10 NIEUWS .V"* £71 De aanstaande veiling van een kinderfiets van Lady Diana voor tienduizenden ponden benadrukt de aantrekkingskracht van de Britse monarchie. Maar controverses en intriges zijn nooit ver weg. Londen De contouren van het mo torzadel, het hoge stuur, de vering boven de chro men spatborden bij het achterwiel, de overdadige remkabels en de versnellingspook op de stang doen de harten van een generatie Britten meteen sneller kloppen. De Ra leigh Chopper stond in de jaren 70 bo venaan de verlanglijst van elk kind. In menige garage staat een verroest en be schadigd exemplaar als een blijvende herinnering aan zoetere tijden. Voor Lady Diana, opgegroeid op het landgoed Althorp, was dit niet anders. Als meisje kreeg ze van haar ouders een rode Tracker, een chique replica van het origineel. Ze racete ermee over het gras, de grindpaden en de heuvels, totdat ze de fiets ontgroeide. Voor 20 pond kocht Maudie Pendney, hoofd van de huis houding, het unieke rijwiel als een aan denken aan de latere prinses van Wales. Obsessie Na haar overlijden verkocht haar zoon de Tracker, waarna die werd tentoonge steld in het House On The Hill speel goedmuseum. Zaterdag gaat het object onder de hamer in een veilinghuis in Bristol. Met een verwachte opbrengst van 40.000 euro en biedingen vanuit alle hoeken van de wereld benadrukt de fiets de groeiende obsessie met het Britse koningshuis, waarin drama en statigheid om voorrang vechten. ,,Vanzelfsprekend hangt er een zweem van verdriet aan'', vertelde speelgoedspecialist Lucy McCourt van East Bristol Auctions. Tragiek, zo gaf ze indirect aan, verkoopt. Zeker als het Lady Diana betreft, in 1997 in een Pa- rijse verkeerstunnel omgekomen bij een auto-ongeluk na een lange wor steling met de monarchie. Behalve de rode fiets krijgt de koper een handge schreven kerstkaart van de People's Princess aan 'Mrs Pendney'. Di's Ford Escort, een geschenk van haar toenmalige echtgenoot prins Charles, leverde recent 52.640 pond (ruim 61.000 euro) op. Haar donker blauwe Raleigh Traveller ging van de hand voor bijna 50.000 euro. Deze stadsfiets, waarmee Diana als tiener Londen doorkruiste, gold binnen het paleis als een shame bike, toen haar re latie met de kroonprins ontlook. Een toekomstige prinses kon zich volgens het hof niet op zo'n vulgaire wijze in het openbaar vertonen. De opgeleefde interesse voor Lady Di en haar memorabilia kan niet wor den los gezien van het turbulente le ven van haar zoon Harry, die als kind achter haar kist liep. Zijn huwelijk met de actrice Meghan Markle leidde tot een breuk met het koninklijk huis. Hun tv-gesprek met de Amerikaanse talkshowhost Oprah Winfrey eerder dit jaar resulteerde in talloze beschul- digingen, die nog altijd nadreunen in het Verenigd Koninkrijk. De psychische nood van hertogin Meghan tijdens haar zwangerschap van baby Archie zou door het paleis zijn genegeerd. Haar schreeuw om hulp, terwijl de Amerikaanse kampte met suïcidale neigingen, bleef onbe antwoord. Een vooraanstaand lid van de Royal Family zou zich met een ra cistische ondertoon hebben afge vraagd hoe donker de huidskleur van de kleinzoon van de koningin Eliza beth zou worden. In het Verenigd Koninkrijk nam de steun voor het gekwelde paar ziender ogen af, toen hun verhaal vol leugens en halve waarheden bleek te zitten. Achter hun beslissing om naar de VS uit te wijken om zich los te wrikken uit het drukkende korset van de me dia, kwamen ook vraagtekens te staan. Met podcasts, series en radio-optre dens wekten ze de indruk op een wraakmissie te zijn. Schandaalschrijver Deze week kwam naar buiten dat de woede van Harry nog altijd voortwoe kert. Met auteur J.R. Moehringer werkt hij aan zijn memoires, die vol gend jaar in de boekhandel komen te liggen. Hierin belooft Harry, tegen een vergoeding van 15 miljoen dollar, de 'volledige' waarheid te zullen vertel len over zijn leven in het paleis. De publicatie dreigt een nietsontziende afrekening te worden. Moehringer staat bekend als schandaalschrijver. Volgens bronnen in boulevardkran ten overweegt koningin Elizabeth om deze reden de uitnodiging voor hem en Meghan voor haar platina jubileum als monarch in te trekken. Na de dood van haar man Philip, de (mogelijk) ranzige avonturen van zoon Edward en de bijna heiligverklaring van klein zoon prins William en zijn echtgenote Catherine, stond de monarchie in lange tijd niet zo in de aandacht. Het maakt van de kinderfiets met lekke banden van Lady Di een schat uit de tijd van de onschuld. Drie man vast om simfraude Premier Haïti belooft orde Hongerstaking Brussel voorbij De Tracker, de I stoere fiets van jonge Engelse kinderen uit de jaren 70, spreekt ook nu nog tot de verbeel ding. Vooral als die fiets ooit eigen dom was van Diana Spencer (links een foto uit 1969), de latere Lady Di. donderdag 22 juli 2021 GO Geert Langendorff Harry en Meg han tijdens hun spraakmakende interview met Oprah Winfrey. FOTO REUTERS HEERLEN Drie mensen zijn in Limburg opgepakt omdat ze simkaarten van mensen 'overnamen'. Zo kregen ze toegang tot vir tueel geld dat ze konden stelen. De gedupeerden komen uit het hele land. De drie nieuwe verdachten komen uit Heerlen, Stein en Elsloo. Eind februari waren drie andere mannen in Limburg opgepakt. Zij werkten bij provider T-Mo- bile. Daar zouden ze de nummers van klanten heb ben 'verhuisd' naar sim kaarten in andere tele foons, simswapping. PORT-AU-PRINCE Ariel Henry (foto) is de nieuwe premier van Haïti. Hij be loofde de orde in het land na de moord op president Jovenel Moïse te herstellen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Vooralsnog staan die voor september gepland. ,,Het is tijd voor eenheid en stabiliteit'', zei hij. Henry beloofde om standigheden die het voor zoveel mogelijk inwoners van Haïti mogelijk moet maken om te stemmen. President Moïse werd twee weken geleden gedood bij een aanval op zijn huis door huurlingen. BRUSSEL De hongersta king van afgewezen asiel zoekers in Brussel is voor bij. Ze gaan akkoord met het aanbod van de Belgi sche regering om nog eens te bekijken wie er toch in aanmerking komt om te mogen blijven. Enkele honderden asiel zoekers in de Begijnhof kerk weigerden al sinds eind mei om te eten in de hoop verblijfspapieren te krijgen. Sinds vrijdag dron ken sommigen ook niet meer. Veel hongerstakers gingen snel achteruit en sommigen dreigden te be zwijken. Dat laatste zou het einde van de regeringscoa litie betekenen, dreigden de Waalse sociaaldemo craten en groenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10