden. ,,In de zomer zijn we hier bijna ie dere avond", vertelt zijn vrouw Anita die ook nog even een kijkje komt ne men. ,,De wijngaard en wijndrinken, dat zijn echt hobby's van allebei mijn ouders", grapt Andrea. Toch is dit jaar een behoorlijke uitdaging voor ze. Si mon: ,,Door de kou is alles laat op gang gekomen en rondom de bloei is er te veel vocht geweest, daardoor is de kans op schimmel groot. We lo pen nu een flink eind achter. Waar ik dat aan refereer is dat we een keer op 14 juli al blauwe druiven hadden. Dat was toen heel vroeg, maar als je nu naar de trosjes kijkt dan zijn de drui ven echt nog veel te klein." Zijn dochter vult aan dat het nog goed kan komen. „Uiteindelijk is eind oktober wat telt. In Zeeland hebben we veel kans op een mooi najaar." Uit het va- donderdag 22 juli 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft sportverslaggever Roeland van Vliet elke dag een inkijkje in zijn boe kenkast. Algemeen verslaggever Jeffrey Kutterink kiest de hele week zomerhits uit. GO Niet normaal hoe Buwalda kan schrijven. 'Voor de druiven Janneke Koster Oostkapelle Bk Simon en Anita van Keulen met doch ter Andrea Labeur op de wijngaard in Oost- kapelle. Links: Het andere perceel vlak bij de molen. Midden: Fles sen wijn van de wijn gaard. Rechts: De fa milie Van Keulen aan het werk op de wijn gaard. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30