II Pluk je vaas vol bloemen met een plukbon SCHOUWEN-DUIVELAND 5 STALEN PINNEN LOSGEKOMEN VAN WAGENS ONDERHOUDSDIENST De borstels onder de wagens van de gemeentelijke onderhoudsdienst op Schouwen- Duiveland laten stalen pinnen los. Straten liggen ermee bezaaid. In Nieuwerkerk en Sirjansland zorgde dat al voor lekke auto- en fietsbanden. Bewoners zijn aan het oprapen geslagen. ,,Wat een toestand." ensen zullen wel gedacht hebben, wat loopt die man toch te zoeken op de Burgemeester van Veen- laan", lacht Willem Folmer. De in woner van de Merellaan in Nieu werkerk heeft handen vol stalen pinnen opgeraapt en diverse zoek- rondjes achter de rug. De pinnen hebben een gemiddelde lengte van ongeveer 10 centimeter. ,,Die wil je echt niet in je autobanden hebben", vertelt de oud-politie man. ,,Je ziet ze niet snel, maar je band raakt langzaam leeg. Ik be greep dat er zelfs een band van een rolstoel lek is gegaan. De autogara gehouder heeft het er druk mee." Wim Dijkgraaf van het gelijkna mige autoservicebedrijf op het dorp, heeft inderdaad al diverse autobanden, waar stalen pinnen in zaten, moeten repareren. ,,Wat een toestand, eej. Er zijn al diverse lekke fietsbanden geweest, hoorde ik. Zelf heb ik een achttal autoban den vervangen, omdat de ijzer draadjes er vanaf de borstels zo aan de zijkant ingeschoten werden. Leuk is anders toch? Als je die bor stels te lang gebruikt, breken de staaldraden af door metaalmoe heid. Met alle gevolgen van dien", laat de Nieuwerkerker weten. ,,Je moet er niet aan denken dat er honden of kleine kinderen in deze scherpe dingen stappen." Bewo ners uit Nieuwerkerk zijn veront waardigd over de rondslingerende scherpe pinnen en deden melding bij gemeente en onderhouds dienst Prop uit het Brabantse Hoogerheide. Ook uit Sirjansland komen be richten van gevonden stalen pin nen. ,,We hebben ook een paar Ik begreep dat er zelfs een band van een rolstoel lek is gegaan hoeken van Zierikzee, Bruinisse en Brouwershaven gedaan met deze borstels", vertelt Erwin Suij- kerbuijk van onderhoudsdienst Prop. Hij kreeg na het afgelopen weekend veel meldingen binnen vanaf Schouwen-Duiveland. ,,Er is duidelijk wat aan de hand wat niet hoort. Bij het onkruid weghalen, zeker op niet-vlakke stukken, is veel druk nodig. Dat redt je niet met normale veegborstels. We ge bruiken stalen borstels die twee dagen meegaan. Daarna zijn ze versleten. Metaal slijt snel. Er is iets misgegaan. We hebben deze serie borstels teruggestuurd", al dus Suijkerbuijk. Hij liet dinsdag middag medewerkers een rondje rijden om pinnen op te rapen. Schadeclaims Circa 20 jaar onderhoudt Prop voor de gemeente Schouwen-Dui- veland de buitenboel, sinds een jaar of 5 als hoofdaannemer. ,,Ik heb dit in al die jaren nog maar één keer eerder meegemaakt. Dat was ongeveer drie jaar geleden in Brouwershaven. Ons bedrijf is continu in ontwikkeling. Eerst be streden we onkruid nog met gif. Dat mag niet meer. Kunststofbor stels zijn milieutechnisch niet ge wenst. Theoretisch kan wat er nu gebeurt met die stalen borstels niet. We kijken met welke borstels we nu verder gaan. Mensen kun nen de schadekosten bij ons clai men. Wij kijken dan of het door onze borstels komt en lossen het vervolgens op", aldus Suijkerbuijk. Een bon die je voor vijftien euro kunt kopen bij recreatiebedrijven op Schouwen-Duiveland en bij on der meer de Jumbo in Nieuwerkerk. Voor dat bedrag kun je het hele sei zoen verse bloemen plukken uit de akkerranden. Waar dan? Kriskras over heel Schouwen-Dui- veland hebben 15 agrariërs akker randen met bloemmengsels inge zaaid. Goed voor een bloemenzee van in totaal 25 hectare. Op de web site boerenbloem.nl staat een kaartje met alle locaties. De ko mende twee weken worden ook in foborden bij de akkerranden ge plaatst. Wie spontaan een los boe ket wil plukken kan via de QR-code op dat bord een bedrag doneren Wat je wilt. Er zijn geen spelregels, zegt Cockie de Wilde - die zich na mens de gemeente Schouwen-Dui- veland voor het project inzet. ,,Het belangrijkste is dat je niets vernielt. Je bent op het land van een ander, dus ga daar zorgvuldig mee om. En laat ook iets over voor een ander. Maar verder kun je lekker plukken. Je bent op het land van een ander, ga daar zorgvuldig mee om Het is echt superleuk. Je ziet er ook iedereen rondom je ervan genie ten." Onder meer. Het ziet er prachtig uit. Maar de bloemenranden zijn vooral ook heel belangrijk voor de biodiversiteit. Het krioelt er van de beestjes. Daarnaast zorgen de ran den ervoor dat er meer afstand is tussen landbouwgewassen en sloot, wat helpt om het oppervlak tewater zuiver te houden. Op naar meer? Graag, als het aan de initiatiefne mers ligt. Behalve agrariërs en hun stichting Zonnestraal zijn Imkers vereniging Schouwen-Duiveland en de gemeente Schouwen-Duive- land bij het project betrokken. Zij dromen van voortzetting én uit breiding in de toekomst. Maarhet moet wel betaalbaar zijn. Boeren le veren een flink stuk land in. ,,We krijgen verschrikkelijk veel posi- tieve reacties", ervaart agrariër An- dré Slootmaker van de stichting Zonnestraal. ,,Maar van alleen maar positieve reacties kunnen we dit niet doen. We moeten eind van het jaar ook een boterham kunnen eten." Allemaal gaan plukken dus. ,,En ik hoop dat ook het bedrijfsleven z'n verantwoordelijkheid neemt. We leven hier met z'n allen." Slootmaker roept bedrijven op om zich massaal te melden als ver kooppunt voor de bloemplukbon- nen. Ook kunnen ze zo'n bon ca deau geven via bijvoorbeeld het jaarlijkse kerstpakket. Daarnaast zijn spontane donaties en sponsors welkom. donderdag 22 juli 2021 Gerrit van Loon Nieuwerkerk Willem Folmer raapt stalen pinnen op langs de Burgemeester van Veenlaan. fotos sandra schimmelpennink -Willem Folmer, oud-politieagent Het heeft even iets ongemakke lijks, maar het is hartstikke le gaal. Met een plukbon van Boe- renbloem kun je sinds gisteren zó een vers boeket van het land plukken. Hoe je dat doet? ,,Het is niet ingewikkeld. Zorg er ge woon voor dat een ander na jou ook nog plukken kan." Esme Soesman Kerkwerve Wat is een plukbon? Knippen of plukken? -Cockie de Wilde, gemeente Schouwen-Duiveland Is dat het doel? De oplossing?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121