O Vóór de drank en drugs: een frisse, vrolijke en beetje ordinaire meid overbrengen 'De woorden los krijgen van papier en gevoel 20 MEDIA CULTUUR HET GEZICHT ACHTER DE STEM ARNO LUBBINGE Augustus 1995. Het is één dag voordat SBS 6 de lucht in gaat als nieuwe commerciële zender. De eerste uitzending van Hart van Nederland is aanstaande. De jonge video-editor Arno Lubbinge werkt aan een item als hij op de gang een collega in paniek hoort roepen: ,,We zijn de voice-over vergeten." Arno Lubbinge (45) bedenkt zich niet en steekt zijn hand op. ,,Kan ik een stemtest doen?" Het is het begin van een lange loopbaan als stemacteur en voice-over. ,,Van het een kwam het ander. Er was niet veel geld, er waren amper kij kers. Ik kon me in de luwte ontwikkelen. Ik keek om me heen, sprak met coaches, heb zangles geno men, deed cursussen", kijkt Lubbinge terug. Hij is inmiddels al jarenlang de vaste voice-over bij Hart van Nederland, VT Wonen, De Grote Verbou wing en De Grote Verhuizing. ,,Ik probeer altijd iets van gevoel mee te geven aan een verhaal. Kijk, ver slaggevers maken de tekst, zij geven je een stuk papier en zeggen tegelijk: 'Zorg dat je het niet opleest.' Voor mij is het dan de kunst de woorden los te krijgen van het papier en te brengen alsof het de mijne zijn. Uiteraard verdiep ik me in het onderwerp. Gaat het over de toeslagenaffaire, dan wil ik begrijpen wat dat met gezinnen doet, zodat de kijker het óók kan begrijpen." Schreeuwen Hij past goed op zijn stem. ,,Schreeuwen bij een concert doe ik niet. Met roken ben ik allang ge stopt, drinken doe ik ook niet en ik beperk me tot twee kopjes koffie per dag. Anders wordt je mond zo plakkerig. Veel water drinken, dat is goed." Honderden items heeft Lubbinge inmiddels ingesproken. Zijn stem is uit duizenden te herken nen. Maar wie denkt dat de hele bakkerij opkijkt als hij een halfje bruin bestelt, heeft het mis. ,,Ik ben in al die jaren precies één keer herkend aan mijn stem. Dat was nota bene bij RTL. Ik was daar op uitnodiging van een regisseur om te zien hoe zij daar werken aan de achterkant. Toen ik me bij de balie meldde, zei de receptioniste: ,,Mag ik u vra gen: 'Bent u een bekende stem?'" Lubbinge, die vanaf maandag twee weken invalt als nieuwslezer in de ochtend bij Radio 538, houdt van de variatie. ,,Soms zeggen mensen: 'Je doet dit nu zo lang, ben je het niet zat?' Nee dus. Ik hou van het vertellen van verhalen en het overbrengen van emoties. Je bent met nieuws bezig, dus telkens met andere dingen. Saai is het nooit." ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Pannenkoek in caravan Eerbetoon aan iconen AMY WINEHOUSE IN NEDERLAND Morgen is het tien jaar geleden dat de Britse soul- en jazz zangeres Amy Winehouse overleed - ze was pas 27 jaar. Regisseur Arjan Vlakveld sprak haar in de zomer van 2004 ruim een halfuur voor de camera, als enige in Nederland. Hij verwerkte het materiaal in de documentaire Amy Winehouse in Nederland. Arjan Vlakveld (51) was ver kocht toen hij Amy Wine- house zag op televisie. Hij was destijds regisseur/verslagge ver bij TV3 ('Het enige pro gramma van Matthijs van Nieuwkerk dat geen kijkcijfer kanon werd') en sprak haar in de zomer van 2004 ruim een halfuur. Hij is de enige in Ne derland die Winehouse voor de camera heeft gesproken. ,,Ze was compleet onbekend. Ik had haar in de BBC-pop- quiz Never Mind the Buzzcocks gezien, kort nadat haar eerste album Frank was verschenen, en vond haar een leuke griet. Een week later trad ze op bij Raymann is laat. Daar zong ze Stronger than me. Ik werd com pleet weggeblazen." Toen Amy Winehouse op nieuw naar Nederland kwam voor een optreden op het fes tival Rotterdam Import be sloot Vlakveld een item over haar te maken voor TV3. Pre sentator Art Rooijakkers zou het interview doen, maar die werd ziek. Vlakveld wilde haar interviewen voor de Erasmus- brug, maar haar management belde dat ze zich niet lekker voelde en dat hij maar naar haar hotelkamer moest ko men. Dat weigerde Vlakveld: ,,Daar is geen reet aan, aan ho telinterviews. Ik zei dat ze de cameraploeg moesten betalen Amy voor haar doorbraak. als ze niet zou komen - in die tijd had je nog wat te eisen." Winehouse kwam naar de Maas. Aan het begin van het interview zit Vlakveld wat met haar te keuvelen over haar dutje, ook vertelt ze dat ze altijd nog jazzcovers kan gaan zingen in Las Vegas als het niet wil vlotten met haar car rière. ,,Ik vraag haar op een gegeven moment: 'Joh, je bent 20 en je schrijft alleen maar In mijn docu gaat Amy niet dood. Het gaat over de liefde voor haar muziek liedjes over heel persoonlijke zaken. Dan moeten we waar schijnlijk heel lang wachten op je volgende album. Or do you live an intense and vibrant life? Nou, dat hebben we gewe ten." Ze zingt ook een liedje, In my bed, zittend op een bolder aan de Maas. ,,Je ziet een ont zettend leuke, frisse, vrolijke en beetje ordinaire meid, die in niks doet denken aan dat broodmagere meisje dat aan de drank en drugs was. In mijn documentaire gaat ze ook niet dood. Het gaat over de liefde voor haar muziek." Vlakveld lardeert zijn inter view met opnamen van het optreden van Winehouse op North Sea Jazz in 2004 en geluidsopnamen van haar legendarische nachtconcert in Paradiso, in februari 2007. En hij nam gesprekjes op met mensen die haar hebben mee gemaakt of door haar zijn beïnvloed - van Candy Dulfer tot Eric Corton. ,,Ik laat zien hoe ze mensen heeft geraakt op de spaarzame momenten dat ze in Nederland was. Amy before drugs. Dat is het." donderdag 22 juli 2021 PC THEATER Schrijvers Marcel van Roosmalen (foto) en Gijs Groenteman maken een voor stelling over de tijd dat ze vanuit een caravan pan nenkoeken ver kochten. De Pre mière van De Pannekoekenca- ravan is 28 sep tember in De Kleine Komedie in Amsterdam. THEATER Renée van Wegberg eert in haar show Hou me vast iconen uit de theater- en muziekwe reld. Vanaf januari tourt ze met het oeuvre van onder ande ren Toon Her mans, Boude- wijn de Groot en bands als Bl0f, De Dijk en Volu- mia. 3 ■o Amy Winehouse zong in 2004 In my bed aan de Maas in Rotterdam. fotosntr Jan Pieter Ekker —Arjan Vlakveld, regisseur Amy Winehouse in Neder land: zaterdagavond 22.05 uur, NPO 3. Aansluitend wordt de registratie van Amy Winehouse: Live at Shep herd's Bush (2007) uitgezon den. We luisteren graag naar deze stemmen, maar welk gezicht hoort erbij? In deze wekelijkse rubriek onthullen wij identiteiten. Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20