Minister vreest dat het definitief gedaan is met de pulsvisserij Snelheid maandag omlaag bij 'filebrug' over Haringvliet 9 Slachtfeest, schapenfeest OFFERFEEST kers krijgen een bakje. Zoetigheid hoort ook bij het Offerfeest." Türk maakt en verkoopt die zoetighe den - zoals baklava en tulumba - in haar bakkerij/lunchroom Keyf I Alem in de Scheldestraat in Vlis- singen. ,,Er zijn daar maandag al heel veel mensen voor geweest. Maandag werd er gevast, maar na zonsondergang mocht je weer eten." Arwa Al Kheir duikt op Offerdag de keuken in met haar moeder, die haar als tweejarige meenam op hun vlucht uit Libië. ,,Na het och tendgebed kopen de mannelijke familieleden het vlees. Vroeger slachtte mijn vader zelf. Hij zocht het mooiste dier uit, zoals de islam voorschrijft. Als het vlees in huis is, verdelen we het in drie porties. We zijn net verhuisd, maar mijn moeder bracht altijd een deel naar de buren." Verschillen per land Met 1,6 miljard moslims wereld wijd komt niet overal hetzelfde op tafel. Verschillende landen hebben verschillende tradities, het kerst diner ziet er in Engeland ook an ders uit dan in Frankrijk, zegt de Vlissingse. In Libië staan voor het ontbijt leverbroodjes op het menu. ,,Als eerste maken we de lever klaar. Daarvan maken we gevulde broodjes: kebda. Verder zijn er ge vulde schapendarmen, met groen- het feest in de winter viel toen zij op de basisschool was. ,,Dan hou je de barbecue gewoon bin nen!" Te weinig lammetjes Die verspringende datum heeft een belangrijk nadeel in deze con treien: er zijn dit jaar te weinig lammetjes. Die moeten volgens de Koran - het heilige boek van de is lam - minstens zes maanden oud zijn voor ze mogen worden ge slacht. Volgens schaapsherder Jan Kaljouw is dat - mede - de reden van de hogere vleesprijs. ,,De meeste schapenhouders laten ze pas vanaf februari, maart of april lammeren. Dan red je het niet met die zes maanden. Ik lammer zelf al vanaf januari en heb dus met kerst al lammetjes. Gewoon de ram er wat eerder bij doen! Maar dat kan niet bij alle rassen; sommige ras sen worden niet het hele jaar door bronstig." Zelf levert hij overigens alleen aan de groothandel en wat vaste klanten. ,,Vorige week de laatste lammetjes verkocht." ten, vlees en rijst er in. 's Avonds gaat het vlees op de barbecue. Wat over is, doen we in de vriezer." Saamhorigheid Het Offerfeest draait om saamho righeid en geloof. Arwa Al Kheir: ,,Het bezoek aan de moskee is daar een belangrijk onderdeel van. Na afloop wens je elkaar fijne feestda gen. Vorig jaar konden we niet naar de moskee, vanwege corona. Ik heb dat echt gemist. Als je niet naar de moskee gaat, lijkt het net een gewone dag: iedereen werkt. Op die dagen neem ik vakantie op, want het is geen officiële vrije dag. Met Kerstmis ben ik juist degene die altijd werkt. Misschien niet zo'n gek idee om islamieten die dag officieel vrij te geven in plaats van Kerstmis. In de klas van mijn dochter vieren vijf van de twintig kinderen het Offerfeest. Dat is toch best veel." Omdat het Offer feest elk jaar tien dagen eerder valt, verschuift de datum met on geveer een maand per drie jaar. Arwa - nu 29 - herinnert zich dat Begin 2019 besloot de EU tot een verbod op de pulsvisserij. Dat ver bod was onderdeel van het nieuwe visserijreglement. Deze zomer komt er een rapportage over deze 'Verordening Technische Maatre gelen'. Dit biedt een kans voor Nederland om te vragen het pulsverbod te heroverwe gen. Schouten zegt dit ze ker te zullen doen. Neder land zal Brussel wijzen op de voor de pulsvisserij posi tieve uitkomst van een onder zoek door ICES, de internationale raad voor zeeonderzoek. Maar veel zal dit niet uithalen. Het Europese Hof heeft in april van dit jaar beslist dat bij het instellen van het pulsver bod geen Europese regels zijn ge- schonden. Het Hof stelde dat de Eu ropese Raad (waarin de ministers van de lidstaten zitten) en het Eu ropees Parlement hun besluit niet uitsluitend hoeven te baseren op wetenschappelijk advies. Terugdraaien van het pulsverbod hangt af van politieke wil. Alleen als alle lidstaten in de regio het er mee eens zijn zou dit kunnen ge beuren. Maar die politieke wil is er niet, verwacht de minister. Zelfs een verzoek om nieuw onderzoek maakt geen kans. ,,De verwachting is dat er geen bereidheid is de dis cussie over pulsvisserij de komende periode te heropenen", vat Schou ten de stemming in het buitenland samen. VLISSINGEN De veelbespro ken verlaging van de maxi mum snelheid bij de Haring vlietbrug gaat komende maan dag in. Ook kan het verkeer ge bruik maken van een baan minder over de brug. Rijkswa terstaat roept automobilisten op de brug in de spits te mij den en thuis te werken. De parallelrijbaan gaat dicht voor normaal verkeer om sluipverkeer te voorkomen en het dichtslibben van de omlig gende wegen tegen te gaan. De parallelbaan blijft toegankelijk voor (brom)fietsen, fietsen met trapondersteuning, ge- handicaptenvoertuigen en landbouwvoertuigen. Ook hulpdiensten, huisartsen en verloskundigen mogen ge bruik maken van deze parallel- baan. Met actuele reisinforma tie hoopt Rijkswaterstaat de hinder te kunnen beperken. De Haringvlietbrug (A29) over het Hollands Diep verkeert in zo'n slechte staat dat in beide richtingen permanent een rij strook wordt afgezet en de maximum snelheid omlaag gaat van 100 naar 50 kilometer per uur. Verkeersminister Cora van Nieuwenhuizen be sloot dat drie weken geleden. woensdag 21 juli 2021 GO n uit, moeder bakt leverbroodjes Het Offerfeest - een vier daags feest dat begint op de tiende dag van de twaalfde maand van de islamitische ka lender - is voor islamieten het belangrijkste feest van het jaar, vergelijkbaar met Kerst mis voor christenen. Net als bij Kerstmis gaat het om tradi ties en feestvreugde, maar staat de diepere boodschap centraal. De dag vóór het Of ferfeest, dit jaar 19 juli, is er dan ook een van bezinning, vasten en liefdadigheid. Het 'Feest van Ibrahim', zoals het ook wel genoemd wordt, draait om het verhaal van de aartsvader Abraham (islam: de profeet Ibrahim). God (Allah) vraagt hem zijn zoon Ismaël te offeren. Hij staat op het punt dat te doen, als hij te horen krijgt dat hij in plaats van Ismaël, ook een schaap mag offeren. Islamieten we reldwijd offeren daarom op het Offerfeest een schaap, of geit, koe, os, buffel of kameel. Eenderde deel is voor de armen, eenderde voor buren, vrienden of bezoekers. De dieren worden ritueel ge slacht op door de gemeente aangewezen plekken. De wet schrijft voor dat dieren moe ten worden verdoofd voor ze worden geslacht. Onverdoofd (ook wel bedwelmd) ritueel slachten is echter in Neder land wel toegestaan. In de praktijk is het 50/50, aldus de NVWA (Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit), die streng toezicht houdt op de slacht. In islamitische landen is het Offerfeest een officiële vrije dag en zijn bedrijven en scholen dicht. Mimoun El Gartit van Ar- gana Market en slagerij in de Vlissingse Scheldestraat. M Yeter Türk maakt en ver koopt zoetig heden - zoals baklava en tu lumba - in haar bakkerij/ lunchroom Keyf I Alem in de Schelde- straat in Vlis- singen. FOTO ONDINE VAN DER VLEUTEN Minister Carola Schouten (Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit, foto) heeft geen hoop dat de pulsvisserij terugkomt, wat de uitkomsten van onderzoek ook uitwijzen. Om de EU te bewegen elektrisch vis sen alsnog toe te staan, is instemming van an dere landen nodig en dat ziet Schouten niet gebeuren, schrijft ze in antwoord op vragen van JA21. Theo Giele Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37