Francis Kint uit Terneuzen fietst heel Nederland door als Traptist ZEEUWS-VLAANDEREN 5 PVV wil Walmolen in Sas van Gent redden CUYPERSKERK ONTDEKKING Werd August Dierkens op een wel heel droevig plekje begraven? Achter de kachel in de bijsacristie van de Cuyperskerk in Sas van Gent? Jacques Sol is beheerder van de Cuyperskerk. Hij stuitte onlangs op een grafsteen waar je die echt niet zou verwach ten. ,,We zijn de kerk aan het ver duurzamen en daarom moest de oude kachel eruit. Achter de ka chel bleek een graf te zitten. Daar wisten we tot dan toe helemaal niet vanaf." Het graf, of beter de zerk, dateert van 1898. De naam August Dier kens is duidelijk te lezen. Ook dat hij in Zelzate is geboren en in Sas van Gent is overleden. Maar niet alles is nog even goed te onder scheiden. ,,Wat er verder op de steen staat, moet nader onderzoek nog uitwijzen", zegt Sol. ,,De heemkundigen gaan er naar kij ken, die hebben er meer verstand van." De Cuyperskerk, die sinds 2013 aan de eredienst is onttrokken en sinds 2019 dienst doet als over dekte markthal, is gebouwd in 1890. Een relatief jonge kerk dus, niet een gebouw waar je aan graf stenen op de kerkvloer denkt. En al helemaal niet verstopt achter een kachel. Verboden Hans Hemelaar van de Heemkun dige Kring Sas van Gent heeft de zerk nog niet gezien, maar denkt heel zeker te weten dat het geen graf betreft. ,,Graven in kerken zijn niet zo uitzonderlijk. Dat gebeurde vroeger wel. Dat zie je ook in de Basiliek in Hulst. Dat betrof dan vooral de rijken en de notabelen uit de stad. Sinds een jaar of hon derd is dat verboden. Ik weet dus wel heel zeker dat dat in de Cuy- perskerk nooit is gebeurd en waar schijnlijk ook niet in de vorige kerk." Daarnaast zou de bijsacristie wel een heel vreemde plek zijn. In die Ik denk dat die zerk gewoon gebruikt is om de vloer te verharden ruimte worden zaken bewaard die soms nodig zijn voor de mis. Kan delaren, bankjes, kaarsen en in het geval van de Cuyperskerk ook een plaats om de kachel te zetten. Oneervol gezegd, het rommelhok van de kerk. Niet een plek om ie mand te begraven. Hemelaar denkt aan een veel pragmatischer uitleg. Hij veron derstelt een vroege vorm van wat nu circulair of duurzaam gebruik genoemd wordt. ,,De begraafplaats die daar vroeger gelegen heeft, is een tijd na de bouw van de Cuy perskerk geruimd. Ik denk dat die zerk gewoon gebruikt is om de vloer te verharden. Dat die zerken die overbleven van het oude kerk hof gebruikt zijn als vloertegels. Dat gebeurde vaker. Mensen ge bruikten in die tijd wat voorhan den was. De begraafplaats was ge ruimd en zo'n oude steen is dan prima geschikt." Francois bedacht voor zijn rit een nieuw woord, Traptist. 'Trap' verwijst naar de pedalen van een fiets en een 'tist' is Vlaams voor een 'toffe kerel of persoon.' Een Traptist is, aldus Francois, iemand met een voorliefde voor fietsen, respect voor mens, dier en natuur en die vooral met veel plezier fietst. ,,Fietsen is meer dan zo snel of hard mogelijk op pedalen trappen. Het is mijn passie geworden." Spot de Traptist Fietsen werd voor hem een uit laatklep na het herstel van twee heftige gebeurtenis sen: een hartstilstand in 2014 en een daaropvol- gende burn-out in 2015. Francois vertrekt op 7 au- V gustus vanuit Sas van Gent en rijdt heel Nederland door langs de grens. Hij hoopt dat mensen uit heel het land, of Zeeuwen die in een andere provincie bijvoorbeeld op vakantie zijn, een stuk meefiet- sen. Zelf de route rijden of een ge deelte daarvan, kan ook. Wie on derweg de Traptist spot, krijgt een speciale pet of andere gadget. ,,En als fietsers me laten weten waar ze zijn op de route, zoek ik hen op." Francois denkt zijn route in elf dagen af te leggen maar dat kan ook wat langer zijn. ,,Het gaat om het plezier en het goede doel." Deelne mende fietsers kunnen een bedrag doneren of zich laten sponsoren. De opbrengst gaat heel toepasselijk naar het Jeugdfonds Sport Cul tuur. Het streefbedrag is 5000 euro. De Benefiet Ride kan nog tot het eind van dit jaar gereden worden. Deelnemers en sponsoren kunnen zich melden via traptist.eu. woensdag 21 juli 2021 Zit er een graf achter de oude kachel? Guido van der Heijden Sas van Gent - Hans Hemelaar, Heemkundige Kring Sas van Gent Francois Kint uit Terneuzen gaat Nederland fietsend door als de Traptist. Hij heeft een tocht van 1750 kilometer uitgezet en no digt mensen uit mee te trappen met de Traptist Benefiet Ride. Sophie Stockman Terneuzen SAS VAN GENT Er moet heel snel iets gebeuren aan de ver pauperende molen op het bol werk in Sas van Gent. De situatie wordt gevaarlijk, signaleert de PVV-fractie in de Terneuzense gemeenteraad. Van de Walmolen uit 1828 bij de Westdam rest alleen nog de romp. De molen raakte tijdens de oorlog beschadigd en is nooit opgeknapt. ,,Een van onze fractievolgers woont naast de molen en die ziet jongeren en volwassenen capri olen maken om de molen binnen te klimmen. Ze landen dan op de vloer die verrot is. Onlangs moest de brandweer nog uitruk ken om een brandje in de molen te blussen", aldus India Zandman van de PVV. Volgens Zandman lukt het niet contact te leggen met de huidige eigenaar. ,,De toestand van de molen is al eerder aangekaart door Marijke Hemelsoet (Top/Gemeentebelangen) in 2018, maar sindsdien is er niks gebeurd. Ik zou graag willen we ten waarom. Het moet toch juri disch afgedwongen kunnen wor den dat zoiets niet zomaar ver paupert? Ik zou ik graag van het college willen horen wat de mo gelijkheden zijn." August Dierkens, overleden in 1849. De zerk werd onlangs ontdekt. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67