Controle van grondwater bij Westdorpe Zeeuwse Joanne springt in de bres voor de dieren in Limburg Dansvoorstelling NDT2 beleeft première in Veere 4 Schouwen-Duiveland eist actie van Rijkswaterstaat als N57 drukker wordt Rijkswaterstaat past het alternatief nog niet direct toe, aldus Smit. Dat betekent dat vanaf maandag in beide richtingen vooralsnog maar één rijstrook beschikbaar is en 50 kilometer per uur de limiet wordt. Dat moet voorkomen dat de klem men los trillen, waarmee het rijdek (dat bestaat uit aluminium platen) aan het beweegbare deel van de brug zijn bevestigd. Die klep is aan vervanging toe, maar die klus staat pas in 2023 op het programma. Problemen De wethouder verwacht dat veel mensen zullen uitwijken naar de N57 als alternatieve route en dat daarmee de verkeersdruk enorm zal toenemen. ,,Dat gaat ongetwij- feld tot problemen leiden tussen vrachtwagens die vanaf de Maas vlakte langs de kust de snelste weg Ik ga er niet van uit dat ze ons moedwillig hebben vergeten. Maar dit had wel betergekund richting Gent zoeken én de stroom toeristen die nu al volop in gang is gekomen. Die combinatie is meestal geen succes." De wethouder heeft de indruk dat Rijkswaterstaat zich onvol doende heeft gerealiseerd wat de 'maatschappelijke impact' is van de maatregel rond de Haringvlietbrug. ,,Ik snap best dat ze een acuut vei ligheidsprobleem hebben met die klemmen, en dat er snel beslissin gen moesten worden genomen. Maar als ze ons daar gelijk bij had den betrokken, dan hadden we ook kunnen meedenken over alterna tieve oplossingen. Ik ga er niet van uit dat ze ons moedwillig hebben vergeten. Maar dit had wel beter ge kund." Extra reistijd 30 minuten In het gezamenlijk overleg is Rijks waterstaat de opdracht meegege- ven nader onderzoek te doen naar het beperken van de hinder rond de brug. Voorlopig roept de instantie weggebruikers op, de A29 over het Haringvliet in de spits te mijden, zo veel mogelijk thuis te werken of an ders voor de omleidingsroute te kiezen. De extra reistijd via de Ha ringvlietbrug tijdens een avond- spits op een werkdag kan uitkomen op ongeveer 30 minuten, bij de maatregel van één rijstrook in beide richtingen en een snelheidslimiet van 50 kilometer per uur. Smit gaat ervanuit dat Rijkswaterstaat vol gende week wél in beeld heeft welke consequenties dit heeft voor de verkeersdruk op de N57 en wat er vervolgens moet gebeuren om die stroom veilig te verwerken. Joanne is zelf een groot dierenlief hebber. Ze werkt deels in een die renartsenpraktijk en sprong al va ker in de bres voor dieren in nood. Zo heeft ze een hond en poes uit respectievelijk Bulgarije en Grie kenland gehaald. ,,De hond is daar gevonden op de vuilnisbelt, in een dichtgeknoopte zak. Ik vind het mooi om zo'n dier dan toch nog een mooi leven te geven.'' Vorige week zag de inwoonster van Kortgene dat er - geheel logisch - veel aandacht was voor het menselijk leed dat de zware wateroverlast in Limburg heeft veroorzaakt. ,,Maar dieren worden weleens vergeten, want zij hebben geen stem'', zegt ze. ,,In een soort opwelling ben ik toen een ac tie begonnen.'' Een bericht op Face- book miste z'n effect niet. Veel mensen hebben spullen gebracht naar één van de inleverpunten in Zeeland, maar er is ook geld gedo neerd. ,,Sommige mensen gaven wel 50 of 100 euro'', aldus de initia tiefneemster. De teller kwam uit op pakweg 1200 euro. Daarvan heeft Joanne spullen gekocht waar de baasj es van ondergelopen huizen wellicht nood aan hebben. Denk aan onder meer kleedjes, kattenbakken, bo dembedekking, speeltjes en voe ding. Enkele dierenspeciaalzaken hebben ook dingen gedoneerd. Een grote bus om al die spullen naar Limburg te kunnen brengen, wordt gratis beschikbaar gesteld door au tobedrijf De Voogd uit Vlissingen. Joanne gaat alle spullen en voeding vandaag zelf uitdelen in Valken burg. ,,Van de gemeente hebben we toestemming gekregen om dat 's middags te doen op een parkeer plaats.'' Inwoners van het Zuid-Lim burgse stadje reageren nu al lovend op het initiatief uit Zeeland. 'Ik maak er graag gebruik van, want de hele etensvoorraad voor mijn twee honden en katten is verloren ge gaan', laat een inwoonster weten op Facebook. De provincie wil zeker weten dat het grondwater rond recyclingbe drijf Beelen bij Westdorpe niet wordt vervuild door thermisch gereinigde grond (TGG). Milieu dienst RUD Zeeland heeft op dracht gekregen dat te controle ren. Vier jaar geleden is 140.000 ton TGG gebruikt om het terrein van Beelen Terneuzen BV op te hogen tot het niveau van de kade. Naast het bedrijf is nog eens 320.000 ton neergelegd. TGG is grond waaruit door verhitting een aantal schade lijke stoffen is verwijderd. Onder voorwaarden kan het worden ge bruikt in dijken, geluidswallen en wegen. In Zeeland is onrust ont staan over TGG, omdat na toepas sing in de nieuwe zeedijk bij Perk- polder zouten en metalen door- De Grote Kerk in Veere heeft een premièrevoorstelling van een ver maard gezelschap binnen weten te slepen. Op 18 september danst NDT2 de choreografie The most fascinating problem in the world tus sen de metershoge pilaren. NDT staat voor Nederlands Danstheater. Team 2 bestaat uit pas afgestudeerde dansers die in drie jaar tijd in aanraking komen met diverse dansstijlen van zowel gerenommeerde als jonge choreo grafen van over de hele wereld. Naast het Nederlands Danstheater heeft NDT2 zich daardoor ontwik- lekken naar het grondwater. Voor de 320.000 ton naast het bedrijf heeft Beelen een vergunning tot oktober. RUD, gemeente en pro vincie overleggen nog wat er daarna mee gebeurt. Ook bij Ovet in Vlissingen-Oost ligt TGG. Van de 527.000 ton daar is bijna een derde vervuild met PFAS. Daar is een vloeistofdichte vloer (net als overigens op het ter rein van Beelen), wordt voorko men dat de grond kan verstuiven en wordt wegstromend regenwa ter behandeld. Ovet is al verplicht regelmatig het grondwater te con troleren. In oktober moet alle TGG uit Vlissingen-Oost weg zijn. Dat kan alleen als er een bestemming voor is en nu is dat nog niet voor alle grond het geval. TGG met PFAS ergens toepassen is lastig, schrijft het provinciebestuur, 'maar niet onmogelijk'. keld tot een onafhankelijk gezel schap met een eigen naam. The most fascinating problem in the world is een choreografie van Israëli Tom Weinberger. Met de dansers van NDT2 maakte hij tij dens de lockdown vanwege corona een nieuwe dans gebaseerd op werk van de filosoof Alan Watts. Die houdt zich bezig met de bete kenis van woorden als 'ik' of 'me zelf'. De dansers zetten de ideeën van de filosoof om in beweging. Behalve de première wordt ook een eerdere voorstelling uitge voerd: The big crying, over afscheid en rouw. De kaartverkoop begint vandaag om 16.00 uur via grotekerkveere.nl. donderdag 22 juli 2021 'Los hinder Haringvlietbrug op' Rijkswaterstaat onderzoekt al ternatieve oplossingen om hin der rond de snelheidsbeperken- de maatregelen op de Haring vlietbrug te beperken. In een 'pittig gesprek' met belangheb bende gemeenten (waaronder Schouwen-Duiveland), provin cies en veiligheidsregio's is vol gens wethouder Ankie Smit toe gezegd dat er toch twee rijba nen in beide richtingen open blij ven. „Maar dan versmald. Dan kan er met lagere snelheid in ieder geval meer verkeer over die brug." Marcel Modde Zierikzee -Ankie Smit, wethouder Niet alleen mensen, maar ook dieren zijn getroffen door de watersnood in Limburg. Dat zegt Joanne Goulooze uit Kortgene. Daarom kwam ze in actie. Met een grote bus vol dierbenodigd- heden vertrekt ze vandaag rich ting Valkenburg. Rob Paardekam Kortgene Ernst Jan Rozendaal Westdorpe Ernst Jan Rozendaal Veere Kijk op de site bij /video Joanne Goulooze in de bus. Die zit vandaag helemaal vol met spullen en voeding voor dieren in Limburg. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28