column Van hier tot Tokio (en terug) "Sporten is een eenvoudige manier om blij te worden" Roy Meyer, judoka en burgemeester TeamNL Olympic Festival Burgemeesters MeyerJ Van Rhijn De twee ambassadeurs (ook wel genoemd: "burgemees ters") van het Olympic Festival, atlete Marlou van Rhijn en judoka Roy Meyer, weten uit eigen ervaring hoe belangrijk sporten voor een mens kan zijn. Meyer, die een moeilijke jeugd had, zegt dat het hem heeft helpen overleven. Van Rhijn, die haar beide onder benen mist, trok in de sport met mensen 'van alle maten en soorten' op. Meyer groeide op in een pro bleemgezin en leefde vanaf zijn tiende in internaten. „Ik had een huis, maar geen thuis." Als kind deed hij drie jaar aan judo, maar mocht nadat hij uit huis was geplaatst, zijn geliefde sport niet meer beoefenen. Pas op zijn zeventiende, zeven jaar later, stond hij weer op de mat. Het veranderde zijn leven com pleet. „Ik had eindelijk een doel en kreeg voor het eerst positieve aandacht." Al op zijn negentiende werd hij Europees kampioen bij de jeugd. Als se nior won hij onder meer twee keer brons bij het WK. Van Rhijn zwom eerst, maar werd later de 'Blade Babe' in de atletiek. Ze won onder meer drie keer goud op de Pa ralympische Spelen en vijf keer op de WK en werd twee keer Paralympisch sporter van het jaar. "Maar het maakt eigenlijk niet uit of je goed bent of niet zo heel goed. Sport is vooral plezier hebben." Ze stelt dat sporten 'een heel eenvoudige manier is om blij te worden'. „Het kost energie, maar je krijgt er meer ener gie van terug. Daarom is het belangrijk om voor iedereen, ook voor mensen met een be perking, de drempel zo laag mogelijk te maken om te kun nen sporten." Meyer noemt de sport 'een spiegel', „Je wordt je bewust van je eigen lichaam. Als je sport ervaar je hoe je lijf reageert op je gedrag, op je eetpatroon. Dat kan je niet negeren." Ze gaan allebei niet naar Tokio. Meyer wist zich niet voor de Spelen te kwalificeren (Meyer stond gekwalificeerd voor de Spelen maar verloor de strijd om die ene ticket per land per gewicht.), Van Rhijn stopte onlangs met de wedstrijdsport. Beiden vinden het leuk om via het burgemeesterschap van het TeamNL Olympic Festival iets terug te doen voor de door hen zo geliefde sport. Voor de toekomst vindt Van Rhijn dat de Olympische Spe len en Paralympische Spelen moeten worden samenge voegd. „We hebben op kleine schaal al bewezen dat dat kan, in 2016 bij het EK atle tiek in Amsterdam." Meyer, die zich als judoka op het WK van 2022 richt, zou graag een tv-programma willen presen teren waarin hij mensen met problemen de helpende hand toesteekt. Tienduizend Oranjefans in Boedapest voor de EK-wed- strijd van het Nederlands elftal, meer dan duizend fans bij onze laatste afsluitende training in Zeist voor vertrek naar Tokio... De uitgelatenheid en de energie van al die in oranje gehulde mensen bezorgde mij echt kippenvel. Wat hebben we dat gemist met zijn allen! Je ziet dan ook weer hoe groot de magie is van de (top)sporters die ons land vertegenwoordigen en dus de enorme verbin dende kracht van sport. De kop van de sportzomer is er af. En 'as we speak' is het de beurt aan de Olympische en Paralympische atle ten van het 'andere Oranje', TeamNL. Bijna driehonderd atleten die in Tokio op jacht gaan naar eremetaal en heel Nederland hopelijk ook in een staat van collec tieve (oranje)verliefdheid weten te brengen, 's Nachts de wekker zetten voor een finale van het handboog- schieten, wakker worden door een push-bericht over de medailles die die nacht in Japan zijn gewonnen en uitspraken van commentatoren als "Hij staat en ik sta, het is ongekend!" die door prachtige topsport eeuwig heidswaarde hebben gekregen. Voor ons, de OranjeLeeuwinnen, is het de eerste keer dat we op de Spelen aanwezig zijn. En wat is het nu al een bijzonder gevoel om deel uit te mogen maken van de TeamNL-familie, samen met al die andere top sporters je land vertegenwoordigen tijdens het grootste sportevenement van de wereld. Voor ons allemaal - staf en spelers - is dat echt een droom die uitkomt. Vanaf nu wordt onze droom een missie.... Ik hoop eerst en vooral dat iedereen thuis voor de buis de komende weken massaal meeleeft en geniet van heel veel mooie sport en van historische prestaties. Tegelij kertijd hoop ik ook dat al die mooie sportmomenten en onze TeamNL-ers heel veel mensen - mannen, vrouwen, jong én oud - inspireren en stimuleren om ook zelf in beweging te komen. Of dat nu op competitief of recre atief niveau is, op school of het werk, bij het buurthuis of bij een vereniging. Dat maakt niet uit. Waar het om gaat, is dat sporten en bewegen leuk en ontspannend is, dat het mensen bij elkaar brengt én Nederland daar door een stapje vitaler en gezonder wordt. Sarina Wiegman, Bondscoach OranjeLeeuwinnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 118