Valkenburg weert ramptoeristen uit centrum stad m v m 7 Verdachten doodschoppen Carlo komen uit Hilversum Alleen mensen die echt iets te zoe ken hebben in het centrum worden toegelaten. Ook media mogen al leen nog naar binnen met een dui delijke afspraak. Volgens mensen ter plaatse vonden de afgelopen da gen een of meerdere incidenten plaats in het stadje aan de Geul, dat vorige week getroffen werd door een grote overstroming. Mensen uit Valkenburg zouden zich gestoord hebben aan ramptoeristen, die uit gebreid de tijd namen om hun el lende op de gevoelige plaat vast te leggen. De politie in Limburg zegt dat het nergens echt uit de hand gelo pen is, maar dat de beveiligers er 'uit voorzorg' staan. ,,Eerst deden politiemensen dat, maar nu het al lemaal wat langer duurt, is er voor gekozen om een beveiligingsbedrijf in te huren.'' Bouwhekken De beveiligers staan bij ondoor zichtig gemaakte bouwhekken, die gisteren in de loop van de dag wer den geplaatst. Wie niet duidelijk kan maken wat hij komt doen, wordt teruggestuurd. Volgens de politie geeft het de mensen in Val kenburg de kans om in alle rust de schade op te nemen, en voor zover mogelijk te repareren. De problemen in Valkenburg zijn nog steeds erg groot. Bewoners en ondernemers hebben hun handen vol aan het opruimen van de mod der en alle spullen die door het wa ter onherstelbaar beschadigd zijn. Her en der liggen hopen onbruik baar geraakte spullen. Burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg zei maandag tegen dag blad De Limburger dat de schade in zijn gemeente naar zijn inschatting 'honderden miljoenen euro's' be draagt. Volgens hem zijn er 1500 huizen onder water gelopen. Hij wijst erop dat er zo'n 900 ton afval is afgevoerd. „Complete keukens van horecabedrijven, winkelinrich tingen, complete benedenverdie pingen zijn weg. Denk ook aan ka demuren, historische bruggen, sportvelden en gemeentelijke ge bouwen. Van één flatgebouw vraag ik me af of sloop en nieuwbouw niet goedkoper is dan herbouw.'' De gemeente in Zuid-Limburg heeft gisteren een oproep gedaan In Valkenburg is de afgelopen dagen rond 900ton afval afgevoerd aan inwoners om woonruimte be schikbaar te stellen voor mensen die langere tijd hun woning niet in kunnen. De gemeente heeft nu voor tien huishoudens een hotel geregeld, maar zoekt voor hen een oplossing voor de iets langere ter mijn. Ook mensen die nu tijdelijk bij familie of vrienden slapen kun nen zich hiervoor bij de gemeente melden. Rode Kruis Het Rode Kruis stuurde gisteren een team van twaalf vrijwilligers het centrum van Valkenburg in om bewoners en ondernemers die daar behoefte aan hadden te ondersteu nen bij het opruimen van hun hoogwaterschade. De advocaat van een van de verdachten die Carlo Heuvelman op Mallorca doodschopte, wil de zaak in Nederland voor laten komen. Het gaat immers om Nederlanders, zegt hij. De advocaat van de verdachte stelt dat het om een Nederlands slacht offer gaat en Nederlandse verdach ten. Maar wat vast een belangrijke rol speelt voor de advocaat is dat de straffen in Spanje voor dit soort delicten aanzienlijk hoger kunnen uitvallen dan in Nederland. Als voorbeeld kan het verhaal van Ricard en Oriol dienen. Zij waren net 18 jaar toen ze 's nachts in hun keurige wijk van Barcelona de dakloze vrouw Rosario belaag den en haar bij een pinautomaat met een brandbare vloeistof over goten en in brand staken. Rosario overleed aan haar verwondingen. Pikant detail: de negen verdachten van Mallorca zijn allen ook tussen de 18 en 20 jaar oud. Het misdrijf in Barcelona vond in 2005 plaats. Drie jaar later wer den de twee jongens beiden tot zeventien jaar cel veroordeeld. De eis van het OM was 28 jaar. Een derde dader, minderjarig, kreeg een lagere straf. Het verhaal van de twee Cata laanse jongens diende als inspira tie voor Herman Koch bij het schrijven van zijn bestseller Het Diner, waarin twee bemiddelde echtparen debatteren over de vre selijke misdaad die hun zoons hebben begaan; ze hebben per on geluk een zwerver vermoord. Daarvoor 'verplaatste' Koch het verhaal van Barcelona naar Am sterdam, en werden Ricard en Oriol de neefjes Michel en Rick. In Nederland vallen de straffen voor dit soort misdaden veel lager uit dan in Spanje. Begin 2017 bo den de nabestaanden van een man die in Harlingen met een vuistslag dodelijk werd verwond een petitie aan voor het verhogen van de straf voor zinloos geweld. De dader was tot vier jaar cel veroordeeld en mocht na een jaar bij goed gedrag weer met weekendverlof. Op dit moment zit de straf van Ricard en Oriol, de twee daders uit Barcelona, er nog steeds niet op; pas eind 2022 zijn ze definitief vrije mannen. Ze zijn dan 35 jaar. De eerste negen jaar kwamen ze de gevangenis niet uit. Daarna UITLEVERING De twee verdachten horen bij een groep van negen mannen uit Hilversum en omgeving die be trokken zouden zijn bij het doodschoppen van Carlo Heu velman (27) uit Waddinxveen. Pas als het rechtshulpverzoek binnen is en beoordeeld door het Nederlandse Openbaar Ministeri (OM), kunnen agenten hier aan de slag, meldt Wim de Bruin van het OM. De zaak draait om een fatale mishandeling vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag op Mallorca. Een groep van ne gen Nederlanders viel een groepje van vijf landgenoten aan op de boulevard. Acht van de ne gen jongemannen wisten naar Nederland te ontvluchten. Als Spanje met een overleverings- verzoek komt, worden ze hoogstwaarschijnlijk gearres teerd en overgedragen. Heuvelman raakte dusdanig gewond, dat hij na dagen op de intensive care overleed aan zijn verwondingen. kreeg in ieder geval een van hen de derde graad, wat betekent dat hij 's morgens de gevangenis mag verlaten om bijvoorbeeld te gaan werken, maar zich er 's avonds wel weer moet melden om te over nachten. Ook andere, meer recente geval len van zinloos geweld in Spanje bevestigen de strafmaat die hier voor staat. Vergelijkbaar met de dood van Carlo op Mallorca is die van de 22-jarige Pablo uit Malaga. Hij vierde daar in 2017 zijn verjaar dag toen hij, bij het verlaten van een discotheek, werd aangevallen terwijl hij juist bij een ruzie wilde bemiddelen. In hoger beroep zijn de twee daders twee weken gele den tot elk vijftien jaar cel veroor deeld wegens moord. De ruime tijd die verstrijkt tus sen de daad en de rechtszaak is ge bruikelijk in Spanje. Het voorar rest is maximaal twee jaar, maar kan in uitzonderlijke gevallen worden verlengd tot de aanvang van het proces. woensdag 21 juli 2021 Het centrum van Valkenburg is sinds gisteren hermetisch afge sloten. De maatregel is bedoeld om 'pottenkijkers' te weren. Me dewerkers van een beveiligings bedrijf bewaken de toegangswe gen. Sander van Mersbergen Valkenburg Zinloos geweld: Spanje straft veel zwaarder dan ons land Edwin Winkels Barcelona Vakantie vierende jongeren op Mallorca leggen bloemen op de plaats waar Carlo Heuvelman afgelopen week de fatale trappen kreeg. Zeker twee verdachten van de fatale schoppartij op Mallorca hebben zich gemeld bij de Ne derlandse politie. Justitie kan voorlopig niets, aangezien het rechtshulpverzoek vanuit Spanje nog niet binnen is. Victor Schildkamp Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7