Kelder betaalde aan campagne FvD 79.- 3 dagen Giethoorn EUWS 11 69 VACCINATIE WEIGERAARS Desinformatie over vaccins en vaccineren verspreidt zich via sociale media als een veenbrand over de wereld. Onderzoek wijst uit dat twaalf mensen, onder wie Robert F. Kennedy jr., met vele miljoenen volgers daarin een hoofdrol spelen. e worden al de 'disin formation dozen' en 'dirty dozen' genoemd. Twaalf mensen die volgens onderzoek van het Centrum voor de Strijd te gen Digitale Haat (CCDH) verant woordelijk zijn voor het leeuwen deel van alle leugens over vaccins en vaccinatie. Niet alleen tegen het coronavaccin dus, maar tegen vac cineren in het algemeen. Zij heb ben, aldus het in Londen en Was hington gevestigde onafhankelijke centrum, meer dan 59 miljoen vol gers op verschillende sociale plat forms, in het bijzonder op Face- book. Voor het onderzoek analyseerde het CCDH bijna een miljoen posts en tweets met desinformatie over vaccins en 65 procent daarvan was afkomstig van twaalf mensen. Op Facebook was dat 73 procent. Onder de twaalf aanjagers zitten artsen die zich hebben verloren in pseudowetenschap, een bodybuil der, een blogger over wellness, een religieuze fanaticus en ook een lid van de beroemde Kennedy-fami- lie, Robert F. Kennedy jr. Deze neef van wijlen president J ohn F. Kennedy legt een verband tussen de vaccins en autisme en in zijn ogen spelen 5G-netwerken een hoofdrol in de pandemie. Kennedy jr. is verwijderd van Instagram, maar op Facebook krijgt hij nog ruim baan. ,,Facebook, Google en Twitter maken werk van de strijd tegen leugens, maar tot nu toe komt daar bitter weinig van terecht'', conclu deert Imran Ahmed, de topman van CCDH. Er zijn posts van de 'disinformation dozen' verwijderd, drie van hen hebben ook geen toe gang meer tot een sociaal plat form, maar het is volgens het CCDH beter om alle twaalf de toe gang tot alle sociale media te ont zeggen. Met voorop Facebook, In stagram, Twitter en You- tube. Als dat gebeurt, voorkom je de versprei ding van een grote hoe veelheid desinformatie, afkomstig van de twaalf gevaarlijkste men sen en groepen, aldus het CCDH. Leugencampagne Dit dringende advies sluit aan bij de oproep van de Amerikaanse re gering aan de sociale platforms om de leugencampagne over vaccins hard aan te pakken. Rond 95 pro cent van alle leugens wordt door hen ongemoeid gelaten. Volgens het Witte Huis ondermijnt die campagne de vaccinatiestrategie. De Amerikaanse president Joe Bi- den beschuldigt Facebook er zelfs van dat het bedrijf medeverant woordelijk is voor de mensen die aan Covid-19 overlijden. Want zij zouden zich door Facebookberich- ten niet hebben laten inenten. Bi- den hamert erop dat de vaccins veilig en effectief zijn. Volgens Vivek Murthy, de woordvoerder gezondheidszorg van de Amerikaanse regering, ver spreidt de desinformatie zich als 'een veenbrand'. Het aantal men sen dat in de Verenigde Staten be smet raakt met Covid-19 neemt ook rap toe. Vorige week met 70 procent. Vier staten - Florida, Ca- lifornië, Missouri en Texas - zijn goed voor bijna de helft van het aantal besmettingen. ,,Dit is een pandemie onder niet-gevaccineer- den'', zegt de directeur van de Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Rochelle Wa- lensky. Pas 48,5 procent van de Amerikaanse volwassenen is af doende gevaccineerd en 99,5 pro cent van de mensen die in het zie kenhuis belanden met Covid-19 is niet gevaccineerd. Volgens Wa- lensky bevestigen deze cijfers het belang van het inenten. Dat weer houdt prominente Republikeinse politici en conservatieve tv-per- soonlijkheden er niet van om zich minachtend te blijven uit laten over de vaccinaties. Zij voeden daarmee de weerzin onder een grote groep Amerikanen tegen vaccinatie in het alge meen, én coronavaccina tie in het bijzonder. Vol gens een opiniepeiling van CBS maakte in juni 43 procent van de onder vraagden zich ernstig zorgen over de bijeffec ten van de coronaprik, nu is dat 53 procent. Facebook reageerde afgelopen zaterdag op de kritiek van het Witte Huis. Het legde uit welke stappen er zijn genomen te gen de desinformatie, waaronder het verwijderen van meer dan 18 miljoen stukken die daar betrek king op hadden. Volgens bestuurders van het so ciale medium zoekt de regering naar 'zondebokken' omdat zij er niet in is geslaagd vóór 4 juli 70 procent van alle Amerikaanse vol wassenen te hebben ingeënt. In reactie daarop liet de Democrati sche senator Amy Klobuchar (Minnesota) weten dat 'Facebook rekenschap moet afleggen'. ,,Er is geen enkele reden te verzinnen waarom de dirty dozen ongemoeid moet worden gelaten'', aldus Klo- buchar. Eerder had FvD-leider Thierry Baudet al op de financiële steun van Kelder gehint. Hij noemde het 'een groot geschenk'. Kelder ontkent dat er sprake is geweest 'van belangenverstrengeling'. De presentator stelt in zijn podcast dat hij een bevriende redacteur, die een carrière switch wilde maken in aanloop naar de verkiezingen, advi seerde om campagnefilmpjes voor politieke partijen te gaan maken. Kelder legde vervolgens contact met Baudet om te vra gen of zijn redacteur iets voor hem zou kunnen betekenen. Hij was er van overtuigd dat Baudets partij een goede keuze was 'om dat er veel om te doen was'. Daarnaast bood Kelder aan het salaris van de redacteur te betalen. ,,Het enige wat ik heb gedaan: ik geef jou die kans, ik betaal jouw salaris wel, ga maar kijken. Dat deed ik wel vaker met hem.'' De presentator zegt in de pod- cast verder 'geen enkele financi ële band met Forum voor De mocratie te hebben'. ,,Sterker nog: als hij had gezegd dat hij eigenlijk de cam pagne van GroenLinks wilde volgen of die van de dierenpartij, dan had ik het ook prima gevonden." De NPO verwijst naar de omroepen waarvoor Kelder werkt. AVROTros wil niet op het nieuws reageren. ,,Jort is een freelancer, hij mag zelf bepalen wat hij in zijn eigen tijd op ei gen titel doet.'' En Omroep WNL was gisteren niet voor een reactie beschikbaar. Incl. diner 4 dgn Veluwe 3 dgn Brabant diner O www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 donderdag 22 juli 2021 GO 'Dirty dozen', de duistere spin in het web van de antivaxers Hans van Zon Rotterdam/Londen Robert F. Kennedy jr. (m) spreekt in Berlijn zijn gehoor toe tijdens een demonstratie tegen coronaregels. fotosgetty Robert F. Kennedy jr. op be zoek bij zijn oom in de Oval Of fice. HILVERSUM NPO-presenta- tor Jort Kelder blijkt inder daad geld te hebben gestoken in campagnefilmpjes van Forum voor Democratie. Kel der bevestigt dit nieuws in zijn podcast De Jortcast. Voor maar: Mt iü .irV.V.'-.rG.i'.C VmFyAF. Vanuit dit, in Heerenveen gelegen hotel, bezoek je eenvoudig het leuke Giethoorn! 2 nachten incl. ontbijtbuffet in 4* Hotel2 Heerenveen lx een diner (hoofdgerecht), gratis wifi en parkeren lx een rondvaart van 1 uur door Giethoorn Aankomsten t/m december en gratis annuleren 4* Fletcher De Buunderkamp (8,3) 4* Best Western Nobis Asten (8,4) 3 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijt, wifi parkeren In het leuke Wolfheze Incl. zwembad en sauna Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings koster 1 i 70 cpg in en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11