Eigenaren huisjes slepen Sluis voor rechter ZEEUWS-VLAANDEREN 5 FLIP SCHRAMEIJER EXPOSITIE GROTE KERK GROEDE Wanneer Flip Schrameijer op pad was, had hij altijd zijn pen met Oost- Indische inkt, verf en aquarelblok bij zich. Een windsurfer, een strandhuis, een bomenrij, in het West-Zeeuws- Vlaamse land tekende de kunstenaar zijn geliefde onderwerpen. Zijn werk is tot en met 30 juli te zien in de Grote Kerk in Groede. Niets sprak Flip Schra meijer (1919-2007) meer tot de verbeel ding dan het licht in de West-Zeeuws- Vlaamse kuststreek. Dat had iets magisch voor hem. Het licht inspi reerde, net als de lucht, de wind en het water. Het zijn thema's in vrij wel al zijn aquarellen, etsen en te keningen. ,,Het moment pakken voordat het weg is, dat deed mijn vader in zijn werken", vertelt dochter Sophie Schrameijer. Het leverde aquarellen en etsen op met namen als Twee surfers, Cadzand, Vuurtoren bij Groede en Strand bij het Zwin. Liefde voor de streek Flip Schrameijer werd geboren in Amsterdam, de vakanties spen deerde de familie vanaf de jaren 60 in vakantiehuisjes in West- Zeeuws-Vlaanderen. Sophie her innert het zich nog goed. ,,Het was verschrikkelijk ver weg. Mijn moe der pakte een kist met spullen in, die werd een maand van tevoren verstuurd. Onze fietsen gingen twee weken voor de vakantie be gon met de NS mee. Wij gingen met de trein, boot en de fiets naar ons vakantie-onderkomen in Cad- zand. Dat was een oude bunker, heel primitief." De liefde voor de streek was ge boren. In 1968 kocht de familie een voormalige arbeiderswoning in de buurtschap Scherpbier bij Oost burg. ,,Het was een heel klein huisje. Wij noemden het 'een tent van steen', maar vroeger sliepen ze daar met acht personen." De laat ste tien jaar van zijn leven leefde Flip in Scherpbier. Er was voor de kunstenaar veel om van te houden. Het windsur fen in Knokke en Cadzand, de strandhuisjes aan het Zwin, de ha- Hij was boos wanneer de bomen gerooid werden, want dan was zijn thema weg vens van Breskens en Vlissingen. Hij tekende het graag en vaak. ,,De wolken vond hij ook prachtig en hij heeft veel populieren geëtst. Hij was altijd boos wanneer die bomenrijen gerooid werden, want dan was zijn thema weg." Sophie en haar zussen moesten, toen ze klein waren, vaak model staan. ,,Als wij in de zee zaten, was hij aan het aquarelleren. Zelfs wan neer we ziek waren, tekende hij ons. Dan moesten we stil blijven liggen. Wij zaten er nooit op te wachten. Daar verzon hij iets op. Als we tien keer geposeerd had den, kregen we een grote knuffel beer. Of we kregen na iedere po seersessie een gulden." Expositie in Groede Flip was ook begenadigd muzi kant. Hij speelde goed dwarsfluit en deed dat vaak samen met orga nisten en andere musici in de West-Zeeuws-Vlaamse kerken. Sophie, die via de Stichting Johan Hendrik van Dale in de regio resi deert, heeft daarom een expositie ingericht in de Grote Kerk van Groede. Behalve tekeningen, etsen en aquarellen van de streek, zijn ook Flips verbeeldingen van Leda en De Zwaan tentoongesteld. ,,Daar begon hij aan het einde van zijn leven mee", vertelt Sophie. ,,Mijn vader was altijd aan het ex perimenteren." Een groep bewoners in het dorp had een handhavingsverzoek neer gelegd bij de gemeente omdat ze last hebben van toeristen die de tien appartementen tijdens week enden en vakanties bevolken. Er zou onder meer sprake zijn van ge- luids- en geuroverlast (rokende bbq's). Ook wezen ze Sluis erop dat verhuur van deze huizen, die in be zit zijn van mensen die ze als tweede woning hebben aange schaft, indruist tegen het bestem mingsplan. Nieuwe controles De gemeente voerde een aantal controles uit en concludeerde in eerste instantie dat er sprake zou zijn van incidentele verhuur. Te licht om handhavend op te treden. Maar op instigatie van de commis sie bezwaarschriften werden nieuwe controles uitgevoerd en die leidden tot nieuwe inzichten. Sluis constateerde dat de eigenaren ze ei genlijk als beleggingsobject hebben aangekocht met als doel ze recrea tief te verhuren. En dat staat het be stemmingplan inderdaad niet toe. Reden dat 'het college van B en W een draai heeft gemaakt', aldus de vertegenwoordiger namens de ge meente. ,,Maar ik geef toe dat dit niet de schoonheidsprijs verdient." Overvallen De eigenaren voelen zich overval len en wijzen erop dat ze in de pro blemen komen. Nieuwe recreanten staan te trappelen er hun vakantie door te brengen en die contractuele verplichtingen dienen ze na te ko men. Omdat een 'gewone' proce dure te lang duurt en het niet kun nen verhuren geld kost, hebben ze een verkorte gerechtelijke proce dure aangespannen. Maar de rech ter vraagt zich openlijk af of dit fi nanciële argument wel voldoende is om het op deze manier te doen. De gemeente en de klagers vinden in ieder geval van niet en willen dat Eigenaren van huisjes in complex De Koolse Hoeve in Cadzand mogen van de gemeente hun onderkomens niet meer recreatief verhuren de rechtbank al op basis daarvan het verzoek afwijst. De eigenaren van de apparte menten wijzen erop dat de ge- meenteraad vorige maand heeft besloten binnenkort honderd twintig dagen per jaar verhuur van een woning in Cadzand toe te staan. Nu handhaven zou daarom gek zijn, bovendien zou verhuur in het dorp aan de lopende band plaatsvinden. Maar de vertegen woordiger van de gemeente stelt dat deze regel alleen geldt voor mensen die permanent een huis binnen het dorp bewonen. En deze eigenaren daarvoor dus niet in aan merking komen. Ook stellen de appartementbezitters dat de kla gers helemaal geen overlast kun nen ervaren omdat ze te ver van het complex wonen. donderdag 22 juli 2021 VL 'Hij was altijd aan het aquarelleren' Bob Maes Groede - Sophie Schrameijer De expositie Licht en Lucht, Wind en Water is tot en met 30 juli da gelijks, behalve op maandag, van 14.00 tot 17.00 uur te bezoeken. De eigenaren van appartemen ten in complex De Koolse Hoeve aan de Badhuisweg in Cadzand zijn het niet eens met het besluit van de gemeente dat ze hun on derkomens niet meer recreatief mogen verhuren. Reden om Sluis voor de rechter te dagen. Henk van Ingen Cadzand De rechter doet over twee weken uitspraak. Sophie Schrameijer met het zelfportret van haar vader in het kerkje van Groede. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 123