'Mooi om Ricky in eredivisie te zien' Als speler bedankte Fraser voor Oranje, nu keert hij er weer terug 9 hij mag combineren met zijn huidige baan 6 INTERLANDS Een dagje weg met het team om iets leuks te ondernemen of sa men eten? Laat dat maar aan Ricky van Wolfswinkel (32) over, weet Theo Janssen nog goed. „Hij regelt dat." De ex-middenvelder van FC Twente en Vitesse speelde T in 2008 met de spits samen in J Arnhem, vijf jaar geleden za- 'u gen ze elkaar er terug. Janssen was jeugdtrai- - /ML ner, Van Wolfswinkel een bepalende spe ler in Arnhem. „Hij was met een klein groepje verant woordelijk voor de bekerwinst in 2017." Een sfeermaker is belangrijk in een se lectie, vindt Janssen. Hij maakt een sprong terug in de tijd, naar zijn gouden jaren bij FC Twente, met de landstitel in 2010 als zoetste her innering ooit. „We hadden een leuke groep en de sfeer was goed. We deden samen dingen, gingen een dag op pad. Ricky kan dat he lemaal terugbrengen bij FC Twente, hij is iemand die energie steekt in een team. Die zorgt dat er een klik is, die dingen op touw zet. Het is een leuke en lieve jongen." Jan Streuer krijgt hoe dan ook een appje van Janssen. De tech nisch directeur van FC Twente wordt op sociale media bejubeld om de transfer van de spits. Van Wolfswinkel naar FC Twente ha len voelt toch wel als een stuntje, een grote vis waar anderen ook op aasden. „Ik ga hem sturen: 'Goede aankoop'. Ik spreek Jan af en toe. We wonen allebei in Arnhem. We hebben het altijd over FC Twente, ik heb natuurlijk een warme band met de club", zegt Janssen. „Ik had al afgesproken met Jan dat ik komend seizoen wat wed strijden van FC Twente mee zou pikken, dat ga ik nu zeker doen", vervolgt Janssen. „Het is mooi om Ricky weer op de Nederlandse velden te zien en het is ook goed dat spelers zoals hij weer in de ere divisie spelen. Maar ik had hem wel liever teruggezien bij Vitesse, hij heeft een band met de club en zou fantastisch bij ons passen." Een winnaar, leider, fantasti sche jongen, goede loopacties en een neusje voor de goalJanssen somt de eigenschappen van zijn oude ploegmakker op en kan geen minpunt bedenken. „Je gunt het hem ook. Hij werkt hard en gaat altijd maximaal. Hij schiet hoog uit niet elke bal binnen, heeft wel een paar kansen nodig. Ik heb hem alleen al een tijdje niet in actie ge zien en de afgelopen jaren had hij ook een wat andere rol. Stond hij vaker op de zijkanten." Na zijn tweede periode bij p Vitesse verkaste Van Wolfs winkel, schoonzoon van g Johan Neeskens, in 2017 met zijn gezin B naar Bazel, om bij de I plaatselijke FC te gaan spelen. In de zomer van 2019 sloeg het noodlot toe. Hij liep een hersen schudding op, maar bij onderzoek in het ziekenhuis bleek dat hij een aneurysma in zijn hoofd had. Dat is een uitstulping in een bloedvat van de her senen en kan leiden tot een hersenbloe ding. De spits werd geopereerd en maakte pas een half jaar later zijn rentree. In december 2019 sprak de aan valler daarover in deze krant: „Een gebroken middenvoetsbeentje, dat was eigenlijk de enige noe menswaardige blessure die ik in twintig jaar voetbal had gehad. Nu ging het opeens over iets levens bedreigends. En of ik überhaupt nog wel kon voetballen. Gelukkig kreeg ik na de operatie daar al snel positief antwoord op. Een aneu- rysma komt normaal gesproken voor bij ouderen, bij mensen die veel roken, veel alcohol drinken of bijvoorbeeld drugs gebruiken." Zoals Janssen hem kent, weet hij zeker dat Van Wolfswinkel er alles aan heeft gedaan om weer zo sterk mogelijk te zijn. Dat de spits 'al' 32 jaar is, ziet hij totaal niet als een minpunt. „Hij heeft iets hef tigs meegemaakt, maar Ricky zorgt goed voor zijn lichaam. Hij is niet zoals ik was. Dat hij 32 jaar is, zie ik totaal niet als een nadeel. Je ziet dat hij super afgetraind is. Hij kan al meteen minuten maken. Ik denk echt dat hij een heel goede spits is voor FC Twente.'' Hij is iemand die energie steekt in een team. Een leuke jongen woensdag 21 juli 2021 GO ROTTERDAM Met de waar schijnlijke aanstelling van Henk Fraser als assistent van de nieuwe bondscoach Louis van Gaal gaat voor de trainer van Sparta een droom in ver vulling. Maar zijn benoeming bij de nationale ploeg heeft ergens ook een pikant tintje. Hij keert ermee terug bij het Nederlands elftal, waarvoor hij als speler ooit bedankte. Henk Fraser heeft begrip voor iedereen. Maar ontzag? Nee. Daarvoor heeft de Sparta-trainer te veel trots in zijn lijf. Vraag het Marco van Basten. Kort voor het WK van 1990, het enige eindtoer- nooi dat Fraser als international meemaakte, plantte de spits zijn noppen in de benen van de toen jonge verdediger, die na de zomer van Roda naar Feyenoord zou gaan. Het antwoord van Fraser? Hij nam doodleuk wraak op de toenmalige aanvalsleider van AC Milan. Een akkefietje waarvoor Leo Beenhakker, in die tijd bondscoach, hem publiekelijk tot de orde riep. Op het voor Oranje teleurstellend verlopen WK in Italië speelde Fraser uiteindelijk één van zijn zes interlands als speler. In de groepswedstrijd tegen Ierland verving hij Richard Witschge. Daarna kwam zijn interlandloop baan nooit meer echt van de grond. En die moeizame klik kon niet los worden gezien van de gezagsverhoudingen binnen de Oranje-selectie, waar Fraser ronduit moeite mee had. Kort na het WK van 1990 bedankte hij zelfs even voor de nationale ploeg. Om zich enige tijd later toch ge woon te melden, toen bonds coach Dick Advocaat hem in ok tober 1992 selecteerde voor de M Juli 1992: Feyenoord- trainer Willem van Hanegem praat in op Henk Fraser, zoals hij de verdediger later dat jaar ook zou over tuigen om terug te keren bij het Neder lands elftal. M FOTO ANP WK-kwalificatiewedstrijd Neder land-Polen. ,,Ik dacht dat ik nooit meer uitgenodigd zou worden, toen ik bedankte", zei Fraser er destijds over in deze krant. ,,Dat ik er voor eeuwig van af zou zijn. Maar toen kwam toch dat tele foontje. En ik ben zo gemakkelijk over te halen en kan moeilijk nee zeggen. Willem van Hanegem adviseerde me mijn trots eens in te slikken. En dus ben ik gegaan." Die wedstrijd in de Kuip tegen Polen, waarin hij als invaller voor Frank Rijkaard binnen de lijnen kwam, bleek meteen zijn laatste als international. Theo Janssen is enthousiast over de rentree van Ricky van Wolfswinkel in de eredivisie. Al had hij liever gehad dat de spits voor Vitesse had gekozen en niet voor FC Twente. „Ik ga Jan Streuer een appje sturen dat hij het goed heeft gedaan." Fardau Wagenaar Enschede Van Wolfswinkel in 2017 als speler van Vitesse met de KNVB- beker. In de finale tegen AZ maakte hij beide treffers. foto pim ras -Theo Jansen (39) M Binnenkort collega's bij Oranje? Louis van Gaal (r) wil Henk Fraser (l) als assistent in zijn campagne richting het WK van 2022. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61