Herboren Hertzberger vocht terug na verbanning uit Oranje Hockeyer Jeroen Hertzberger (35) begint zaterdag aan zijn derde Spelen. Na de teleurstelling van 'Rio' knokte hij zich uit geslagen positie terug in Oranje. Je moet er alles voor over hebben." 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Oranje verslaat Nieuw-Zeeland Oegandees is boven water Handbalsters langs Rusland NATASJA Met zijn 35 jaar is Jeroen Hertzber ger veruit de oudste speler van het Nederlands hockeyteam. Maar wie de Rotterdammer kort voor de Olympische Spelen ziet trainen, treft een man bij wie de gedreven heid, het plezier en bovenal zijn fitheid ervan af spatten. ,,Ja, ik mag dan de oudste zijn, ik ben ook één van de fitste jongens van ons team", zegt Hertzberger. ,,Ik ben fitter dan ooit. Dat voel ik en dat wordt bevestigd door data. Kort na het EK heb ik voor het eerst in mijn leven de yoyo-test (conditie test met piepjes, red.) helemaal uitgelopen. Tijdens wedstrijden voel ik dat ik kan blijven gaan en het team veel energie kan geven." Dat bleek wel tijdens de EK- finale vorige maand tegen Duits land. Bij een 2-1 achterstand in de slotseconden creëerde Hertzber ger met een slimme loopactie chaos in de Duitse cirkel, waarna hij een strafcorner versierde. Jip Janssen benutte die, waarna Oranje zich via shoot-outs nog tot Europees kampioen kroonde. Derde olympiade Na deelnames in 2008 en 2016 (in 2012 viel hij twee weken voor de Spelen als laatste af) maakt Jeroen Hertzberger zich in Tokio op voor zijn derde olympiade. En daar zag het vijf jaar geleden allerminst naar uit. Na de teleurstellende vierde plek van 'Rio 2016' liet bondscoach Max Caldas de Rotter damse aanvaller - net als Robert van der Horst en keeper Jaap Stockmann - keihard vallen. „Eerlijk gezegd weet ik nog steeds niet precies waarom ik ben afgevallen en eigenlijk vind ik dat ook wel prima", blikt Hertzberger terug. ,,Nog altijd vind ik dat het geen juist besluit was. Ik ben in elk geval heel blij dat ik destijds geen seconde heb opgegeven." Anderhalfjaar na zijn verban ning kon Caldas niet meer om Hertzberger heen. Begin 2018 werd hij weer opgenomen in de nationale selectie. Hertzberger had twee ijzersterke seizoenen achter de rug bij Rotterdam, werd tweemaal topscorer van de hoofd klasse en was ongekend fit. ,,Natuurlijk was ik getriggerd om terug te keren in Oranje. Ik ben eind 2016 meteen met een personal trainer aan de slag ge gaan. Vooral om het gat te over- bruggen dat ontstond toen de trai ningen bij het Nederlands team wegvielen. Ik deed een mix van conditie- en krachttraining in de gym. In het begin had ik echt zwarte vlekken voor mijn ogen. Ik weet nog steeds niet precies waarom ik ben afgevallen na Rio en eigenlijk vind ik dat ook wel prima Ik werd niet alleen fysiek sterker, maar ook mentaal. Inmiddels is mijn personal trainer ook echt een klankbord, ik werk nog steeds met hem. Ook mijn ploeggenoten bij Rotterdam Thijs van Dam en Jus- ten Blok heb ik meegesleurd." Na zijn comeback is Hertzberger er nog meer van overtuigd dat top- hockeyers veel zelf bepalen. ,,Na- tuurlijk, de bondscoach beslist uit eindelijk of je wordt opgeroepen. Maar je hebt als speler je selectie echt grotendeels zelf in de hand. Je moet er alles voor over hebben, keihard werken en zorgen dat de bondscoach niet om je heen kan." De vraag is gerechtvaardigd of Hertzberger - gezien zijn leeftijd en gezin - zijn leven nog lang in het teken van tophockey wil laten staan. ,,Je moet trainen echt leuk vinden om dit leven vol te hou den", zegt de spits, die als een echte liefhebber te boek staat. ,,Ik kijk nooit van toernooi naar toer nooi. Ik zie het tophockey als een levensstijl. Wil je nog tien keer per week trainen? Wil je nog van maandag tot woensdag op Papen dal vertoeven? Ik geniet elke dag, van elke training. Maar goed, ik heb ook een vrouw, een zoon van vier (Hugo), een dochter van twee (Mila) en de derde is op komst. Mijn vrouw zou er niet rouwig om zijn als ik stop. Ze zei laatst al gek scherend: 'Als je doorgaat, wil ik een Mini Cooper', haha. Nee, ik weet het oprecht nog niet. Ik zou het ook wel heel mooi vinden als mijn kinderen nog iets meekrijgen van mijn hockeycarrière." Familie Hugo en Mila Hertzberger vorm den na de EK-triomf met hun neefjes en nichtjes het stralende middelpunt op het veld van het Wagener Stadion. ,,Dat was echt genieten, ze kregen geen genoeg van de beker. Zo mooi dat er op het EK publiek bij mocht zijn. Mijn hele familie was aanwezig; mijn vrouw, ouders, broers, zus, partners en alle kinderen. Ieder een heeft zo meegeleefd de afgelo pen jaren. Ik krijg weer kippenvel als ik naar de foto's kijk." De komende weken support de Hertzberger-clan hem voor de tv. De hockeyers beginnen in Tokio op de vroege zaterdagochtend (04.45 uur Nederlandse tijd) met een kraker tegen België; een her haling van de WK-finale van 2018 toen Oranje na shoot-outs verloor. FLITSEN woensdag 21 juli 2021 GO 'Ik ben fitter dan ooit' JT @WeberNatasja Tokio t c-»r»y_rrmwni i 1111 nwHMpm—miiiii-- r -r i l Het fanatisme is zichtbaar bij Jeroen Hertzberger in de EK-finale tegen Duitsland. fotos anp/privéfoto Met zijn zoon (derde van links), dochter (r), neefjes en nichtjes. - Jeroen Hertzberger (35) HOCKEY De Nederlandse vrouwen hebben hun laat ste oefenduel nipt gewon nen. De ploeg van bonds coach Alyson Annan won op het olympische veld in Tokio in vier keer tien minu ten met 2-1 van Nieuw-Zee- land. Frédérique Matla en Maria Verschoor scoorden. Oranje begint het toernooi zaterdag tegen India. GEWICHTHEFFEN Julius Ssekitoleko is terecht. De 20-jarige Oegandees ver dween vorige week uit zijn hotel en liet een briefje achter waarop stond 'Ik wil leven in Japan, in Oeganda is dat moeilijk.' Hij dook gisteren op in Yokkaichi, 170 kilometer verderop. De gewichtheffer had zich niet voor 'Tokio' gekwalificeerd. Hij stond op de wachtlijst. HANDBAL De Nederlandse vrouwenploeg heeft een goede generale beleefd voor de Spelen. Het team van bondscoach Emma nuel Mayonnade klopte gisteren Rusland in een oefenpartij: 37-34. Gast land Japan is zondag de eerste tegenstander in de poulefase van de Spelen. Oussama Mellouli (37) ziet af van een zesde deel name aan de Spelen. De Tunesiër, tweevoudig win naar van olympisch zwem- goud, heeft een conflict met zijn nationale bond. Hij is de eerste die zowel in het zwembad als in open water goud wist te winnen. Basketbalsters Nneka Ogwumike en Elizabeth Williams mogen niet voor Nigeria uitkomen in Tokio. Sporttribunaal CAS heeft dat bepaald. Het duo kwam in de kwalificatie uit voor de VS, maar werd niet op genomen in de olympische selectie. Ze vroegen daar op een wijziging van hun nationale status, maar die is nu definitief geweigerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56