Zwembad Arnemuiden na vijf jaar weer open 5 BABYBOOM PADDEN IN HET MOLENWATERPARK Het is een nachtbraker die korte sprintjes trekt over de paden en het gras. De rugstreeppad voelt zich weer thuis in het opgeknapte Molenwaterpark in Middelburg. Ondanks vandalisme en onrust. Een kijkje in het leefgebied van de pad. Ze kwaken niet als kikkers, maar ratelen. Hard ook hoor e krioelen rond in de betonnen Calamita- paddenschaal in het Molenwaterpark. 1 Kleine zwarte kopjes met een staartje. Anderen zijn al staartloos en hebben voorpootjes én rugstreepje. De iets grotere broers en zussen 'rennen' al kleine stukjes langs de schaalrand op al hun pootjes. Ieniemienie nog, veel kleiner dan een 2 euromunt. Over twee jaar zijn ze volwassen en ge slachtsrijp. „Spannend hoor, ik zie uit naar 2023", zegt Catharina van der Slikke van de Walcherse Amfi- bieënwerkgroep verlangend. Als een ware paddenmoeder waakt zij al decennialang over haar kroost. Zeker nu, na de opknapbeurt van het park en de nieuwe huisvesting van de diertjes. In het Molenwaterpark is sprake van 'een heuse babyboom', lachen Van der Slikke en Peter Sneltjes van de Amfibieënwerkgroep. ,,Het is een wonder dat ze het zo goed doen hier", vindt Sneltjes. ,,Het is toch een kunstmatig aangelegde, drukke leefomgeving. We hebben jammer genoeg ook te maken met vandalisme. Vanochtend haalde een gemeentewerker nog een fiets uit de spiegelvijver." Sneltjes wijst naar de stenen blokken naast de wilde bloemen en planten rond de Calamita- schaal. ,,Die zijn nu vastgemetseld, omdat ze erin werden gegooid. Mensen lieten ook hun honden in de schalen of gingen er zeifin. Alles is nu duidelijk afgezet met staaldraad en een verbodsbord. En we hebben draadstalen roosters in de schalen gelegd." Van der Slikke en Sneltjes zijn vrijwel dagelijks in het park te vin- den. Voor hem is het altijd vaste prik, 's ochtends om zeven uur voor hij naar zijn werk gaat, even kijken hoe de schalen erbij liggen. De werkgroep controleert ook re gelmatig de waterkwaliteit van de drie paddenschalen, de vijver, de wadi's en de Noordvest, een klein grachtje dat stamt uit de tijd dat Miniatuur Walcheren nog in het park was gevestigd, grenzend aan de Calamitaschaal. Van der Slikke: ,,We hebben na men uit de tijd van Miniatuur ge houden. Zo zijn er nog een Sloe- schaal en een Westschaal. In die laatste zitten trouwens nauwelijks rugstreeppadden, wel veel tien- doornige stekelbaarsjes. Die schaal ligt meer in de schaduw en onze padden houden van wat warmer, ondiep water." Koren in de avonduren Enthousiast vertelt het tweetal over hun padden. Dat ze niet springen, maar heel snel rennen. ,,Het lijken net muizen." Hoe de mannetjes hun grote kwaakblaas opzetten en 'ratelen' om vrouw tjes te lokken of 'gewoon als ze plezier hebben'. Van der Slikke: ,,Ze kwaken niet als kikkers, maar ratelen. Hard ook hoor. Vroeger hoorde je echt hele koren in de avonduren. Nu veel minder. Maar ik hoop er ooit weer veel te horen." Sneltjes pakt zijn mobieltje en speelt het geluid van een ratelend mannetje af. In de hoop op ant woord of dat een mannetje zich laat zien aan z'n 'concurrent', grin nikt hij. Helaas. ,,Je ziet en hoort ze alleen in de avonduren. Vanaf de schemering. We schatten dat we zo'n dertig volwassen padden hebben. Maar het blijft een won der dat ze het zo goed doen. Wij helpen een handje, maar de pad doet het verder zelf." Natuurlijk, de zwemlessen van Zwemschool Arnemuiden zijn al op maandag 17 mei begonnen. Dus open was het zwembad al wel. ,,Maar inderdaad, vandaag is toch wel het belangrijkste moment", erkent Wim Dodmond van Stich ting Behoud Julianabad Arnemui- den. ,,Want nu wordt het zwem bad weer gebruikt voor vrij zwem men. En dat is waarvoor we het uiteindelijk allemaal hebben ge daan." Zeker nadat de zwemlessen wa ren begonnen, nam het ongeduld toe. Bij iedereen, zegt Dodmond. ,,Bij de inwoners en ook bij ons ja. Maar er moest meer geregeld wor den dan mensen beseffen. Denk aan het veiligheidsplan. Maar daar hebben we uiteindelijk alleen maar complimenten voor gekre gen." Veilig is het dus zeker. ,,Het grootste risico wordt het weer", lacht Dodmond. ,,Hoe minder zon, hoe minder zwemmers, hoe min der inkomsten." Daarom houdt hij een slag om de arm bij het noemen van een datum waarop het zwem- seizoen afgesloten gaat worden. ,,Ergens in september. We willen flexibel zijn, want als het langer mooi weer blijft, willen we langer open blijven. Dat is ook belangrijk voor de inkomsten." Vrijwilligers Eén ander aandachtspunt is er nog en daar heeft de stichting al een paar oproepen voor gedaan via so ciale media: vrijwilligers voor het toezicht. ,,De oren en ogen langs het bad. We hebben al wel toe zichthouders, maar niet iedereen kan altijd. Dus om de diensten goed te verdelen, kunnen we nog mensen gebruiken." O ja, ouders met kleine kinderen die nog niet kunnen zwemmen, moeten 28 juli in hun agenda om cirkelen. Dan is ook het peuter badje klaar. Het zwembad van Arnemuiden is weer open, tot grote vreugde van de jeugd. foto lex de meester donderdag 22 juli 2021 WA 'Een wonder dat ze 't zo goed doen' Annemarie Zevenbergen Middelburg Peter Sneltjes en Catharina van der Slikke bij de Calamitaschaal in het Molenwaterpark. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Een mini-rug- streeppadje in verge lijking met een 2 euro munt. Over twee jaar is het padje volgroeid en geslachtsrijp. -Catharina van der Slikke, Walcherse Amfibieënwerkgroep Hier heeft heel Arnemuiden vijf jaar naar toegeleefd: het zwem bad is weer open! En het is nog warm weer ook. Gisteren om 13.00 uur mochten de kinderen het Julianabad weer in plonsen. Maurits Sep Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29