li 2 Vrouwen van Oranje beginnen vandaag aan jacht op goud zonder sterkhouder OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Vrijdag opening, maar vandaag al actie Zonder de geblesseerde aanjager Sherida Spitse starten de Leeuwinnen vandaag (13.00 uur) gehavend aan hun olympische missie tegen Zambia. „Natuurlijk is dit een enorme klap, maar iedereen is vervangbaar." ARJAN SCHOUTEN Met Jackie Groenen en Daniëlle van de Donk vormt Spitse al jaren het vaste middenrif van de Leeuwin nen. Ze is de controleur van het drietal. Schuift Jill Roord, volgens Wiegman nu de eerst aangewezen bij vrije trappen, een linie terug? En wie past ze straks in tegen Zambia? ,,Ik heb daar al wel een oplossing op, iedereen is vervangbaar. Maar hoe? Dat zullen jullie straks wel in de op stelling zien.'' Oplossing Doelvrouw Sari van Veenendaal merkt dat de groep aangeslagen is door het 'persoonlijk drama' van Spitse. ,,Maar we zijn ook een team en vinden wel een oplossing'', weet ze. ,,Sport is soms keihard, maar het is nu aanpassen, invullen en door. Dit is een heel kort toernooi, waar de volledige focus vereist is. We wa ren al gemotiveerd en sterk en wat wij nu moeten doen is deze tegen slag gebruiken om nóg sterker te worden'', besluit de 31-jarige cap tain strijdvaardig. ,,Maar natuurlijk is dit een klap, zo eerlijk moeten we wel zijn.'' Sport is soms keihard, maar het is nu aanpassen, invullen en door GROEPF Programma cordinternational met 188 inter lands. En nu, aan de vooravond van het qua gevoel 'moeilijkst bereik bare' toernooi, moet de 31-jarige Spitse in Japan plots afhaken. ,,Dat is keihard, na alle mooie dingen die we samen beleefd hebben met haar. Maar we moéten door en we willen door.'' Wiegman maakte de laatste eindtoernooien nooit zo'n drama mee binnen haar groep, kende vooralsnog ook in Japan weer een vlekkeloze voorbereiding met een fitte selectie. Ze heeft dan ook am per een idee wat de impact zal zijn van het wegvallen van zo'n leider. ,,Maar we kwamen hier naartoe met een missie. En nu hoor ik die meiden ook al weer zeggen 'we doen het voor Sherida'. Dus er zit wel een extra dimensie aan die mis sie nu.'' Woorden komt Wiegman tekort als haar gevraagd wordt naar de kwaliteiten van Spitse, de belang rijke schakel die ze nu moet missen. ,,Ze is de verbinder van het team. De leider op het veld. Ze houdt de boel bij elkaar. Heeft een heel goede trap, overzicht. Jaagt de boel op. Ja, die gaan we wel missen.conclu deert ze, met een diepe zucht. Pechvogel Maar Wiegman vertrouwt volledig op de professionaliteit van haar hechte groep, die al veel mee maakte. Daar komt nog eens bij dat de pechvogel zelf misschien wel het snelst van iedereen in de olympi sche selectie om wist te schakelen en in al haar bevlogenheid het team meteen weer op wist te peppen na de enorme opdoffer. ,,Dat vind ik wel héél knap van haar, hoor. Ge lijk had ze zoiets van: ik kan geen bijdrage óp het veld leveren, maar wat kan ik nog wel doen voor het team? Ze gaf de meiden een gevoel van: zonder mij gaat het ook goed komen.'' Hoe dat er straks op het veld uit moet gaan zien in het Miyagi Sta dion, Wiegman weet het al wel. De oplossing houdt ze nog even voor zich, maar ze moet hoe dan ook wat gaan schuiven in haar opstelling. Het grote publiek kent de goals van Vivianne Miedema. De finesse van Lieke Martens. De rushes van Sha- nice van de Sanden. Maar als aanja ger en controleur was Sherida Spitse de laatste jaren minstens zo belangrijk voor alle successen van de Nederlandse voetbalvrouwen. Iets minder in de spotlights, maar altijd met een gigantische inzet en het teambelang voorop. Juist die stille kracht haakte gisteren af in olympisch Japan, waar het elftal van Sarina Wiegman vandaag opent tegen Zambia. ,,Een nacht merrie voor haar'', noemt de bondscoach de knieblessure die Spitse op de voorlaatste training opliep, op een werkelijk dramatisch moment in haar carrière. EK ge wonnen, tweede op het WK, re- woensdag 21 juli 2021 GO De Leeuwinnen spelen vandaag al, terwijl de openingsceremonie van de Spelen pas op vrijdag is. Hoe kan dat? Bij teamsporten waarbij in poules wordt gespeeld, is het evenement anders te kort om voldoende rust tussen de duels te garanderen. Oranje komt niet als eerste in actie. Vanochtend om 09.00 uur bijten de softballers van Australië en Japan het spits af. Miyagi Missie van Leeuwinnen krijgt extra dimensie - Sari van Veenendaal Vandaag 10.00 uur China - Brazilië 13.00 uur Nederland - Zambia (NPO 1 Zaterdag 13.00 uur Nederland - Brazilië Dinsdag 13.00 uur Nederland - China Er zijn drie poules. De beste twee van elke groep gaan naar de kwartfinales, evenals de twee beste nummers 3. Lieke Mar tens legt op een van de trainingen in Japan aan voor een schot, Jackie Groenen kan dat niet meer verhinderen. FOTO AFP Sherida Spitse loopt hier nog (links) voorop tijdens de Oranje-trai ning Kamo- gawa. Intus sen is ze afge haakt met een kniebles sure. FOTO AFP y @ArjanSchouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54