'Hete herfst' ligt op de loer aan het coronafront Als ik Belg moet worden steek ik de Schelde over Joanne schiet Limburgse dieren te hulp 'Solidariteit onder druk' Walcheren Oost-Souburger flamencodanser in Sevilla Leeuwinnen vermorzelen Zambia op Spelen: 3-10 Met bus vol honden- en kattenvoer naar watersnood- gebied Zo'n golf als afgelopen winter lijkt ons met de toenemende vaccina tiegraad bespaard te blijven, maar desalniettemin wordt al rekening Polarisatie dreigt tussen wel- en niet- gevaccineerden. De spanningen zullen toenemen gehouden met nieuwe maatrege len. Zeker nu de deltavariant op rukt. Deskundigen verwachten met name in bepaalde wijken of dorpen waar de vaccinatiegraad laag is een opleving. ,,Het wordt spannend of mensen bereid zijn zich aan de maatregelen te hou den als ze al gevaccineerd zijn", zegt Dick Willems, medisch ethi cus van de Universiteit van Am sterdam (UvA). Om de ziekenhuizen te ontlas ten en kwetsbare mensen te be- schermen kunnen ook algemene maatregelen niet worden uitgeslo ten. ,,Juist bij die kwetsbare men sen van wie de zorg al is uitgesteld, schuilt volgens mij het grootste gevaar'', aldus Willems: ,,Je kunt natuurlijk niet eindeloos blijven uitstellen, omdat ziekenhuizen wéér vollopen met coronapatiën ten." Dat laatste zou bovendien tot spanningen kunnen leiden tussen mensen die wel en niet gevacci neerd zijn. ,,Stel dat jouw operatie of die van je moeder wordt uitge steld omdat iemand die niet ge vaccineerd is een coronabed bezet houdt. Dat geeft weer nieuwe spanningen", zo stelt een Haagse ingewijde. Hoogleraar psychologie Paul van Lange (Vrije Universiteit Am sterdam) waarschuwt daar ook voor. ,,Veel gevaccineerden willen best wel ruimte geven aan niet- gevaccineerden. Maar als je je her haaldelijk 'slachtoffer' voelt van maatregelen die je zelf niet ver oorzaakt, dan ligt polarisatie heel sterk op de loer. De spanningen zullen toenemen." Inmiddels is zo'n 45 procent van de volwassenen volledig gevacci neerd. Naar verwachting stijgt dat aantal naar 85 procent in septem ber. Viroloog Marion Koopmans (WHO, Erasmus MC) denkt dat een volledige lockdown - horeca dicht, winkels en scholen ook - 'vermijdbaar zou moeten zijn': ,,Er moet wel heel veel gebeuren, wil dat nodig zijn." Maar testen blijft volgens haar voorlopig wel cruci aal. ,,Want dan weet j e dat het hard gaat en kan je op tijd ingrijpen." P4 donderdag 22 juli 2021 Terug naar Zeeland? Ik denk het niet Vlaanderen bij Nederland voegen, dat idee kan aan beide kanten van de grens op weinig steun rekenen. Antwerpens burgemeester Bart De Wever gooide dit balletje gisteren op tijdens Belgiës nationale feestdag. Wij peilden de meningen. ,,Hij zegt het alleen om anderen op de kast te jagen.''zeeland 2 ZEELAND4 Niet alleen door de oprukkende deltavariant, maar ook door een groeiende kloof tussen ge- vaccineerden en niet-gevacci- neerden wacht Nederland een 'hete herfst'. Deskundigen waarschuwen dat de solidari teit onder druk komt te staan, zeker als nieuwe maatregelen noodzakelijk zijn. Ellen van Gaalen Niels Klaassen Rotterdam —Paul van Lange, hoogleraar De zon schijnt vandaag uitbundig 23°C NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530 ZEELAND10 Sportzomer 5 Jack de Smit en Tilly Lampo op een terras in Hulst. „Vlaanderen en Nederland, daar zit zo veel ver schil tussen.'' foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1