JONG IN 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN Ed leest alleen Engelstalig 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Mercedes Brugman (16) uit 's-Heer Hendrikskinderen. ,,Heel goed, ik ging naar school in Goes en liep met veel plezier stage bij de basisschool in 's-Heer Hen drikskinderen, het dorp waar ik meestal woon." ,,Ik woon in een pleeggezin. Als kind uit een kermisgezin reisde ik normaal gesproken heel veel door het hele land. Dat was niet goed te combineren met school. Ik ga naar het Ostrea Lyceum in Goes en kon gelukkig hier in 's-Heer Hendriks kinderen terecht. Ik ben hier graag, het is een heel leuk gezin." ,,Ja, voor de stage krijg ik waar schijnlijk een dikke acht, dus hele maal goed. En zoals ik al dacht, ik vind werken met kinderen ontzet tend leuk." ,,Ik wil verder leren op het Scalda om gespecialiseerd pedagogisch medewerker te worden. Dan kan ik aan de slag voor kinderen die wat extra hulp kunnen gebruiken. Doordat ik in enkele pleeggezin nen woonde zag ik dat elk gezin weer anders werkt. Ik vind het heel interessant om te zien hoe kinderen zich ontwikkelen. Ik ben ook nieuwsgierig hoe je kinderen echt kan helpen, als je in het vak zit." ,,Op de kermis help ik al geregeld mee, het is eigenlijk ook een soort hobby van me. We hebben een botsautobaan met negen autootjes en ik regel daar alles op de baan. Dan moet ik dus ook jongens en meiden tot de orde roepen soms. Of ze wegsturen als ze vervelend zijn. Het is grappig, sinds corona, loop ik met een vestje. Ze zeggen al geregeld 'mevrouw' tegen me, ook al ben ik pas 16." ,,Ik ben sinds een half jaartje kee per bij VV Wolfaartsdijk, dat vind ik ontzettend leuk. Dat voetbal een risicosport is, merkte ik ook meteen. In de eerste wedstrijd brak ik mijn sleutelbeen toen een speler tegen me op sprong, maar zo'n ongeluk gaat mij niet stop pen, ik ga door met voetballen. Ik vind tekenen ook leuk, ik heb thuis een hele wand met tekenin- gen. Mijn eigen botsauto-ontwer pen maar ook logo's van bands als Guns N' Roses." ,,Ik groeide op in Terneuzen. We stonden vóór corona met kermis sen door heel Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen. Ik ken heel veel dor pen en ontmoette door de kermis heel veel mensen." ,,Ik denk het wel, ik zie wel dat veel mensen graag in Zeeland blijven wonen. Ik groeide op aan de over kant, in Terneuzen, en heb daar veel vrienden. Maar ik heb inmid dels ook vrienden hier, in de buurt van Goes. Wie weet ga ik ooit weer de kant van Zeeuws-Vlaanderen op." Op 22-jarige leeftijd begon Verdam met het lezen van boeken in het Engels. ,,Als je een boek van een buitenlandse auteur in het Neder lands leest, gaat er in de vertaling veel aan emoties, gevoel en nuances verloren. Daarom lees ik uitslui tend Engelstalige boeken." In de hoop mensen te vinden om boeken mee uit te wisselen, plaatste Ver dam een oproep in deze krant. ,,Ik lees 5 of 6 boeken in de maand. Als ik ze bestel bij Bol.com loopt dat aardig in de papieren. Daarom koop ik ze meestal tweedehands. Soms ben ik een uur bezig om online een boek te vinden wat aanspreekt en A Lezers helpen lezers een goede prijs heeft." Op zijn oproep kwamen 5 reacties binnen. De mooiste reactie kwam uit Goes. ,,Daar mocht ik zomaar een boodschappentas vol met 30 Engelstalige boeken op komen ha len. Iemand anders heb ik zelf blij kunnen maken met enkele gelezen boeken uit mijn eigen collectie. Ook kreeg ik een goede tip binnen van iemand die een website kende waar je tegen een relatief lage prijs tweedehands Engelse boeken kan kopen. In de mail werd mij verteld dat in Engeland een boek niet lan ger dan een jaar in de bibliotheek mag staan, daarna wordt het ver kocht. Daar speelt die betreffende site op in. Op die manier heb ik weer nieuwe mogelijkheden ont dekt en is mijn oproep succesvol geweest." Van de 30 verkregen boeken heeft Verdam de helft alweer uit. ,,Het zijn voornamelijk detectives met als ImM**" I smccu 1 thema 'wie heeft het gedaan?' Nor maal lees ik een breed spectrum aan genres, van thrillers tot filosofische boeken. Zo tussendoor lezen de de tectives lekker weg, al heb ik ook be hoefte aan boeken met meer inhoud en betekenis op z'n tijd." Hij hoopt nog meer mensen te vinden om leesvoer mee uit te wisselen. ,,In Baarland ken ik twee mensen die al leen Engelstalig lezen, maar het lijkt me leuk meer boekenliefhebbers te vinden met dezelfde interesse voor de Engelse taal." woensdag 21 juli 2021 GO 'Zoals ik al dacht: werken met kinderen vind ik ontzettend leuk' Arie Westeneng Hoe was het afgelopen jaar? Waar je meestal woont? Gingen de stage en school je goed af? Volgend jaar doe je examen, wat wil je daarna gaan doen? Je komt zelfverzekerd en vol- Mercedes Brugman 's-Heer Hendrikskinderen Geboren: 2004 in Terneuzen Woont met: Pleeggezin door deweeks en in het weekend bij haar ouders Huisdieren: 2 katten en 7 ko nijnen doordeweeks en een kat en een hond in het week end School: vmbo kader 3 aan Ostrea Lyceum in Goes Hobby's: voetballen, tennis sen, tekenen en de kermis Bijbaantje: meehelpen op de kermis bij mijn ouders Verliefd: Nee wassen over, hoe doe je dat? Wat vind je leuk om te doen in je vrije tijd? 'jiïr Mercedes Brugman in 's-Heer Hendrikskinderen. foto marcelle davidse Wat heb je met Zeeland? Blijf je na je vervolgopleiding in Zeeland wonen? Hans Puik Baarland Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Ed Verdam (62) uit Baarland op zoek naar En gelstalige boeken. Ed Verdam uit Baarland met in zijn hand Atlas Shrugged van Ayn Rand. Het boek waar het lezen van En gelstalige boe ken allemaal mee begon. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38