Corona leidt tot Griekse tragedie op kleine eilanden m^. 'De openingsdans had ik al geoefend' 'Ik weet niet of hij er volgend jaar nog is' 38 procent wijst vaker vlees af Bajesklant is ongezonder 9 stonden klaar om ons een avond te laten dansen. De openingsdans had ik al een beetje geoefend. Hij kan heel goed dansen, ik niet, maar ik had er zo veel zin in. En toen kwam die persconfe rentie. Ik wist niet wat ik hoorde. Geen entertainment? Netjes op afstand van elkaar stilzitten? Daar gaat de ope- ningsdans, daar gaat het feest. We besloten al snel om er dan maar een diner van te maken voor een kleiner clubje mensen. We hebben veertig man moeten afbellen. Wie bel je dan, waar begin je? ledereen vindt het zo sneu voor ons. Nadat we alles had den omgegooid, kwam het De meest genoemde redenen om minder vlees te eten, zijn de impact van de vleesproduc tie op het milieu (37 procent) en het dierenwelzijn (34 pro cent). Ruim een kwart (27 pro cent) laat vlees vaker staan om wille van de eigen gezondheid. Vier op de tien Nederlanders (41 procent) vinden dagelijks vlees eten niet meer van deze tijd. Mensen vinden het soms wel lastig om te minderen. Onder vleeseters is kip het populairst: ruim drie kwart (76 procent) eet dit minstens één dag in de week. Dat zeggen het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR), kennisinstituut voor de zorg Nivel en de universiteit van Leiden op basis van onderzoek. Afgezet tegen de algemene bevolking hebben gevangenen meer infectieziekten, chroni sche aandoeningen en psychi sche problemen als depressie, verslavingsproblematiek en persoonlijkheidsstoornissen. Toeristen die weg wilden, stonden uren in de rij voor een PCR-test, waardoor sommigen van hen hun vlucht misten. Een op de tien test positief. Het quarantainehotel op het eiland zit daardoor vol, waar door sommige besmette toeristen de nacht doorbrengen op het strand. In quarantaine gaan mag ook elders, maar veel accommoda ties weigeren de besmette mensen op te nemen. Een 18-jarige Italiaan, wiens verhaal in de media kwam, vond pas na een dag onderdak. Sinds dit weekend is muziek in de horeca verboden, en geldt vanaf één uur 's nachts een uitgaansver bod. Oorzaak is de razendsnelle verspreiding van het coronavirus. De maatregelen zijn desastreus voor een eiland als Mykonos, be roemd om zijn nachtelijke uitspat tingen. Veel vakantiegangers pro beren het eiland te verlaten, en het regent annuleringen. Burgemeester Konstantinos Koukas is verbolgen. 'Het enige waar de maatregelen voor zullen zorgen, is dat bezoekers van Mykonos naar andere eilanden zullen gaan', schreef hij op Face- book. Des te frustrerender is dat Mykonos vooroploopt met vaccina- ties: 90 procent van de lokale bevol king is ingeënt. Maar die valt in het niet bij de veelvoud aan bezoekers. De overheid gaat strenger contro leren of de feesten zich nu niet ver plaatsten naar villa's. Boetes kun nen oplopen tot 200.000 euro. Ook de naburige eilanden Paros, Ios en Santorini zijn volgens minister Ni kos Hardalias van Burgerbescher ming 'één stap verwijderd' van strengere maatregelen. Ongevaccineerde medewerkers in de toerismebranche op deze ei landen, en in twee regio's op Kreta, moeten vanaf nu twee keer per week een negatieve testuitslag la ten zien. Verder heeft de Griekse kustwacht de verantwoordelijk heid van coronachecks op alle veer boten overgenomen van de rede- rijen. Dat resulteerde er alleen al af gelopen weekend in dat 2500 passa giers werden geweigerd. Zij konden niet aantonen dat ze gevaccineerd zijn, negatief getest of onlangs zijn genezen van corona. Net als elders in Europa loopt het aantal coronabesmettingen de af gelopen weken weer op, vooral vanwege de besmettelijke deltava riant. De regering besloot daarom al eerder dat gasten in alle horeca ver plicht moeten zitten, en dat alleen gevaccineerde gasten binnenruim tes van restaurants in mogen (toi- letbezoek uitgezonderd). Verder wordt al het medisch personeel verplicht gevaccineerd, op straffe van schorsing. De beperkingen op Mykonos gel den voorlopig tot maandag. woensdag 21 juli 2021 GO tfeTftSttgK*. 3TCH.-W kw .r 1 C» L\ ik .%*-. Bernadette Waelen uit Ro zenburg vierde haar bruiloft een stuk kleiner en zag haar huwelijksreis in het water vallen. ,,B&B, Bernadette en Benno. Ik ken mijn aanstaande op de dag af vijf jaar en we wisten: dat zou de dag zijn waarop we elkaar het ja-woord geven. Het is de eerste keer dat ik trouw en ik ben zo blij dat ik op 'mijn oude dag' - ik ben 49 - nog iemand als hij heb mogen ontmoeten. Benno is mijn alles. We vieren de liefde en dat wilde ik delen met mijn familie én mijn vrienden. Ze ventig man op de gastenlijst, dj Eric Neumand en De Fla mingo's - een rock rolltrio - bericht dat Ibiza op oranje ging. Onze huwelijksreis! We zouden gisteren op het vlieg tuig stappen, met mijn zus en zwager. Lekker dansen en losgaan daar. Uitstellen gaat niet, nee, we hebben alleen deze week vrij. We gaan ge woon lekker varen met ons bootje. We maken er het beste van. Onze vrienden, die er nu niet bij mochten zijn, hadden ons een paar weken geleden al een vrijgezellenfeest gege ven. Dat zie ik dan nu maar een beetje als ons huwelijks feest. Eind dit jaar word ik 50. Ik heb al geroepen dat we dan een groot feest geven. Als het dan wél kan.'' Simone Hogervorst uit Zwijn- drecht mag Alberto sinds don derdag officieel haar man noe men. Hij is terminaal ziek. ,,Het gemak waarmee mensen zeggen 'we verzetten het naar volgend jaar' irriteert me. Voor ons heeft het zo'n lading. Uitstel len is geen optie. Ik weet niet of mijn man er volgend jaar nog is. Ik weet niet of hij er volgende week nog is. Bij Alberto (42) werd vorig jaar collecting duct carcinoma geconstateerd. Een zeer zeldzame vorm van nierkan ker. Hij ging naar de dokter met klachten, er werd een CT-scan gemaakt en daarop volgde deze enorme dreun. Het is enorm agressief. We wilden heel graag trouwen, op mijn verjaardag, afgelopen donderdag. Niet tot de dood ons scheidt, maar tot in de eeuwig heid. Stichting Make a Wedding Wish heeft het met weddingplan ner Frederiek Klop voor elkaar gekregen ons een onbezorgde, prachtige dag te geven. Perfect. Wij, vijftig familieleden en vrien den bij het Kasteel van Rhoon. Ik kon alles loslaten; daarvoor zat ik 'm wel te knijpen. Corona is er, maar met die oplopende besmet- tingscijfers en aanscherpingen moesten we steeds schakelen wat wel kan en wat niet. Ik kreeg berichten van mensen of we het wel moesten laten doorgaan. Nouwe hebben geen keus. Het feest dat we afgelopen zaterdag nog zouden hebben voor men sen die niet bij de bruiloft konden zijn, hebben we moeten annule ren. We zijn donderdag live ge gaan op Facebook zodat ieder een toch kon meekijken. Het was onzeker of mijn zwager mocht zingen tijdens de ceremonie, dat kon gelukkig. Op de borrel ach teraf zorgden we ervoor dat ie dereen afstand kon houden. Je wilt elkaar omhelzen, maar dat gaat niet. Maar de hoeveelheid liefdevolle foto's en filmpjes, daar kan ik nog heel lang op teren.'' DEN HAAG Circa vier op de tien Nederlanders (38 pro cent) zijn volgens eigen zeg gen bewust minder vlees gaan eten in de laatste jaren. Nog eens 5 procent wil binnen kort minderen, meldt het Voe dingscentrum op basis van een representatieve steekproef door onderzoeksbureau Moti- vaction. UTRECHT Het mentale en fy sieke welzijn van gedetineer den is gemiddeld 'beduidend' minder dan dat van niet-ge- detineerden. Hun toestand was vaak al zo voordat ze in de gevangenis belandden. In de bajes knappen ze ook niet op, terwijl er misschien juist mo gelijkheden voor zijn door toe zicht en regelmaat. Chaotische taferelen op jetset- eiland Mykonos, nadat het Griekse eiland afgelopen week end in gedeeltelijke lockdown ging na een explosie van het aantal coronabesmettingen. Thijs Kettenis Athene Door strengere maatregelen is de horeca op Mykonos nage noeg leeg. foto xxx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9