Stad van erfgoedlijst door bouw nieuw voetbalstadion 'Non-binair persoon mag een X op geboorteakte' NIEUWS 15 Argumenten van bestuur over politieke functies 'mogelijk achterhaald' Schrijft de Bijbel wel echt voor dat vrouwen moeten worden geweerd van politieke functies? Over die vraag wil een groep van zo'n dertig SGP-vrouwen praten met het SGP- partijbestuur. Het netwerk wil beslist geen ru zie of conflict zoeken met de SGP, benadrukt de voorzitter. ,,Het is ons doel om in gesprek te gaan met het hoofdbestuur", zegt Adelinde van der Haar (22). ,,Op grond van de Bij bel." In dat heilige boek vindt de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) volgens het beginselprogram de ar gumenten waarom 'het zitting ne men van de vrouw in politieke or ganen, zowel vertegenwoordigende als bestuurlijke' in strijd is met 'de roeping van de vrouw'. Volgens de vrouwen - die zich hebben verenigd in het Grabinaat - zijn de aangehaalde argumenten mogelijk achterhaald. Waarom zij die discutabel vinden, wil Van der Haar 'niet via de media delen'. ,,Dat willen we eerst met het bestuur be spreken. Maar de situatie van de vrouw in de 21ste eeuw is anders dan die van de vrouw in de 20ste eeuw." Ze benadrukt dat in haar netwerk ook vrouwen zitten die twijfelen of vrouwen binnen de SGP wel politiek actief moeten kunnen zijn. Het partijbestuur gaat met het Grabinaat in gesprek, zegt SGP- voorzitter Dick van Meeuwen. ,,Het is voor ons een nieuwe club. Ze hebben gevraagd om een kennis makingsgesprek, daar gaan we in bewilligen." Volgens Van Meeuwen zal dat gesprek vanwege de vakan tieperiode kort na de zomer wor den ingepland. Inspiratie Het Grabinaat is vernoemd naar Riet Grabijn-Van Putten, het SGP- icoon dat zich sinds halverwege de jaren 80 hardmaakte voor het vrou wenlidmaatschap van de partij. Van der Haar: ,,Zij is zeker een inspira tie." Sinds de oprichting in 1918 het partijbestuur dat niet toe. Arti kel 10 in het beginselprogramma wijst het immers af. Hoewel vrouwen nog altijd een zeldzaamheid zijn bij partijdagen, hebben zij de afgelopen jaren (op sommige plekken) wel voet aan de grond gekregen. Van de SGP-jonge- ren is ongeveer de helft vrouw, Li lian Janse is sinds 2014 SGP-raads- lid in Vlissingen en Paula Schot, ooit SGP-lijsttrekker in Amster- konden vrouwen geen lid worden van de partij. In 1984 lukte het Gra- bijn-van Putten wél om via een lo kale kiesvereniging lid te worden, maar zij werd in de jaren 90 ge weerd van de partijdag en stapte naar de rechter. Mede onder druk van rechtelijke uitspraken besloot de SGP in 2006 het lidmaatschap van de partij open te stellen voor vrouwen. Sinds 2013 kunnen vrouwen formeel verkies baar zijn namens de SGP - al juicht Situatie van de vrouw in de 21ste eeuw is anders dan die van de vrouw in 20ste eeuw dam, is sinds vorig jaar in Schou- wen-Duiveland de eerste vrouw die namens de SGP wethouder is. Toen in het Reformatorisch Dagblad, de meest gelezen krant onder SGP'ers, toenmalig partijvoorzitter Maarten van Leeuwen de indruk wekte Schot te feliciteren, liet hij dat meteen rectificeren. Het vrou wenstandpunt ligt nog altijd ge voelig. In een opiniestuk in het Neder lands Dagblad reageert Grabijn-Van Putten verheugd op de oprichting van het Grabinaat. Zij wil al langer dat de SGP de passage over vrou wen in het regeerambt schrapt uit de beginselen. ,,Ik voel me bevoor recht dat ze als groep voor hun ac tiviteiten mijn naam gebruiken." De VN-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur kwam gisteren tot het besluit tij dens een geheime vergadering in China. Unesco spreekt van een 'onomkeerbaar verlies'. Vooral de Victoriaanse dokken aan de water kant van de Britse stad worden volgens de organisatie zwaar 'be schadigd'. Daarbij draait het niet alleen om de bouw van het Everton-stadion. De herontwikkelingsplannen van de haven in zijn geheel zinnen Unesco niet. ,,De uitzonderlijke universele waarde is vernietigd. Er is een aanzienlijk verlies aan au- thenticiteit en integriteit'', klinkt het ter onderbouwing van het be sluit. De nieuwbouwplannen van Everton kosten rond de 500 mil joen pond, zo'n 570 miljoen euro. Het stadsbestuur ging in februari van dit jaar akkoord met de reali satie van het stadion. In maart gaf ook de Britse overheid, na bestu dering van de plannen, het finale ja-woord. De stad is pas het derde 'monu ment' ooit dat van de erfgoedlijst wordt gehaald. In 2007 werd het leefgebied van de Arabische oryx - een soort antilope - geschrapt, omdat Oman de habitat met 90 procent wilde verkleinen. Twee jaar later verloor de Elbe-vallei in het Duitse Dresden zijn status door de bouw van een brug. De cultuurorganisatie be schouwde de vertrekhaven van miljoenen Ierse en Britse migran ten - en Afrikaanse slaven - als 'onderscheidend en uniek'. Ook de rijke muzikale geschiedenis van Liverpool, waar onder meer de Beatles het levenslicht zagen, speelde een rol om op de erfgoed- lijst terecht te komen. Burgemees ter Joanne Anderson zegt 'teleur gesteld' en 'ontgoocheld' te zijn. Ze overweegt om in beroep te gaan. ,,Ons werelderfgoed is nog nooit in betere staat geweest. Het heeft baat gehad bij honderden miljoenen ponden aan investeringen." De rechtbank heeft een non-bi nair persoon gelijk gegeven die de geboorteakte met terugwer kende kracht wilde laten aan passen. Tot nu toe was dat geen optie, omdat de wet deze moge lijkheid niet biedt. Het is een volgende stap in een reeks veranderingen op dit gebied. Zo kreeg in 2018 voor het eerst een non-binair per soon uit Breda een paspoort met de letter X als geslachtsaan duiding. In die zaak had de rechtbank in Limburg voor een tussenoplossing gekozen voor de geboorteakte. Daarin mocht worden aangetekend dat het ge slacht niet kon worden vastge steld. Die optie biedt de wet na- melijk wel als het geslacht van een baby twijfelachtig is. Ook andere rechtbanken kozen voor deze oplossing. Zowel het Openbaar Ministerie als de ambtenaar van de burgerlijke stand verwees in de Amster damse zaak naar de eerdere vonnissen. Beiden vinden het aan de wetgever om hierin keu zes te maken, maar de recht bank in Amsterdam kan zich 'niet verenigen met deze oplos sing'. Het gaat in dit soort zaken niet om onduidelijkheid, maar om de 'genderidentiteit van verzoekers', vindt de rechtbank. In het vonnis stelt de recht bank verder dat in de regelge ving tot nu toe geen rekening wordt gehouden met de wet op gelijke behandeling. Transgen- der personen mogen wél hun geslacht laten veranderen op hun geboorteakte. De eiser in de zaak heeft er last van om als vrouw te worden gezien, terwijl deze persoon zichzelf als gen- derneutraal ziet. donderdag 22 juli 2021 GO SG P-vrouwen roeren zich over vrouwenstandpunt van partij Een groep SGP-vrouwen zwen gelt de discussie weer aan: is het partijstandpunt dat vrouwen geen politieke rol kunnen spelen nog wel van deze tijd? Een nieuw 'vrouwennetwerk' wil in gesprek met het partijbestuur om de argumenten die de SGP hanteert tegen het licht te hou den. Hanneke Keultjes Den Haag Hilligje Kok Bisschop op een partijcongres in 2013. Ze ijverde voor meer rechten voor vrouwen bin nen de SGP. foto anp -Adelinde van der Haar, SGP Het belang en de architectoni sche schoonheid van het (oude) havengebied bezorgde Liverpool in 2004 een plaats op de werelderfgoedlijst van Unesco. Onder meer de aange kondigde bouw van een voet balstadion zorgt er nu voor dat de stad die status kwijtraakt. David van der Heeden Rotterdam mvt KMI 'Ullllll Historische gebouwen aan de rivier de Mersey. foto afp Het geslacht van iemand die zich man noch vrouw voelt, mag van de rechtbank in Am sterdam officieel als 'X' op de geboorteakte worden gezet. David van der Heeden Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15