II Weststrate 'witheet' na verwijt van SGP BEVELANDEN EN THOLEN 5 GELD INZAMELEN LOTTE EN WIETEKE LEGGEN DEZE WEEK 120 KILOMETER AF Liefst 120 kilometer lopen Lotte Reijnhout en Wieteke van der Paal deze week over Zuid- Beveland en Schouwen-Beveland. De nichtjes doen dat beiden om een zeer persoonlijke reden: geld inzamelen voor onderzoek naar de aandoeningen die hun vaders hebben getroffen. Onervaren wandelaars zijn de twee vrouwen zeker niet. Sterker nog, ze liepen een paar jaar geleden al eens samen de Nij meegse Vierdaagse. ,,Het was toen bloedheet, dus dat was pittig, hoor. 'Dit doen we nooit meer', zeiden we na afloop'', zegt Lotte (23) lachend. ,,Je loopt daar in een heel grote groep, dus het zijn in feite anderen die jouw tempo be palen'', vult Wieteke (39) aan. Deze week lopen de twee nichtjes (hun moeders zijn zus sen) vier keer dertig kilometer in hun eigen tempo, wat overigens nog altijd een stevige tred is. ,,Wat ik in vergelijking met Nijmegen nu wel mis, zijn de honderden mensen in de dorpjes, door wie je wordt aangemoedigd.'' Deze week halen Lotte en Wie- teke hun motivatie voor een groot deel uit de gedachte dat ze met hun wandeltochten geld ophalen voor het goede doel. Lotte loopt voor de Hersenstichting. Haar va der Wim werd vorig jaar novem ber op 60-jarige leeftijd onver- wachts getroffen door een hersen infarct. ,,Daar schrokken we enorm van'', vertelt de inwoonster van Wolphaartsdijk. ,,Mijn vader is een gezonde en sportieve man. Hij liep marathons en heeft ook meerdere malen de Vierdaagse van Nijmegen gelopen.'' Door snel te handelen, wisten Lotte, haar broer en haar moeder te voorkomen dat het heel slecht afliep. Wim heeft lichamelijk niets overgehouden aan het infarct, hij loopt zelfs weer grote afstanden. Wel heeft hij afasie, waardoor hij onder meer zijn gedachten soms moeilijk kan omzetten in woor den. Er is goede hoop dat hier nog verbetering in optreedt. ,,Er heeft iemand gedoneerd die vertelde een dierbare te hebben verloren aan een herseninfarct, dus in die zin zou je kunnen zeggen dat wij onze handen nog mogen dicht knijpen'', zegt Lotte. ,,Maar wat er is gebeurd, drukt je wel met de neus op de feiten: het kan iedereen overkomen.'' Wieteke heeft de wandelschoe nen aangetrokken om geld in te Wat er is gebeurd, drukt je met de neus op de feiten: het kan iedereen overkomen zamelen voor het Prinses Beatrix Spierfonds. Haar vader Frans heeft de zeer zeldzame en progressieve spierziekte IBM, die wel een beetje lijkt op de veel bekendere ziekte ALS. Onderzoek naar de ziekte is volgens de inwoonster van Zierik- zee hard nodig. ,,In Nederland hebben maar 250 mensen IBM. Daarom wordt er weinig onder zoek naar gedaan.'' Wietekes vader kan door zijn ziekte inmiddels niet meer zo goed lopen. Daar denkt ze aan op het moment dat het zwaar wordt tijdens de lange wandeltochten die ze deze week maakt. ,,Als ik zere voeten heb, denk ik weleens: waar klaag ik over? Wij kunnen in elk geval nog goed lopen!'' De eerste van de vier tochten liepen de twee nichtjes apart van elkaar. Wieteke op dinsdag, Lotte moest dat vanwege verplichtingen op het werk zaterdag al doen. Gis teren liep het tweetal vanuit Wol- phaartsdijk samen een tocht die leidde langs onder meer Goes, 's Heer Abtskerke, Nisse en Hein- kenszand. Vandaag en morgen trekken ze samen over Schouwen- Duiveland. De teller voor het Spierfonds staat inmiddels boven de tweeduizend euro, terwijl Lotte al meer dan duizend euro bijeenbracht voor de Hersenstich- ting. Doneren kan nog steeds op speciaal aangemaakte pagina's op de websites van de Hersenstich- ting en het Spierfonds. De laatste twee partijen dienden dinsdag samen met het CDA een amendement in om de verhuis- plicht tot 10 kilometer buiten de Bevelanden van tafel te krijgen. Deze maatregel is onderdeel van een pakket van 11 bezuinigingen dat aan alle Bevelandse gemeenten is voorgelegd. Daarmee moet in totaal 1,5 miljoen bespaard worden op de exploderende WMO-kosten. Wereld op z'n kop Hans van Stel (PvdA) schetste de ingrijpende gevolgen voor ouders, broertjes en zusjes wanneer een ge zin voor een gehandicapt kind tien tallen kilometers moet verhuizen. ,,Willen we dit gezin met pek en veren de gemeente uit jagen? Je zet hun wereld op z'n kop. En laten we ons omaatje van 90 in de kou staan wanneer ze onze hulp nodig heeft?" Ook Marien Weststrate maakte Dat u mij verwijt geen ruggengraat te hebben, neem ik u zeer kwalijk. Die ruggengraat is er na 72 jaar nog steeds de maatregel concreet: ,,Het kan niet zo zijn dat als je hier geboren bent en je hele leven gewoond en gewerkt hebt verplicht wordt om buiten de gemeente te gaan wonen als je hulp nodig hebt? Het is schan dalig om ouderen de Westerschelde over te sturen, ver van alle familie af." Rien Bruijnooge (SGP) ver trouwt op de deskundigheid van ambtenaren die van de regels kun nen afwijken als de situatie daar om vraagt. ,,Ik weiger mee te doen met het frame van Leefbaar en PvdA met allerlei voorbeelden over oude omaatjes." Hij weigerde zich tot het niveau te verlagen om ook over de andere voorstellen 'zielige verhalen op te hangen'. ,,Toon ruggengraat en neem verantwoordelijkheid", riep hij zijn coalitiepartners op. Pissig ,,Ik word hier pissig van, om het op zijn Weststrates te zeggen", re ageerde de voorman van LR. ,,Dat u mij verwijt geen ruggengraat te hebben, neem ik u zeer, zeer kwa lijk. Die ruggengraat is er na 72 jaar nog steeds. Deze uitspraken maken mij witheet." Volgens Weststrate zou het pas echt van lef getuigen om met een voorstel te komen om desnoods de belastingen te verho gen om te voorkomen dat de WMO verder wordt uitgekleed. Vlak voor de stemmingen trok de SGP-fractie zich terug voor intern beraad. Bruinooge keerde terug in de raadzaal met excuses voor zijn bijdrage aan het verharden van de discussie. ,,Dat was niet de bedoe ling. De zorg die we hebben voor onze inwoners delen we met andere partijen." Ook inhoudelijk maakte de SGP een draai door - net als de andere fracties - voor het schrappen van de verhuisplicht te stemmen. donderdag 22 juli 2021 Nichtjes lopen voor hun zieke vaders Rob Paardekam Goes Lotte Reijnhout (l) en Wieteke van der Paal gisteren tijdens hun doortocht door Goes. foto katja van noort -Lotte Reijnhout Inwoners van Reimerswaal die door ziekte of ouderdom om een woningaanpassing vragen, lopen niet meer de kans om ver plicht te verhuizen naar een reeds aangepaste woning in Stavenisse of Biervliet. De ge meenteraad heeft na een heftig debat deze bezuinigingsmaatre gel geschrapt. Vooral tussen co alitiepartijen SGP, Leefbaar Rei- merswaal en PvdA knetterde het. Joeri Wisse Kruiningen -Marien Weststrate

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 122