Bezorgde brief naar Middelburg, Den Haag, Brussel en Straatsburg «Sk&S'I Hoek begint voorbereiding op nieuw seizoen Joeri Wisse Kruiningen Gepensioneerd waterbouwkundige en ChristenUnie-raadslid Andries Jumelet nam het initiatief voor de bezorgde brief. Aanleiding is onder zoek van de Universiteit Utrecht waaruit blijkt dat in vis in het ooste lijk deel van de Westerschelde (waarvan ruim twintig kilometer oever in Reimerswaal ligt) vijftien keer zoveel PFAS bevat als de nor men voorschrijven. Jumelet vreest voor de volksge zondheid. ,,Deze stoffen zijn nauwe lijks afbreekbaar. Van een aantal ty pes PFAS is bekend geworden dat ze bij langdurige blootstelling kanker verwekkend zijn en het immuun systeem kunnen aantasten." Zelf at het 76-jarige raadslid regelmatig uit de zeearm. ,,Ik heb heel veel zeekraal gegeten uit de Westerschelde. Ik ging het altijd snijden bij Hoofd plaat, dat is gelukkig een stuk verder stroomafwaarts. Misschien heb ik al veel PFAS binnen." Nu is het hoog tijd dat Reimers- waal van zich laat horen, vindt Ju- melet. Hij diende daarom een motie in die de regering, de Tweede Ka mer, de provincie Zeeland en water schap Scheldestromen oproept er voor te zorgen dat de lozingen on- middellijk stoppen. Op initiatiefvan Marien Weststrate (Leefbaar Rei merswaal) wordt die brief ook ge adresseerd aan de Belgische overhe den en het Europees Parlement. ,,De EU beslist over allerlei punten die ook Nederland aangaan, zoals het verbod op de pulsvisserij." Als ze zich in Brussel en Straatsburg echt zorgen maken over de natuur in zee moeten ze hier ook werk van maken, redeneert Weststrate. Belgische industrie Hij vindt dat de motie al jaren gele den op tafel had moeten liggen. ,,Toen wisten we al dat er PFAS in de Westerschelde terecht was geko men, mede veroorzaakt door 3M." Maar juist de verwijzing naar de Bel gische industrie als mogelijke ver oorzaker van de PFAS-vervuiling is op verzoek van de SGP uit de motie geschrapt. ,,Dat suggereert iets en daar hebben wij moeite mee", stelt fractievoorzitter Artwin Otte. ,,Want als de vervuiling door Neder- Het gaat er mij niet om welke bedrijven het doen, maar dat de Westerschelde weer schoon wordt landse bedrijven gedaan wordt, wij zen wij het even hard af." Hij vindt dat de gemeente sterker staat door alleen maar uit te spreken dat de ver vuiling onmiddellijk moet stoppen. Jumelet kan daarmee leven. ,,Het doet niets af aan de duidelijkheid van de motie. Maar als ik de stroom volg van de Schelde komt die bij de gemeente Reimerswaal Nederland binnen. Daarvoor zitten geen Ne derlandse bedrijven. En de PFAS en de PFOS zijn vooral geconstateerd in het oostelijke deel van de Wester- schelde. Het gaat er mij niet om welke bedrijven het doen, maar dat de Westerschelde weer schoon wordt." De Reimerswaalse brief zal een signaal afgeven, maar heeft waar schijnlijk geen grote gevolgen. De provincie heeft de PFAS-zaak al hoog opgenomen. Gedeputeerde Dick van der Velde wil zo snel mo gelijk antwoorden op prangende vragen over gezondheidsrisico's. Na de zomer volgt op zijn initiatief een tweede beraad met overheden en deskundigen. ,,Onze grootste rol is dat wij erop blijven drukken dat die antwoorden moeten komen", zei Van der Velde eerder. It I donderdag 22 juli 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 Reimerswaal: stop lozen PFAS Stop onmiddellijk met het ver vuilen van de Westerschelde met PFAS! Die oproep doet Rei merswaal aan politici in Middel burg, Den Haag, Brussel en zelfs Straatsburg. De raadsleden maken zich flinke zorgen over de volksgezondheid. Reimers- waal is de eerste gemeente die zo duidelijk stelling neemt sinds de Belgische overheden alarm sloegen. -Andries Jumelet Zeeland -4 jt heeft zijn eigen Keu kenhof. Achter de duinen in Zoutelande ontvouwt zich een bloemenzee. Aan de Melsesweg schit teren velden met klaprozen, drakenkop pen, slangenkruid en goudsbloemen. Boe ren planten ze voor de bloemzadenteelt. Toeristen zijn wild van het gratis boeket, zoals de Brabantse boswachter Irma de Pot ter die vakantie viert in Zeeland en foto's deelt op sociale media. ,,Al die felle kleu ren, zo mooi!" Adrie Boogaard, één van de telers, hoopt dat selfiemakers de bloemen niet vertrappen. „Laatst LV stond er zelfs een camper in /i de klaprozen!" -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25