Nieuwste generatie sprintspikes dreigt uitslagen in Tokio mede te bepalen ■^1 5 In aanloop naar de Spelen zorgen supersnelle spikes voor onrust en jaloerse blikken in de atletiekwereld. Topsprinters van Nike, New Balance en Puma kunnen op innovatie onder hun voeten rekenen, de anderen gaan voor hun gevoel een oneerlijke strijd aan. PIM BIJL Op spikes die bedoeld zijn voor 800 en 1500 meter-lopers sprintte Na- dine Visser laatst in volle snelheid over een rij hordes. Tijdens een van haar laatste trainingen op Papendal wilde ze die spikes met de inmid dels heilig verklaarde combinatie van foam en carbonplaten toch maar eens uitproberen. Al mag het ook gerust een noodgreep worden genoemd. Deze spikes waren immers niet gemaakt om mee te sprinten. En schoenen testen twee weken voor de openingsceremonie is al even veelzeggend. De twijfels en onrust bij Visser zijn dan ook groot. De laatste maanden zag ze haar concurrenten op de 100 meter horden steeds va ker op de nieuwste sprintspikes lo pen. Visser vroeg haar sponsor Adi das of zij alsnog met een nieuwe sprintspike zouden komen, maar bij het bedrijf denken ze eerder aan een lancering voor de Olympische Spelen in Parijs (2024) dan nu voor Tokio. Zo is Visser een van de vele atleten die de dupe zijn van de in novatie op het gebied van atletiek- schoenen. In 2017 werd die revolutie ingezet op de weg, in 2019 doorgezet naar de baan voor de middellange en lange afstanden. Records sneuvel den sindsdien, maar ook in de ge hele linie daaronder werd er door een grote groep atleten sneller ge lopen. Nike was telkens de pionier en een voorloper, en atleten met dat merk waren spekkoper, maar anderen volgden met hun eigen versies en modellen. Van de 800 meter tot en met de marathon lijkt deze zomer zo alsnog een gelijk waardige competitie gewaarborgd. Frustrerend Alleen op de sprint staan de zaken er anders voor. Na Nike kwam ook New Balance met uitstekend mate riaal voor de snelste mannen en vrouwen. Puma sloot zich onlangs aan, beter laat dan nooit. Maar Adi das en Asics zijn niet op tijd klaar. Al wordt door atleten ook wel ge fluisterd dat ze niet eens een po ging hebben gewaagd. Frustrerend is het bijvoorbeeld voor Adidas- atleten Visser, Dafne Schippers en Lieke Klaver en de door Asics ge sponsorde Anouk Vetter. Laurent Meuwly, bondscoach op Papendal en gespecialiseerd in de 400 meter, hordelopen en de esta fette, praat vrijuit over de voorde len van de nieuwe spikes en de ge volgen voor het olympische speel veld. ,,Als ik puur kijk naar het ni veau over de gehele breedte en de vooruitgang bij bepaalde atleten sinds zij over deze spikes kunnen beschikken, is mijn inschatting dat het 0,5 tot 0,7 seconden op een 400 meter kan schelen. Rond de 0,3 se conde op een 200 meter. En 0,1 a 0,15 seconde op een 100 meter." In de wereld van de sprint zijn dat forse tijdsverschillen, die het verschil kunnen maken tussen het podium of een teleurstellende ere plaats of tussen een knappe finale plaats en een vroegtijdige uitscha keling. Hoewel alle insiders het er over eens zijn dat een atleet nog al tijd in topvorm moet zijn en een optimale voorbereiding moet heb- ben gehad, kunnen ze niet om de opvallende progressie op de spikes heen. Biomechanici zien ook ver anderingen qua loopstijl. Meuwly onderschrijft dat: ,,Ik zie een an dere manier van rennen. Ook denk ik dat deze schoenen bepaalde at leten meer helpen dan anderen, af hankelijk van hoe ze lopen en hoe efficiënt hun stijl is." Het grootste verschil: op foam en carbon kun nen de sprinters langere passen maken op eenzelfde frequentie, zorgend voor tijdwinst. Dafne Schippers, tweevoudig wereldkampioene op de 200 meter, werd in haar voorbereiding ernstig belemmerd door rugproblemen en wijst dan ook niet naar de schoe nen als mogelijk excuus. ,,Maar het zou jammer zijn als de schoenen die atleten dragen in Tokio een rol gaan spelen. Als atleet hoop je op een gelijke strijd." Wereldrecords De laatste maanden werd er zowel bij de mannen als de vrouwen erg hard gelopen, van de 100 tot de 400 meter. Neem de wereldrecords op de 400 meter horden van Karsten Warholm en Sydney McLaughlin of de 10,63 van Shelly-Ann Fraser- Pryce, de tweede tijd ooit gelopen op de 100 meter bij de vrouwen. Femke Bol liep met 52,37 de vierde tijd ooit op de 400 meter horden. Het zou onterecht de glans weg nemen van die prestaties door alleen te wijzen naar de spikes. Maar dat Bol óók profijt had van het lopen op haar New Balance- spikes, daar twijfelt haar eigen coach Meuwly niet aan. Al boekte ze haar enorme progressie toch vooral op eigen kracht. Ze draagt de nieuwe spikes al meer dan een jaar en liep vorige zomer op exact de zelfde schoenen nog naar 54,47, meer dan twee seconden trager. Mensen hebben het over 2 procent sneller. Als elk merk zover is, is het oké. Nu is het lullig Hoe dan ook zorgen al die in drukwekkende tijden achter de schermen voor nog meer gesprek ken tussen atleten onderling en hun coaches. ,,Er wordt inderdaad veel over gediscussieerd", zegt Na- dine Visser. ,,Je hoort mensen zeg gen: ik meet contacttijden die we nog nooit hebben gezien. Mensen hebben het over 2 procent sneller. Als elk merk zover is, is het oké. Nu is het lullig." Meerkampster Vetter heeft zich naar eigen zeggen lang van de domme gehouden. Kort voor de Spelen is het toch tussen haar oren gaan zitten. ,,Ik probeer er zo min mogelijk mee bezig te zijn, maar stiekem word je er steeds mee ge confronteerd dat de concurrenten wel die nieuwste sprintspikes heb ben. Tegelijkertijd kan ik er niets aan doen. Mijn sponsor heeft heel goede schoenen, maar deze spikes hebben ze gewoon niet. Zo wordt atletiek een materiaalsport, dat vind ik vooral zonde.'' woensdag 21 juli 2021 GO VANAF KOMENDE VRIJDAG TOT EN MET 8 AUGUSTUS cw Heb je ze niet, dan lig je nu al achter $0 @PimBijl !=a*S! (i Tokio M De sprint spikes van Dafne Schip pers (Adidas) zijn nog con ventioneel, zonder foam en carbon in de zolen. Nadine Visser loopt nog op haar 'ouderwetse' Adidasjes. Femke Bol op de moderne New Balance-spikes. fotos afp - Nadine Visser (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57