ill,: 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE De Zomerspelen in Tokio voelden de afgelopen weken als een 'moetje', het IOC leek het miljardenevenement er tegen de wil van de Japanners doorheen te duwen. Na drie dagen sfeer proeven in de olympische stad blijft een vrolijker beeld hangen. 'Afgelasting blijft mogelijk' M Vrees? Angst voor al die westerse bezoekers? Bij de caissière van de Family Mart in hartje Nishi-Kasai, 10 kilo meter van het olympisch dorp, merk je er niks van. „Where you from? Netherlands? Wow, for Olym pics?", herhaalt ze onze woorden, na elke zin even haar hoofd bui gend. You journalist? Oh, Newspa per? Ok Good luck. You enjoy Tokio." Het is de hartelijkheid die je continu ervaart in deze giganti sche stad vol beleefde Japanners. Al maanden verschijnt de ene na de andere schreeuwerige enquête waaruit zou blijken dat de inwo ners van dit land de uitgestelde Spelen liever definitief gecanceld zien worden, uit angst voor nog meer ellende tijdens deze pande- mie. Maar na drie dagen Tokio ben je geneigd een genuanceerder beeld te schetsen. Zeker, de men sen zijn voorzichtig, binnen en buiten worden mondkapjes gedra gen. Maar niet welkom? Onzin. Het leger vrijwilligers zal je so wieso niet onheus bejegen. Maar ook de Tokioërs die niets met de Zomerspelen van doen hebben, werpen je geen vuile blik toe. Of het nou de maaltijdbezorger van Uber is, passanten op straat, de schoonmaker in de hotelgang of de buschauffeur. Er is vooral die enorme nieuwsgierigheid die je altijd treft als westerling in Japan. Als een exotische paradijsvogel word je nagestaard vanwege je blonde haar, niet omdat je wellicht een gevaarlijk virus verspreidt. Alleen de communicatieHet blijft een ramp, hier. Iedereen wil je graag helpen, maar de kennis van het Engels is minimaal. Een vriendelijke jongeman met een Tokio-hesje staat de hele dag bij You journalist? Oh, Newspaper? Ok. Good luck. You enjoy Tokio een provisorische bushalte - een boom met een olympische sticker - te vertellen hoe laat de bus naar het perscentrum vertrekt, maar komt die bus niet netjes volgens schema dan weet hij het ook niet meer. We kunnen beter in het ho tel wachten, laat hij via Google Translate weten. ,,Too hot. Go in side", zegt hij wanneer alsnog de persbus de straat indraait. ,,Oh Bus. See! Bus! Come back." Leefregels Protocollen. Olympisch Tokio is er volledig in verstrikt geraakt. In het sowieso al punctuele land draait de bureaucratische machine nu helemaal overuren. Neem de strikte leefregels in de stad. De eerste twee weken verblijf je als olympische gast in 'soft quaran taine'. Je mag je hotel uit om te werken, meer bewegingsruimte krijg je niet. Even op en neer naar de supermarkt mag, maar wél bin nen 15 minuten terug. In alle ho tels houdt een beveiliger toezicht bij de deur in de lobby, strak voor zich uit kijkend met een kladblok DIRECTEUR voor zijn neus. Durf je echter de achteruitgang te pakken en de brandtrap af te dalen voor een frisse neus - bij 34 graden - dan kun je ongestoord een rondje wandelen, hoor je hier en daar. Het 'activiteitenplan', de ver plichte apps, de kilo's aan papieren verklaringen. Zou er werkelijk zo streng worden gehandhaafd, of moest het allemaal vooral inrei- zende buitenlanders afschrikken? De eerste anekdotes van mensen die gewoon ongestraft hun gang gaan, hoor je al terug. Het zit niet in de aard van de bedeesde Japan ner om iemand aan te spreken op een overtreding. Mini-Japan De wereld in en om Big Sight, de populaire naam van het Tokio In ternational Exhibition Centre dat dienst doet als mediacentrum en logistiek kloppend hart van deze Spelen, is een mini-Japan op zich. Je verbaast je er over van alles. Honderden verkeerswachters zwaaien enthousiast met hun stokjes, terwijl er amper verkeer is. De souvenirwinkel is digitaal, To kyo 2020-bekers haal je hier ge woon uit de muur. Beveiligers rij den binnen en buiten dag en nacht rondjes op geruisloze drie wielers. Officieel om toezicht te houden op de social distancing en de boel te bewaken, of promoten ze stiekem die kekke uitvinding van de olympische sponsor? Roken mag hier alleen op een speciaal aangewezen plaats van woensdag 21 juli 2021 0KY0 2I your hand Close or your forehead Met de klok mee: het Nederlands beachvolleybalteam dames is al volop in training. Japanse kin deren vermaken zich in de olympische rin gen en beveiligers op futuristische driewie lers zijn nooit ver weg. Van verkeersdrukte is in Tokio geen sprake. Dat is fijn voor de leden van het Neder lands olympisch team die van de luchthaven naar hun hotel moe ten. Bliksemsnel je temperatuur meten. FOTO'S PIM RAS, AP, GETTY, REUTERS In Tokio is iedereen hartelijk en Arjan Schouten en Rik Spekenbrink - Caissière in Tokio Mede door de stijgende co- ronacijfers sluit Toshiru Muto, directeur van het orga nisatiecomité, niet uit dat de Olympische Spelen op het laatste moment worden af gelast. ,,Het is niet te voor spellen wat er gebeurt met de coronacijfers", aldus Muto. ,,Als er een piek in het aantal gevallen komt, moeten we gaan praten met alle be trokken partijen. Op dit mo ment kan het alle kanten op." De Spelen gingen vorig jaar niet door vanwege de pandemie. Dit jaar is er van wege corona geen publiek welkom in de stadions. Sporters die zes uur voor het begin van hun wedstrijd nega tief testen op corona mogen meedoen aan de Olympische Spelen. Ook dat meldde Muto bij een persconferentie. In het olympisch dorp heeft een aantal sporters positief ge test. Zij zitten in afzondering. Gisteren werd bekend dat de Tsjechische beachvolleybal- coach Simon Nausch positief is getest op corona. Eerder gebeurde dit al met beachvol- leyballer Ondrej Perusi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4