s? Vlaanderen liever als goede buur Nieuw festival over naweeën van de oorlog Juichstraat met friet 'Vlamingen zijn toch bescheidener' 2 De Antwerpse burgemeester Bart De Wever wil Vlaanderen en Nederland herenigen. De voorman van de Nieuw-Vlaamse Alliantie pleit voor een 'confederatie van de Lage Landen'. Hoe denken bewoners en bezoekers van Hulst over 'Groot Nederland'? Meer dan vier eeuwen gescheiden SAMENGAAN MET VLAANDEREN Commentaar art De Wever, burgemeester van Antwerpen en invloed rijk politicus in Vlaanderen, heeft een droom. Alle Neder- 'landstaligen binnen een grens, een samensmelting van Nederland en Vlaanderen. Het is een aloud verlangen van de Vlaamse nationalisten, ontstaan in de tijden dat Vlamingen tweederangsburgers waren in het door de Franstalige elite ge regeerde België. Dat België bestaat niet meer. Vlamingen zijn de baas in Bel gië: in inwonertal en economisch. Ze hebben de Walen niet nodig. Maar hebben ze de Hollanders nodig? De gezamenlijke taal verbloemt de culturele verschillen tussen Nederland en Vlaanderen. Op regionaal niveau valt het soms mee, maar nationaal is het een ander paar mouwen. De Wever wil de banden met Neder land aanhalen. Dat streven naar innige samenwerking is loven swaardig, maar De Wever overschat de verwantschap van de Vlamingen met de Nederlanders. Vlamingen mogen dan nog een beetje belangstelling hebben voor de noordelijke buren, maar de gemiddelde Nederlander heeft bijvoorbeeld geen flauw idee wie de premier van Vlaanderen is. Op een korte onderbreking aan het begin van de 19e eeuw na leven de zuidelijken en de noordelijken al vierenhalve eeuw ge scheiden van elkaar. Gevolg is dat we elkaar vaak niet goed verstaan, al spreken we dezelfde taal. Dat is geen basis voor een goed huwelijk. Goed nabuurschap is vaak al lastig genoeg, weten we in Zeeland. Goed nabuurschap is vaak al lastig genoeg, weten we in Zeeland Twee jaar geleden beet Zeeland tij dens de landelijke herdenking van 75 jaar Vrijheid het spits af met een manifestatie in Terneuzen. Die was zo succesvol dat besloten werd ele menten terug te laten komen in een Vrijheidsboulevard, in ieder geval in Vlissingen en mogelijk reizend door de provincie. Corona gooide roet in het eten. Stichting Valreep, die gevraagd was enkele voorstellingen te schrij ven en uit te voeren, gaat nu een vierdaags festival organiseren rond de wederopbouw en naweeën van ALMANAK de oorlog. Van 4 tot en met 7 no vember zijn activiteiten gepland in het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp, het Polderhuis in Westka- pelle en museum Gdynia in Axel. De provincie subsidieert festival Na de strijd met 7500 euro. ,,Na zo veel uitstel en afstel hebben we ge- Na zoveel uitstel en afstel hebben we gekeken wat er wel kan keken wat er wel kan", verklaart ge deputeerde Anita Pijpelink (PvdA, cultuur). ,,Dit zijn kleinschalige evenementen waarvan we hopen dat ze wel door kunnen gaan." Tip? redactie@pzc.nl Het was een enigszins onwe zenlijke diplomauitreiking voor die Vlissingse havist. De klas van 2021 was opgesplitst in behapbare, corona-proof blok jes, die één voor één de school in- en uitgeleid werden. Het had wel iets van een lopende band, met een fotomoment, de daadwerkelijke uitreiking, een juichstraat en tot slot ijs met friet. Enigszins beduusd le pelde hij zijn citroenijs op. ,,Ach jongen", sprak zijn moe der. ,,Volgend jaar ga jij naar het vwo. Flink je best doen. Dan krijg je over twee jaar een échte diploma-uitreiking." Man gewond bij mishandeling Ook dit jaar geen Rommeldam De Kapelse kindervakan tieweek Rommeldam gaat dit jaar toch niet door. Na eerdere plannen om, na twee jaar, eind au gustus weer ouderwets te gaan knallen is er be sloten om het Rommel damfestijn alsnog te ver plaatsen naar 2022. In 2020 ging het meer daagse kinderevenement ook al niet door vanwege corona. 'Door de nieuwe maatregelen, maar ook door de onzekerheid op dit moment, werd het steeds moeilijker om een aantrekkelijk alternatief programma te bieden voor de kinderen', laat de organisatie weten. Tholen 'De fluit vertelt' in oude stadhuis Het is goed te merken dat het 21 juli is. Vanwege hun nationale feestdag hebben Belgen een vrije dag. Op het parkeerterrein Oranje- bolwerk heeft de meerderheid van de auto's een rood-wit kenteken. Ook Alex Regien en Oksana Lia- mycheva hebben voor een dagje Hulst gekozen. ,,We komen van Antwerpen en daar is alles dicht." Of ze wat zien in een hereniging van Vlaanderen en Nederland? ,,Als Nederlanders zich aanpassen, dan wel", zegt Regien lachend. ,,Vlamingen zijn toch bescheide- ner. Dat zit in de aard van de men sen. We komen regelmatig in Ne derland. Vorige week zijn we nog in Roosendaal geweest. Voor een paar uurtjes is het prima, maar al tijd samen is toch heel wat an ders." Regien noemt de uitspraken van De Wever 'een politiek spelletje'. ,,Om anderen op de kast te jagen." Zijn partner heeft er minder moeite mee. ,,Maar ik ben ook nog niet zo lang Vlaming, want ik kom uit Oost-Europa en ben later pas Belg geworden." NEDERLAND-BELGIE De scheiding tussen Nederland en Vlaanderen gaat terug tot 1585. Toen eindigde Het Beleg van Antwerpen tijdens de Tach tigjarige Oorlog met de Val van Antwerpen. Door de grootste en rijkste stad van de Lage Landen te veroveren, bezegelde de her tog van Parma (Alexander Far- nese) definitief het uiteenvallen van de Nederlanden in een noor donderdag 22 juli 2021 Omdat een Vrijheidsboulevard vanwege de coronocrisis twee keer is afgelast, komt een van de organisatoren met een alter natief: het festival Na de strijd. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Anita Pijpelink, gedeputeerde BRESKENS Tijdens een vechtpartij op een parkeerplaats aan de Nieuwesluisweg is dinsdagavond een man gewond geraakt. Een ver dachte is gearresteerd. Het incident gebeurde rond 23.00 uur. Bij de vechtpartij raakte een 33-jarige man uit Oost burg gewond. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De verdachte, een 24-jarige man uit Aardenburg, werd aangehouden. Hij is voor verder onderzoek naar een politiecellen complex gebracht. De man werd gisteren ver hoord. De politie onder zoekt de aanleiding van het incident. KAPELLE De Zeeuwse musici Maaike van der Heijdt (dwarsfluit) en Rien Bal kenende (piano) spelen in de reeks Anthonie Keldermans Concerten het programma 'de fluit vertelt'. Ze vertolken de Frühlingssonate van Beethoven. Daarna vol gen twee 20ste eeuwse werken: de Ballade van de Zwitser Frank Martin en de fluitsonate uit 1924 van de Belg Jo seph Jongen. Reserveren verplicht via jan.de.viet@gmail.com Zaterdag 24 juli in het Oude Stadhuis te Tho len, aanvang 15.30 uur. 'Niet doen, Rolf Bosboom Hulst Oksana Liamycheva en Alex Regien bezoeken Hulst. FOTO ROLF BOSBOOM delijk en zuidelijk deel. In de negentiende eeuw was er sprake van een tijdelijke hereni ging, nadat in 1815 het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden was gevormd. Dat duurde slechts tot 1830, toen de Belgische Revolu tie uitbrak. Deze gewapende op stand tegen koning Willem I leidde uiteindelijk tot de onaf hankelijkheid van België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26