Brandweer heeft het druk met gaslekken Krijgslisten in steen 8 ZEELAND OFFERFEEST IN ZEELAND BEZINNING EN FEESTVREUGDE Saamhorigheid en geloof, dat is waar het dezer dagen ook bij de Zeeuwse moslims om draait. Want het is de tijd van het Offerfeest. Maandagmiddag kwam een 63-ja- rige man uit Oostburg om het le ven bij een chalet op vakantiepark Marina Beach, nadat er een gaslek was ontdekt. Wat er precies is ge beurd, blijft onduidelijk. De poli tie wil niet meer kwijt dan dat er sprake was van 'een triest onge luk' toen de man het lek zelf wilde repareren. Ook eigenaar Oostappen Groep, die op het park een eigen propaan- netwerk heeft, wilde gisteren niet op de zaak ingaan. ,,We leven in elk geval enorm met de familie mee", zegt directeur Jos Mennen. ,,Het is een tragische gebeurtenis." Het was maandag niet het enige incident met gas in Zeeland. De brandweer kreeg ook drie andere meldingen van lekkages: in Oost- kapelle, 's-Heer Arendskerke en Sluiskil. Doorgaans zijn graaf werkzaamheden de boosdoener. Landelijk zorgden die vorig jaar voor ruim 5000 incidenten met gasleidingen. Volgens de Veiligheidsregio Zeeland zijn gaslekkages inmid dels een van de meest voorko mende inzetten van de brand weer geworden. Dat komt onder meer door enkele grote inciden ten, zoals de verwoestende gasex- plosie in Urk in 2016, nadat een graafmachine een hoofdleiding van het gasnet had geraakt. ,,Daarna zijn de landelijke pro tocollen bij de netbeheerders aan gepast", zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio. ,,Een van die aanpassingen is dat de brand weer bij een (vermoeden van) gaslekkage direct wordt gewaar schuwd. Daarmee wordt de brandweer dus standaard opge- roepen voor een meting." De brandweer moet er vooral voor zorgen dat er geen onveilige situ aties ontstaan. ,,Dat kan door mid del van ontruimen, afzetten of tij delijk dichten van het lek. Daarna is de netbeheerder aan zet." Het grootste risico van gas is ex plosiegevaar. Op zich is het licht explosief, maar als zich een grote hoeveelheid ophoopt, kan een vonk al voldoende zijn. Bij te veel inademen van gas kan in extreme gevallen ook verstikking optre den, door gebrek aan zuurstof. Het is daarom zaak meteen actie te ondernemen bij het vermoeden van een gaslek. Niet voor niets Als je gas ruikt, sluit dan meteen de hoofdkraan, ventileer en gebruik geen vuur of stroom wordt aan het op zich reukloze gas een stof toegevoegd: tetrahydrot- hiofeen, beter bekend als THT. Die zorgt voor de kenmerkende geur, waardoor ontsnappend gas snel wordt opgemerkt. Meestal is er ook een sissend geluid hoor baar. ,,Als je gas ruikt, sluit dan meteen de hoofdkraan bij de gas meter, zet ramen en deuren open om te ventileren en gebruik uiter aard geen vuur of elektriciteit", zegt een woordvoerster van net beheerder Enduris. ,,Bel daarna direct het nationale storingsnum mer voor gas en stroom: 0800 9009. Dan word je doorverbon den met je eigen netbeheerder. Onze medewerkers zijn ook ge traind voor dit soort situaties en schakelen, als het nodig, meteen de brandweer in." Het is ook mo gelijk om meteen 112 te bellen en naar de brandweer te vragen. en heel lam, twee kilo kalf", leest de Afghaan Sohrab Na zari van Idris Markt in de Vlissingse Scheldestraat van het papiertje in zijn hand. Dinsdagmorgen komt de klant het vlees ophalen. Overal in Zeeland beginnen moslims dan aan de eerste dag van het Offer feest, vergelijkbaar met Kerstmis bij de christenen. Centraal daarin staat het offeren van een schaap, geit, koe, os, buffel of kameel. Kamelen? Nee, die zijn er nog nooit bij hem besteld, lacht Mi- moun El Gartit van de Marok kaanse slagerij en supermarkt Ar- gana Market, even verderop. Ook bij hem liggen maandag al de no dige reserveringen, maar er is nog niets binnen. El Gartit: ,,Dat mag ook niet. Het offerdier moet op de zelfde dag geslacht zijn." Dat bete kent: dinsdagmorgen direct na het ochtendgebed in de moskee aan de bak. Dan is er topdrukte in de 47 slachterijen die in Nederland toe stemming hebben gekregen ritu eel te slachten. Dit jaar zijn er minder bestellingen dan andere jaren, zeggen de islamitische sla gers in Vlissingen. Het lamsvlees is flink duurder. Mimoun: ,,De handelaren zeggen: doordat er niet genoeg lammeren zijn, maar het komt door de brexit. Vroeger kwa men er vrachtwagens vol uit En geland." De gelovigen van moskee Ar- rahman Goes behoren tot bijna twintig nationaliteiten, weet woordvoerder Mimoun El Meca- niqui. ,,Het geloof verbindt ons." El Mecaniqui, zelf van Marok kaanse afkomst, gaf de afgelopen jaren de bestellingen door voor het offerfeest. ,,Bijna 29 jaar heeft Edu- ard Mieras dat gedaan, van slagerij Mieras in Wemeldinge. Een heel goede slager. Hij heeft respect voor mensen en voor hun geloof", prijst El Mecaniqui. Vanwege corona kon het niet meer bij Mieras, tot zijn spijt. Ook Mieras vindt het jammer: ,,Op die ene dag in het jaar slachtte ik zo'n 250 lammetjes voor de moskee. Helaas, de ruimte is te klein voor de verplichte an derhalve meter onderlinge af stand." Nu bestelt hij El Mecani- qui vlees bij een slachthuis in Steenbergen. Tradities Het Offerfeest is een dag van tra dities. Yeter Türk: ,,In Turkse ge zinnen bereiden we een gerecht van zacht stoofvlees, de kavurma. Die eet je de hele dag door, van de ochtend tot de avond. Ook bezoe- SPOREN IN DE DELTA Zeelands pionier-archeoloog Jan Trimpe Burger deed er in 1962 al enig onderzoek naar. Maar pas in augustus 2011 is de oos telijke Stenen Beer van Philippine bij een bodemsanering volledig uitgegraven en gedocumenteerd. De blootlegging was onderdeel van de projecten om de historisch be- langrijke Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen en aanpalend België beter te ontsluiten. De Ste nen Beer, in 2013 fraai gerestau reerd, lag lange tijd verscholen in het dijklichaam tussen de Ver- gaert- en Sint-Pieterspolder, pal ten zuidoosten van Philippine. De beer is aangelegd in 1758, elf jaar nadat de Fransen korte tijd bin nenvielen. De hele vesting Philip pine werd in deze jaren aangepakt. Philippine was nog jong, pas in 1505 had Philips de Schone toe stemming gegeven voor de stich ting van het stadje. De Spaanse krijgsheer Farnese bouwde er in 1583 de schans Sint-Philip, aan diep vaarwater en recht tegenover Axel, dat in handen van de Staatsen (de Nederlandse opstandelingen) was. De Staatsen veroverden de schans definitief in 1633, breidden haar uit en noemden haar Philippine. De bedoeling van de ruim 13 me ter lange Stenen Beer was het water in de vestinggracht op peil te hou den, en het te scheiden van het zoute water van de Braakman. De beer was een goed defensiemiddel vanwege zijn spitse, gemetselde bovenkant. Soldaten moesten er één voor één overheen schuiven en waren zo makkelijke doelwitten voor musketvuur. Er waren ook 'scheurbroeken' aangebracht: pun tige ijzeren pinnen die het voort gaan nog meer bemoeilijkten. De Stenen Beer bevatte ook een geheim dat de archeologen in 2011 ontdekten: een 'mijnkamer' of vuurkist aan de landzijde van de aansluitmuur aan de zeedijk. Deze ruimte kwam niet voor in het be stek, in tegenstelling tot een wel vermeld kruitkamertje in het lunet (halvemaanvormige verdedigings- structuur) aan de andere kant van de beer. Mijnkamers werden sinds de zestiende eeuw ook aangebracht in bijvoorbeeld brugpijlers. Als ver overing door de vijand onvermijde lijk leek, kon je de zaak opblazen met behulp van het buskruit in zo'n kamer. De naam vuurkist werd vooral gebruikt als de ruimte betimmerd was. Waarom het mijnkamertje niet in het bestek van de beer voor kwam is onbekend. Militaire ge heimhouding? Een latere beslissing om het kamertje aan te leggen? Veel hielp het in elk geval niet. In 1794 liepen de Fransen de com plexe militaire infrastructuur van het huidige Zeeuws-Vlaanderen opnieuw onder de voet. woensdag 21 juli 2021 GO De Zeeuwse brandweer heeft haar handen vol aan gaslekka- ges. Vooral bij graafwerkzaam heden gaat het regelmatig mis. Rolf Bosboom Middelburg -Woordvoerster Enduris Vader zoekt een lan Ondine van der Vleuten Vlissingen Sohrab Nazari van Idris Market met een bestelling voor het Offer feest. FOTO'S LEX DE MEESTER Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers De stenen beer met mijnka- mer. foto Nathalie de visser Baking Baking Baking Baking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36