WERK Begeleiding bij mogelijke carrièreswitch Zilver maakt minder gelukkig dan brons Uitvoerder kunstgras 18 Je brein op het werk Denk je aan een carrièreswitch? Voor je zo'n stap echt maakt, is het slim eerst te snuffelen aan dat andere beroep. Deze twee werkenden probeerden hun droombaan een tijdje uit. Wat doet een fie vanaf mor gen de Olym pische Spelen gaat kijken: let eens op de gezichten van de medaille winnaars op het podium. Daar is namelijk iets vreemds mee aan de hand. De winnaar van de gouden plak is zielsgeluk kig, dat spreekt voor zich. De derde in het rijtje staat ook een partij te stralen, maar dan nummer twee. Die lijkt vaak het minst blij van alle drie, soms zelfs ronduit ongelukkig. Dat is ook echt zo, denken onderzoekers die dit feno meen voor het eerst in kaart brachten tijdens de Olympi sche Spelen van 1992. Terwijl de winnaar van de derde plek zich gelukkig prijst dat hij überhaupt op het podium staat, slaat de winnaar van zil ver aan het piekeren. Nét geen goud. Wat als hij een tandje had bijgezet? Wat als hij iets anders had gegeten? Beter naar die tip van de coach had geluisterd, toch zijn favoriete onderbroek had gedragen? heten die wat-alsjes in de psy chologie. Je bedenkt dingen die gewoon niet gebeurd zijn en dus tegen de feiten ingaan. Vaak denken we opwaarts, we vergelijken onze situatie met een betere. Zo greep ik ooit naast mijn droombaan en bleef ik maar nadenken over wat ik beter had moeten doen. Wat ook niet hielp was dat ik de favoriet was van alle sollici tanten, maar de opdrachtgever na alle gesprekken besloot helemaal niemand aan te nemen. De ideale kandidaat moest blijkbaar nog geboren worden. Ik was zó dichtbij en dat gevoel maakt tegenvallers nog zwaarder. Zeker een jaar baalde ik van de verloren kans. het eerste gesprek afvielen, hadden daar vast geen last van. Ze haalden waarschijnlijk hun schouders op en gingen door met hun leven. Zij vergeleken hun situatie neerwaarts, net als de winnaars van brons: ze prijsden zich gelukkig dat ze in elk geval uitgenodigd waren, dat kan niet iedereen zeggen. Dit neerwaarts tegen feitelijk denken geeft meer tevredenheid en levensgeluk. Toch is opwaarts tegenfeite- lijk denken ook ergens goed voor, zolang je er niet in blijft hangen: al die wat-alsjes zor gen dat we een volgende keer meer ons best doen. Jaren later kreeg ik de baan alsnog. aarschijnlijk ben je een andere kant opgegaan dan waar je als kind van droomde. Dat hoeft geen probleem te zijn, misschien heb je het ontzet tend naar je zin op je werk. Maar dat geldt niet voor iedereen. Veel mensen vra gen zich af of hun baan hen echt gelukkig maakt. Had den ze toch niet moeten gaan voor dat ene beroep waar ze (nog steeds) van dromen? Derk van Bijsterveldt (32) schiet deze dromers te hulp met zijn bedrijf Bu-time. Van Bijsterveldt was zelf zoekende in zijn carrière. Als kleine jongen droomde hij van werken in de keuken als chef-kok. Na een acade mische opleiding rolde hij het bedrijfsleven in. „Tijdens mijn zoektocht naar wat ik wilde, moest ik denken aan die kinder droom, maar ik had meteen het gevoel dat dit geen optie was; ik had een hypotheek, andere financiële lasten en wist ook niet eens of het in het echt zo leuk zou zijn als ik dacht.'' Als hij het werk nou eens eerst kon uitproberen, dacht Van Bijsterveldt. Zo kwam hij op het idee voor Bu- time: een baan proberen om te kijken of het inderdaad wat voor je is. Eén dag per week, zodat het naast je hui dige baan kan, voor een pe riode van acht tot twaalf weken, onder professionele begeleiding. Zodat je kunt kijken of je droombaan in de praktijk echt bij je past. 'Switchen van werkgebied wordt mensen moeilijk gemaakt. Dat is zonde' Inmiddels heeft Van Bijster- veldt al een aantal mensen geholpen en hebben velen zich aangemeld voor een traject. De zoektocht, het regelwerk en de stage plus begeleiding kost een 'dro mer' 499 euro. Boswachter Naast enthousiaste werken den zien ook bedrijven de toegevoegde waarde van Bu-time, zegt Van Bijster- veldt. Via dit traject kunnen zij hun werknemers iets extra's bieden. Zo bood De Nederlandsche Bank een medewerker de kans om een dag in de week mee te lopen als boswachter, omdat natuur zijn passie is. ,,We bieden mensen graag de ruimte om zich te ontwik kelen. Als we een droom kunnen faciliteren binnen de afspraken die we met elkaar maken, is dat alleen maar heel mooi'', laat een hr-adviseur weten. Dit zijn werkgevers waar Van Bijsterveldt erg blij van wordt. ,,We hebben het vaak over een flexibele arbeids markt, maar voor het indi vidu is die helemaal niet zo flexibel. In vacatures wordt gevraagd naar perfect aan sluitende ervaring of gaat het om een startersfunctie waarbij de voorkeur vaak uitgaat naar een jong per soon.'' Zo wordt switchen van werkgebied mensen moeilijk gemaakt, zegt Van Bijsterveldt. ,,Dat is zonde. Je werkt het grootste deel van je wakkere bestaan, dan moet je toch iets doen waar je echt gelukkig van wordt?'' DONDERDAG 22 JULI 2021 GO Tegenfeitelijk denken, zo De andere kandidaten die na JORN ROMMENS (41) is uitvoerder in de sportveldenbouw bij CSC Sport. Wat doe je precies? ,,Ik houd het overzicht en kijk hoe het gaat met de aanleg van de velden.'' Hoe ziet je werkdag eruit? ,,Als ik kom, open ik de boel en zet ik koffie voor iedereen. Daarna spreken we het werk door en gaat iedereen aan de slag.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Probeer een andere baan eerst even uit SANNE WOLTERS - DERK VAN BIJSTERVELDT Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: tegenfeitelijk denken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18