Hoe moet het nu verder met de Molenpolder in Yerseke? Borsele is blij met 1,4 miljoen euro extra voor jeugdzorg BEVELANDEN EN THOLEN 5 »16 turbines van200meter hoog Over windpark Ze-Bra is heel wat te doen geweest. Vooral aan Bra bantse kant was en is er veel protest tegen de windmolens. Dat heeft er toegeleid dat drie van de vijf turbi nes, die op grondgebied van de ge meente Woensdrecht waren ge pland, zijn geschrapt. ,,Goed om te horen dat er wel degelijk naar de omgeving is geluisterd", conclu deert Olaf Buteijn (CDA). Vier huishoudens die aan het an dere uiterste van het windmolen park wonen hoopten tevergeefs dat de gemeente Reimerswaal ook aan hen wensen gehoor zouden geven. Ze zien letterlijk en figuurlijk enorm op tegen de bouw van de meest noordelijke windmolen, die op 750 meter afstand van hun hui zen komt. Bewoner André Zwij- nenburg uitte zich verder erg kri tisch over de in zijn ogen tekortge- komen communicatie van initia tiefnemers en de gemeente. Besluit valt in het najaar Het definitieve besluit valt in het najaar. Ida Sinke (VVD) vindt dat het college van B en W de komende periode moet gebruiken om duide lijkheid te verschaffen over de ver goeding die de bewoners tegemoet kunnen zien. Ze snapt dat het ver velend is voor omwonenden, maar wijst erop dat er al windmolens in het gebied staan en er minder te rugkomen. „Weliswaar hoger, maar dat is goed onderbouwd door de initiatiefnemers." Stap in vertrouwen Ook de coalitiepartijen zijn voor stander van windpark Ze-Bra. Mar jolein Sinke (PvdA) vindt dat deze bijdrage aan de klimaatplannen geen uitstel duldt. ,,We moeten deze stap in vertrouwen nemen." Marien Weststrate (Leefbaar Rei- merswaal) stelt dat Reimerswaal erg weinig terugkrijgt voor de grote bijdrage aan de Zeeuwse klimaat doelen. Hij hoopt dat de provincie alsnog ruimhartig meewerkt aan Goed om te horen dat er wel degelijk naar de omgeving is geluisterd bijvoorbeeld nieuwe bedrijventer reinen. Tonnie Bliek (SGP) merkte nog dat de windmolens niet in bui tenlandse handen mogen vallen. De Christenunie is op zich niet tegen het windpark, maar wilde dat het besluit werd uitgesteld. Huib Bouwman denkt dat de gemeente te veel risico neemt na een ingrij pende uitspraak van de Raad van State die ook voor andere windpar- ken geldt. Maar wethouder Maarten Both denkt dat Reimerswaal een goede zaak heeft. ,,De initiatiefne mers hebben de milieueffecten echt geënt op de situatie hier. Dat is precies wat volgens de Raad van State niet was gebeurd bij het pro ject in het noorden van het land." Het deelplan voor de Molenpolder moeten eerst worden uitgewerkt. Reimerswaal heeft zelf geen grond in het gebied, maar wil wel de re gie voeren. Veel hangt volgens wethouder Kees Verburg (PvdA, economie) af van de onderhandelingen tussen de de grondeigenaren en markt partijen zoals Albert Heijn. Na alle procedures kan op z'n vroegst in 2023 de eerste spa in de grond. Niet bepaald. Ondernemer Jan- Cees van der Endt wil al jaren zijn voormalige fabriekpand Endy en omliggende grond een nieuwe be stemming geven. Wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) is blij dat hij nu 'flinke stappen' kan zet ten. Ook met andere grondbezitters die (land)huizen in de Molenpol der willen bouwen heeft hij 'goede gesprekken'. Van der Endt is na ja ren wachten blij dat er eindelijk een visie ligt. De supermarkt is pal naast de koei enstal gepland maar is wettelijk gezien geen 'geurgevoelige be stemming'. In de kop van de pol der zijn zo'n dertig huizen voor zien. Daar vallen ze buiten de geurcirkel van de boerderij. Van der Endt: ,,Ik merk dat er al veel vraag naar is, onder meer bij al die mensen die voor een kavel in Steehof buiten de boot gevallen zijn." Nee, uiteindelijk beslist ook de ge meenteraad hierover. Both en Ver burg denken wel dat nieuwbouw van een grote supermarkt onver mijdelijk is. Voor een tweede grote super is Yerseke te klein, zeggen de wethouders op basis van onder zoek door experts. Ze zien wel markt voor een 'ver nieuwende winkelformule' in het centrum voor de dagelijkse bood schappen. Grenzend aan parkeerterrein Zae- tepolder wil Jean Dhooge van de Oesterij een hotel met zo'n dertig kamer bouwen, waar toeristen maar ook buitenlandse delegaties of een groep collega's terecht kun nen. ,,In Yerseke heb je alleen maar B&B's. Ruimte om bedrijven die voor een 'heisessie' naar Yerseke komen te laten overnachten is er nu niet." Willem Adriaansens Heinkenszand Het is best een hoop geld; 1,4 mil joen euro. Maar de vraag is of het genoeg is om de als maar toene mende tekorten op de jeugdzorg op te vangen. ,,Het bedrag dekt grotendeels onze tekorten", laat Witkam weten. ,,Zo uit mijn hoofd hadden wij een tekort van 1,4 mil joen euro op het sociaal domein." Hoeveel Borsele op langere ter mijn precies krijgt is nog niet he lemaal duidelijk volgens de wet houder. ,,De rijksmiddelen zijn in ieder geval toegekend voor 2022 en 2023", legt hij uit. „Daarvoor is door het rijk in totaal 1,3 miljard euro beschikbaar gesteld. Borsele krijgt daar in 2022 ongeveer 1,4 miljoen euro van. Het is mooi dat we daar in elk geval zekerheid over hebben." Toch houdt Witkam wel dege lijk rekening met een structurele verhoging van de rijksmiddelen voor de jeugdzorg. ,,Er is gezegd dat er naar gekeken wordt om die te korten structureel op te gaan van gen. Maar het is straks aan het nieuwe kabinet om te kijken hoe er wordt omgegaan met die struc turele bedragen." Toezegging De wethouder zegt de toezegging te hebben gehad dat hij er rekening mee kan houden dat er structureel geld bij komt. ,,Maar hoeveel dat exact is weten we nog niet. De pro vincie heeft gezegd dat we in onze begroting uit mogen gaan van 75 procent van die 1,4 miljoen. Het uiteindelijke bedrag kan dan iets hoger of iets lager uitvallen." woensdag 21 juli 2021 Windpark Ze-Bra stap dichterbij De Molenpolder in Yerseke, met op de voorgrond de ontmantelde varkensstallen en in het midden van de foto de panden van Endy. Op de plaats van deze fabriek wil eigenaar Jan Cees van der Endt een nieuwe supermarkt bouwen. foto johan van der heijden De komst van windmolenpark van zestien 200 meter hoge tur bines op de grens van Zeeland en Brabant is een stap dichterbij gekomen. De gemeenteraad van Reimerswaal staat in ruime meerderheid achter het project en heeft er vertrouwen in dat de Raad van State geen spaak tus sen de wielen zal steken. Joeri Wisse Rilland -Olaf Buteijn, CDA Met drie ontmantelde varkens stallen, twee dichtgetimmerde huizen en een al vijf jaar geslo ten fabriek is de entree van Yer seke geen visitekaartje voor het dorp. Daar komt over een paar verandering in. Volgens de toekomstvisie is de Molenpol der de uitgelezen plek voor de bouw van tientallen huizen, een grote supermarkt en een hotel met dertig kamers. Joeri Wisse Yerseke De conceptvisie is vorige week gepresenteerd, hoe nu verder? Komen de plannen uit de lucht vallen? In de Molenpolder komen tien- talen huizen. Kan dat wel als ook een veehouder en de schel- penfabriek blijven? Is de verplaatsing van de super markt een gelopen race? Wat kan Yerseke nog meer ver wachten in de Molenpolder? De gemeente Borsele krijgt vol gend jaar 1,4 miljoen euro extra voor de jeugdzorg. Ook in de jaren daarna mag Borsele, net als andere gemeenten, rekenen op een extra bijdrage van het rijk. ,,Er is eindelijk weer een beetje licht aan het einde van de tunnel", zegt wethouder Arno Witkam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66