Poolse zwemmers voor niks in Tokio na blunder: 'Wat een incompetentie' Testen zes uur voor duels 'Recordoogst voor Nederland in Tokio' 3 die geblesseerd is afgehaakt T Spitse: 'Dit doet zeer, maar ik ben nog niet klaar' f Voorspelling van de dag: 10-0 VS favoriet, Oranje volgt Debutant HERKANSING IN 2024? De zes ontgoochelde zwem mers houden de Poolse zwem- bond verantwoordelijk voor de olympische blunder en kondigen gerechtelijke stappen aan. ,,Je be seft dat je vijfjaar van je leven op geofferd hebt voor dit", verzuchtte zwemster Alicja Tchorz, eerder al van de partij op de Spelen van Londen 2012 en Rio 2016. ,,Dit is een gigantische teleurstelling. De Poolse federatie heeft de regels voor kwalificatie gewoon ver keerd begrepen. Wat een incom petentie." De Spelen van Tokio starten vrijdag, het zwemmen gaat een dag later van start. ROTTERDAM Nederland begint vrijdag aan wat de succesvolste Olympische Spelen moeten wor den. In een laatste prognose voor het begin van het evene ment komt sportdatabu- reau Gracenote tot een recordaantal van 48 medailles voor de Oranje-equipe. Bij de vorige berekening, in april, was dat aantal nog 46. Nederland komt in de me- daillespiegel uit op de zesde plaats, denkt Gracenote. De Ver enigde Staten (96 medailles) voe ren de tabel aan. De 48 plakken voor Nederland zijn onderver deeld in 16 gouden, 14 zilveren en 18 bronzen. Het databureau laat wel weten dat het, vanwege het coronavirus en de aangepaste sportkalenders moeilijker dan ooit is om een voorspelling te doen. Gracenote rekent onder meer op goud voor atletes Si- g fan Hassan en Femke Bol, 11 BMX'ers Niek Kim mann en Laura Smul ders, baanwielrenner Harrie Lavreysen, wielrenster Anna van der Breggen (foto) en de hockeyvrouwen. Neder land moet vooral het verschil gaan maken bij het zeilen. Gracenote rekent bij die sport op vier keer goud. Het record van Oranje bij de Zomerspelen staat op 25 medailles. Dat was in 2000 in Sydney. woensdag 21 juli 2021 GO De Leeuwinnen doen voor het eerst mee aan de Spelen. De mannen van Oranje waren er voor het laatst bij in 2008. De openingswedstrijd van de Leeuwinnen wordt een eenzijdige. Oranje is de nummer 4 van de wereld, Zambia de nummer 104. Die 100 plaatsen verschil staan garant voor een monsterscore. Wij denken aan dubbele cijfers. Leuk vooral voor spits Vivianne Miedema (foto), die meteen haar kandidatuur voor de topscorerstitel van het toernooi stelt. TOT EN MET 8 AUGUSTUS De Verenigde Staten beginnen als torenhoge favoriet. Wie bij Bwin 100 euro inzet op de VS, ontvangt bij winst 155 euro. Nederland is tweede bij de bookmakers (600 euro). Deze landen speelden in 2019 de WK-finale (0-2 voor de VS). MIYAGI Nooit was ze gebles seerd, maar op het meest onge wenste moment moet recordin ternational Sherida Spitse (188 interlands, foto) vlak voor de start van de Spelen in Japan passen voor Oranje. Het was een duel zoals ze die zo vaak aanging op de training. Doorjagen op de keeper, vol erin met een sliding, de bal vol tegen haar been. Vrijwel altijd gaat het goed, nu in de voor laatste training voor haar olympische debuut niet. Lig gend in het gras in Miyagi voelt Sherida Spitse pijn in haar knie. r „Je staat op en denkt: dat trekt wel weg. Maar dat ge beurde niet. En dat valt dan toch wel rauw op je dak..." Een MRI-scan wordt gemaakt, een radioloog kijkt er in Neder land naar en dan volgt dat nare bericht. Tokio 2020 is klaar voor Spitse nog voor het begonnen is. Alleen op haar kamer verwerkt ze maandagavond het nare nieuws, terwijl bondscoach Sarina Wieg man het meedeelt aan de groep. Die waren er wel even stil van. Maar dit gaat ze ook weer kracht geven richting de wedstrijd tegen Zambia", weet Spitse heel zeker. „Het is natuurlijk erg rot dat ik nu af moet vallen, na die hele periode die we samen mee hebben ge maakt richting de Spelen. De eerste van Ne derland, die wil je samen meemaken. En dat doet zeer. Maar ik weet dat de meiden er zullen staan, zonder mij. Dat ze dit goed op gaan pakken." Aanvankelijk zou ze vandaag al naar huis vliegen, nu blijft Spitse (31) tot een dag na de wedstrijd tegen Zambia. Ze wil straks bij haar club Ajax meteen met de re validatie beginnen, niet 'bij de pakken neer gaan zitten'. En ook over haar toekomst bij Oranje is ze helder. De 200 interlands gaat ze absoluut halen, weet de re cordinternational, die sinds haar debuut zelden een interland miste. ,,In 2016 bijvoorbeeld een keer, tegen Zweden. Daar had ik toen wel vrede mee. Maar dit. Dit is die olympische droom die je met elkaar had. En die valt nu in duigen. Dat doet zeer. Ik ben nog niet klaar, zou over drie jaar ook nog op de Spelen kunnen staan.'' TOKIO De Poolse zwemfedera- tie PZP heeft een zeer pijnlijke fout gemaakt in de olympische administratie. Zes zwemmers die dachten dat ze gingen deelne men aan de Zomerspelen in To kio, bleken zich officieel niet ge kwalificeerd te hebben. Het onfortuinlijke groepje kon daarom na aankomst in Tokio vrijwel meteen weer naar huis. Alicja Tchorz: ,,Vijf jaar voor Spelen opgeofferd." foto getty TOKIO Sporters die zes uur voor het begin van hun wedstrijd negatief testen op corona mogen meedoen aan de Olympische Spelen in het Ja panse Tokio. Dat heeft directeur Toshiru Muto van het organisatieco mité gisteren ge zegd. In het olym pisch dorp heeft een aantal sporters positief getest. Zij zitten in afzonde ring. Gisteren werd be kend dat de Tsje chische beachvol- leybalcoach Simon Nausch positief is getest op corona. Eerder gebeurde dit al met beachvol- leyballer Ondrej Pe- rusi. Ze hebben het olympisch dorp ver laten en zitten in isolatie. Ook verblij ven diverse spor ters op hun trai ningskamp in voor bereiding op de Spelen in quaran taine na een posi tieve test. I P6: 48 medailles voor Oranje- ploeg, is dat wel reëel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55