II De vaccinatieteller: zo gaat het in Nederland met vaccineren ECONOMIE 17 Strop voor FrieslandCampina het al langer, vanwege het salaris en de slechte werk-privébalans, maar ze vond het werk te leuk en wist niet wat anders te doen. ,,Ik heb altijd in de horeca gewerkt. Ik had op mijn 14de een bijbaantje als afwashulp op een veerboot, heb een horecaopleiding gevolgd en heb eigenlijk altijd in restau rants in de bediening gewerkt." Nu werkt ze bij Buitenhof Tuin meubelen in Venlo, waar ze het 'verbazingwekkend goed' naar haar zin heeft. ,,Ik werk alleen op koopavonden, ben op normale tij den thuis, ik verdien beter dan in de horeca, ik krijg toeslag voor weekenddiensten, ik heb leuke collega's leuk werk. Corona heeft mij het zetje gegeven", zegt ze. Het bevalt haar zo goed dat ze niet meer terug wil naar de horeca. „Misschien dat ik ooit een eigen horecabedrijf begin, maar voorlo pig zit ik hier prima op mijn plek." Schade Bestuurder Vlek van FNV Horeca vindt dat werkgevers veel meer moeten doen om te zorgen dat mensen de sector niet verlaten en uittreders terugkomen. ,,De schade is nu al groot en wordt al leen maar groter. Willen we men sen behouden voor de sector, dan moet er meer aandacht komen voor betere beloning, betere werk- privébalans en vaste uren", meent hij. Brancheorganisatie Konink lijke Horeca Nederland benadrukt dat de sector altijd al een hoog ver- Het is schrijnend dat een kwart van het horecapersoneel niet rond kan komen loop kende en vindt dat dit op zich niet onrustbarend hoeft te zijn. ,,Het is deels eigen aan een sector met veel seizoensinvloeden en tij delijke pieken. We werken veel met 'bijbaners' die het werken in de horeca bijvoorbeeld combine ren met school of studie en daarna de horeca verlaten", zegt een woordvoerder. Volgens haar is voor die jonge ren flexibiliteit juist een pre en hebben zij (nog) geen behoefte aan een vast contract. ,,Inherent hieraan is, dat als ze zich settelen en een gezin krijgen, ze regelmatig kiezen voor andere werktijden, in een andere branche. Dat beeld herkennen wij, maar we zien dat steeds meer werkgevers zich hier naar richten, bijvoorbeeld door werktijden beter te laten aanslui ten bij de nieuwe privé-situatie. Uiteraard kan dat niet altijd", voegt ze eraan toe. De omzet van het wereldwijd opererende zuivelbedrijf daalde in de eerste zes maanden van 2021 met bijna 2 procent naar 5,5 mil jard euro. FrieslandCampina maakt nog wel winst: 62 miljoen euro, bijna 43 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Doordat de Aziatische kinder- voedingsmarkt krimpt, verwacht het concern daar ook de komende jaren minder winst te gaan boe ken. In belangrijke markten als China en Indonesië komen min der kinderen ter wereld. Het bedrijfwijst op dalende geboorte cijfers tot 20 procent in deze lan den, deels veroorzaakt door de coronapandemie. Om het huidige marktaandeel te behouden, moet FrieslandCampina meer investe ren in marketing, waardoor de winstgevendheid daalt. De coöperatie heeft ook te dea len met een slepende rechtszaak in Thailand. FrieslandCampina zou bij een klant in het Aziatische land te veel kosten in rekening hebben gebracht. De relatie tus sen het zuivelconcern en die klant eindigde in 2019. Volgens de zui velonderneming heeft de klant achteraf geklaagd over de voor waarden van contracten die met goedkeuring van beide kanten werden verlengd. Toch heeft de rechtbank uitspraak gedaan in het nadeel van FrieslandCampina. Het bedrijf gaat in beroep en heeft hiervoor 57 miljoen euro gereser veerd. Hongkong Het zuivelbedrijf heeft ook last van toegenomen concurrentie in China en de sluiting van de grens tussen Hongkong en China. Daar door kon FrieslandCampina de af gelopen periode niets verkopen in Hongkong. Samen met toegeno men grondstofprijzen resulteerde dat in een sterke daling van het resultaat van het bedrijfsonder deel dat onder meer kindervoe ding produceert. ,,We kunnen niet blijven steunen op de kinder voedingsgoudmijn in China", zei topman Hein Schumacher in een toelichting op de cijfers. landCampina voor het einde van 2021 te halen. Er zijn al zo'n zeven honderd arbeidsplaatsen minder. Eind vorig jaar keerde de coöpe ratie door tegenvallende resulta ten geen eindejaarsuitkering uit bovenop de gegarandeerde melk prijs. De melkveehouders krijgen ook deze keer geen interim-uitke ring. Over dezelfde periode vorig jaar kregen boeren nog 0,22 cent per 100 kilo melk, exclusief btw. De melkprijs steeg wel met bijna 2 procent ten opzichte van vorig jaar door een toegenomen vraag op de wereldmarkt. Miljoenen Nederlanders hebben inmiddels al een coronaprik gehad, maar een deel wacht nog. Hoe staat het met de doelstelling om elke volwassen Nederlander voor half juli een vaccinatie aan te bieden? En welk effect heeft dat op de virusverspreiding in Nederland? Het uitgebreide antwoord vind je op de vaccinatieteller. Kijk op pzc.nl/vaccinatieteLLer donderdag 22 juli 2021 horeca wil weg Vraag naar babymelk Azië zakt in - Edwin Vlek, FNV Horeca Minder baby's in Azië, een sle pende rechtszaak in Thailand en toegenomen concurrentie zorgen ervoor dat Friesland Campina het afgelopen half jaar minder winst boekte. De 11.000 aangesloten melkvee bedrijven krijgen daardoor geen extra uitkering. Sanne Schelfaut Amersfoort De doelstelling om zo'n dui zend banen te schrappen om kos ten te besparen, verwacht Fries Mede door corona zijn er minder kinderen geboren in China en Indonesië f |J| 1 i SI A m J Willeke Croonen verliet de horeca. fotos koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17