L 'Het zal niet meevallen om alles gelijk te maken' 'Ik zou een samenvoeging niet erg vinden' 'Vlaanderen past alleen bij Zuid-Nederland' 'Ik denk dat we nog veel van elkaar kunnen leren' ZEELAND 3 Wiske De Hertog nuttigt samen met haar man Eric bij de snackbar op de Grote Markt een gefrituurde middagmaaltijd. In Gent zijn ze in de trein gestapt naar Sint-Niklaas, om vanaf daar vervolgens naar Hulst te fietsen. ,,We gaan vaak naar Nederland, altijd met de fiets. Het is gezelli ger in Nederland op de ter rassen." Gevraagd naar de ideeën van Bart De Wever voor een 'Groot-Nederland' schudt Wiske resoluut het hoofd, om haar afkeuring te laten blijken. ,,Het moet blijven zoals het is." Ze wijst op de grote verschil len. ,,Nederland is gezellig om te shoppen en te fiet sen. Jullie komen naar Bel gië voor de zorg. Heel veel dingen zijn anders. Kijk al- leen maar naar de regels voor mondmaskers. Die zijn bij ons nog verplicht, maar hier niet." ,,Het zal niet meevallen om alles gelijk te maken", vult haar man aan. ,,Ik denk dat dat de grote moeilijkheid is. Als je ziet dat het tussen Vlaanderen en Wallonië al niet gaat, hoe moet het dan tussen Vlaanderen en Ne derland?" In de bibliotheek aan de Vis markt is het op deze zomer dag lekker koel. De 77-jarige Gerrit Donker neemt aan de leestafel de kranten door. Een samenvoeging met Vlaanderen vindt hij zeker geen gek idee. ,,Ik zou het in elk geval niet erg vinden en juich het zelfs toe." Hij vindt dat de zuiderburen het in veel opzichten beter voor elkaar hebben dan Ne- derland. ,,En dan heb ik het vooral het sociaal gedrag en de portemonnee. Er wordt altijd gezegd dat Nederland zo slim is, maar kijk naar de voordelen in België: auto's zijn 30 procent goedkoper, de benzine 40 cent per liter voordeliger en verzekerin gen kosten veel minder. Ik vind dat ze daar ook veel meer voor de mensen doen, terwijl het beleid hier een poppenkast is waar alles draait om zakkenvullen." Donker, oorspronkelijk af komstig uit Amsterdam, woont al jaren in Hulst. ,,Maar ik heb ook vier jaar in België gezeten, in Temse. Daar woonde ik liever dan hier, vanwege de saamhorig heid onder de mensen. Hier is het ieder voor zich. Als je hier niet geboren bent, hoor je er niet bij." ,,Dat zal niet lukken", zegt Anton Dröge van tabaksspe ciaalzaak Th. van der Veeken in de Gentsestraat, over de uitspraken van Bart De We ver. ,,Vlaanderen past mis schien wel bij zuidelijk Ne derland, maar boven de ri vieren is er toch een heel an dere mentaliteit. Maar ik kan me wel voorstellen dat Vlaanderen niet bij Wallo nië wil horen." Zijn zaak moet het voor een belangrijk deel van de zui derburen hebben. ,,Je ziet in deze regio heel duidelijk koopactiviteiten over de grens. Dat is over en weer. Sommige artikelen zijn in België goedkoper, andere in Nederland. Zo zijn sigaren hier goedkoper en sigaretten daar." Dröge is niet direct voor stander van samenvoeging. ,,Maar in grensgebieden zou er wel wat meer harmonie kunnen komen in de regel geving. Dat zie je nu met co rona. Belgen weten bijvoor beeld niet dat je hier geen mondkapjes meer hoeft te dragen. Een ander voor beeld: in België mag je met een gehandicaptenkaart overal parkeren en hier niet. Dan krijgen ze een flinke boete. Dat is toch sneu." A Danny De Vylder, samen met Peter Wagemans on derweg op de motor, heeft net een pitstop gemaakt in Hulst en stapt weer op. Hij staat niet meteen te juichen bij een samenvoeging met Nederland. ,,Voor mij hoeft het niet per se. Ik zie de noodzaak ook niet zo. Je kunt nu ook gewoon naar Nederland gaan en grens overschrijdend samenwer- ken is al mogelijk. Ik snap het streven van Vlaanderen naar meer autonomie, maar waarom zou je dan gaan aanleunen bij een ander land, vraag ik me af." Dat neemt niet weg dat meer onderlinge afspraken welkom zijn, zegt De Vyl- der. ,,Ik denk ook dat we nog veel van elkaar kunnen le ren. De manier waarop de maatschappij is gestructu- reerd, is behoorlijk verschil lend. Dat geldt ook voor de mensen zelf. Of dat nu zo'n goede match is, betwijfel ik. We spreken voor een deel dezelfde taal, maar soms be grijpen we elkaar niet. Ik werk voor een bedrijf dat over heel Europa verspreid is. We hebben een aparte website voor Nederland en voor Vlaanderen. Dat zegt genoeg." donderdag 22 juli 2021 de verschillen zijn te groot' M Eric en Wiske De Her tog: ,,Het is gezelliger in Nederland op de terrassen." FOTO GIANNI AGOSTI M Gerrit Don ker in de bibli otheek van Hulst: ,,Ik woonde liever in België dan hier." FOTO ROLF BOSBOOM M Anton Dröge: ,,In grensgebie den zou er wel wat meer har monie kunnen komen in de regelgeving." FOTO GIANNI AGOSTI M Danny De pi Vylder: ,,We spreken voor een deel de zelfde taal, maar soms begrijpen we elkaar niet." FOTO ROLF BOSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27