5 Afstand houden en testen noodzaak Deze soort is veel agressiever 12 vierkante meter in de binnen tuin. Maximaal met zes man tege lijk. Dus staat er de hele dag een rij van rokers met een niet brandende sigaret tussen de lippen, wachtend tot ze hem mogen opsteken, op 5 meter van elkaar. Groen, het is een van de missies van deze Spelen. Ook in het olym pisch dorp. De atleten troffen deze week bijzondere bedden aan in hun kamers, volledig van karton gefabriceerd, dat na deze Spelen weer wordt gedoneerd aan bedrij ven om te hergebruiken. Ter pro motie van recyclebaar materiaal, communiceerde het IOC. Maar het harde, niet al te stevige bedje zou ook intiem contact moeten ont moedigen in tijden van corona, wordt gefluisterd. Fake news Het eerste wat de de Ierse turner Rhys McClenaghan na aankomst in zijn kamer deed? Een video opne men van wat wilde sprongen op zijn olympische bed. ,,Anti-sex beds? It's fake. Fake newsconcludeerde hij, nadat zijn slaapdoos wonder wel heel bleef tijdens zijn wilde ca priolen. De video die al snel viral ging, werd trots door het officiële olym pische kanaal gedeeld, met de boodschap dat de bedden liefst 200 kilo kunnen dragen. Maar veelzeg gend: de 150.000 condooms - een derde van het normale aantal dat wordt verstrekt onder olympische atleten - worden dit keer pas bij vertrek uitgedeeld. Verreweg de meeste mensen die sinds 1 juli besmet raakten, waren nog niet ge vaccineerd, namelijk 77 procent. 14 procent was gedeeltelijk ingeënt en 9 procent vol ledig. ,,Het is duidelijk dat vaccinatie wel beschermt tegen het coronavirus, maar niet volledig. Gevaccineerde mensen kun nen nog steeds besmet raken en het virus verspreiden. Zij worden echter zelden ern stig ziek'', verklaart Susan van den Hof, hoofd van het Centrum voor Epidemiolo gie en Surveillance van Infectieziekten van het RIVM. Omdat de zeer besmettelijke deltavari ant van het coronavirus in Nederland in middels de meest voorkomende is, is het volgens het RIVM belangrijk dat ook vol ledig gevaccineerde mensen 1,5 meter af stand houden. ,,Laat je testen bij klachten, en na terugkomst van vakantie. Voorlopig is het belangrijk dat iederéén zich aan de maatregelen houdt'', zegt Van den Hof. In Nederland viel de opmars van de del tavariant begin deze maand exact samen met de heropening van kroegen, nacht clubs en festivals. Dat leidde tot een explo sieve stijging van het aantal besmettingen: in een week tijd vertienvoudigde het aan tal positieve tests. De versoepelingen wer den halsoverkop teruggedraaid. Stabilisering Die noodmaatregel lijkt te werken. Vol gens het RIVM stabiliseert het aantal nieuwe besmettingen. Het aantal positieve coronatests daalde gisteren naar 6823. Maandag waren dat er 8903. De dagen er voor lagen de aantallen boven de 10.000. Afgelopen week nam het aantal posi tieve coronatesten nog wel toe, met 34 pro cent ten opzichte van de week ervoor. Maar die toename is aanzienlijk minder snel dan de weken ervoor, aldus Van den Hof. ,,De komende week zal duidelijk wor den of die stabilisatie wordt omgezet in een daling.'' Het zogeheten reproductiegetal, dat aan geeft hoe snel het virus zich verspreidt, is gedaald tot 1,75. Dat betekent dat een groep van honderd coronapatiënten gemiddeld 175 anderen besmet, die het virus weer overdragen aan 306 anderen. Eind vorige week tikte het reproductiegetal bijna de 3 aan, het hoogste niveau ooit. Volgens het RIVM steeg het aantal besmettingen in alle leeftijdsgroepen. Twintigers zorgden ook afgelopen week voor de meeste posi tieve testen. Maar de stijging van het aantal UITLEG besmettingen onder jongeren is afgelopen week wel afgezwakt, aldus het RIVM. Op vallend is de stijging onder dertigers (+113 procent), veertigers (+183 procent), vijfti gers (+183 procent), zestigers (+246 pro cent), zeventigers (+272 procent) en tach tigers (+266 procent). Jongeren hebben het virus overgedragen naar ouderen, zoals voorspeld, zegt Van den Hof. ,,Maar het is niet zo dat het aantal besmettingen explo sief doorgroeit. In alle leeftijdsgroepen en in alle regio's zien we een stabilisatie.'' Ziekenhuizen hebben gisteren 96 nieuwe coronapatiënten zien binnenko men, de grootste toename sinds eind mei. Op de ic's werden 20 mensen binnenge bracht en op de verpleegafdelingen 76. In de ziekenhuizen lagen gisteren 415 patiënten met Covid-19; 54 meer dan maandag. Het gaat om de grootste toe name sinds eind april, blijkt uit cijfers van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiën ten Spreiding. Achterlopen Het RIVM verwacht niet dat de situatie in de ziekenhuizen uit de hand loopt als ge volg van de besmettingspiek. ,,Deze toe name was te verwachten, omdat de zie- kenhuiscijfers altijd achterlopen op de be- smettingscijfers. Als het aantal positieve testen komende dagen stabiel blijft, bete kent dit dat we over de piek heen zijn'', zegt Van den Hof. ,,Dan zullen we daarna een daling zien.'' De ziekenhuizen houden er rekening mee dat het aantal opgenomen coronapa tiënten kan stijgen tot circa 800. Dat aantal kunnen ze aan, zei voorzitter Ernst Kui pers van het Landelijk Netwerk Acute Zorg vorige week. woensdag 21 juli 2021 GO XTXJ enthousiast -. -. - De badmintonploeg tussen de Olympische ringen in Tokio. Cheryl Seinen (l), Selena Piek, Robin Tabeling en Mark Caljouw. FOTO'S TEAMNL Bauke Mollema tijdens een training met Tom Dumoulin, Dylan van Baarle en Wilco Kelderman in Tokio. foto bauke mollema Vaccinatie beschermt niet tegen deltavariant Het wordt steeds duidelijker dat vacci natie besmetting met de deltavariant van het coronavirus niet voorkomt. RIVM roept ook gevaccineerden daarom op om afstand te houden en zich bij klachten te laten testen. Maar er is ook goed nieuws: het aantal nieuwe coronabesmettingen lijkt te stabiliseren. Annemieke van Dongen Rotterdam ROTTERDAM De deltavariant is be smettelijker doordat hij beter bindt aan longcellen, suggereren laborato riumproeven. Mensen die besmet zijn met deze variant van het coronavirus hebben ongeveer duizend keer zo veel virusdeeltjes in hun keel en neus dan mensen die besmet waren met het oorspronkelijke Sars-CoV-2-virus. Dat maakt de in India ontstane delta variant 51 procent besmettelijker dan de (Britse) alfavariant, die volgens het RIVM al 40 procent besmettelij ker was dan het oorspronkelijke co ronavirus. In de afgelopen week lie ten bijna 464.000 mensen zich tes ten bij de GGD-teststraten. Dat is 23 procent meer dan in de week ervoor. Het percentage testen met een posi tieve uitslag steeg van 13,4 procent naar 14,1 procent. TeamNL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5