Met de Olympische Spelen de wijken in De Olympische wedstrijden moeten straks vooral de jeugd aanzetten om te gaan sporten. Vandaar dat ze in Den Haag tijdens de Spelen in Tokio niet alleen het Olympic Festival op het strand hebben, maar ook de wijken intrekken. "Dit is het mooiste wat ik ooit heb meegemaakt" Khalid Choukoud, marathonloper Hans Klippus Zien sporten, doet sporten. De Haagse sportwethouder Hilbert Bredemeijer maakte het in zijn eigen gezin mee. Zijn oudste dochter, van toen vier jaar, had tijdens een van de clinics op het Scheveningse strand bij het Olympic Expe rience - de vroegere naam van het Festival - in 2016 voor het eerst een hockeystick in haar hand en is nu al jaren Lid van een club. Ook haar zusje zit inmiddels op hockey. Tegelijkertijd ontstond des tijds het besef dat niet alle Haagse kinderen in staat zijn om tijdens de Olympische Spelen naar Scheveningen te komen om kennis te kunnen maken met de diverse takken van sport. „De ongelijkheid in onze stad is groot", verdui delijkt Bredemeijer. „Je kunt het je bijna niet voorstellen, maar veel mensen uit Den Haag zijn nog nooit op het strand geweest. Om ook hen te stimuleren, moeten we naar ze toe." Vandaar dat er gelijktijdig met het Team NL Olympic Festival op tien plekken in de stad activiteiten in de vorm van clinics, toernooitjes en proeftrainingen worden geor ganiseerd. Dat gebeurt vooral op en rondom de aangeleg de speelpleintjes, de Johan Cruyff Courts en de Krajicek Playgrounds. Met de grote bedrijvigheid op het strand en in de wijken in de zestien dagen tijdens de Olympische Spelen kan Den Haag best dé Olympische stad buiten Japan worden genoemd. Andere landen hebben bij sportkoepel NOC*NSF al belangstelling getoond voor de draaiboeken. Het Olympische 'bijprogram ma' past in het beeld van het sportieve imago van Den Haag, dat in 2022 de Euro pese sport hoofdstad is. Maar waar de residentie in Neder land onder meer de thuisbasis is van drie olympische spor ten - beach volleybal, zeilen en skateboarden -, behoren delen van Den Haag in Ne derland ook tot de koplopers als het gaat om inactiviteit en bewegingsarmoede. In de wijk Laak doet bijvoorbeeld slechts 59% van de inwoners één of meerdere keren per week aan sport. Dat is een stuk bene den het landelijk gemiddelde en daarmee is de gemeente Den Haag nog ver verwijderd van het grote doel om ieder een in de stad in 2030 in be weging te hebben. Zien sporten, doet sporten. Daarbij kunnen de topsport en breedtesport elkaar stimu leren en versterken. Een goed voorbeeld is volgens wethou der Bredemeijer de manier waarop marathonloper Khalid Choukoud vorige maand in de Schilderswijk, waar hij sinds zijn veertiende woont, door buurtbewoners werd uitgezwaaid op weg naar zijn olympische debuut. „Voor veel van die mensen is Khalid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116