II Middelburg worstelt met verhuur kamers binnenstad aan toeristen 5 HOTEL-RESORT BIGGEKERKE De Veerse gemeenteraad komt terug van reces om een besluit te nemen over de plannen om bij Biggekerke een hotel met 466 bedden te bouwen. De gemeenteraad komt terug om in beslotenheid een besluit te ne men over de plannen van Dormio Leisure Development om op het Kaasboerterrein bij Biggekerke een hotel-resort te bouwen. Om welk voorstel het precies gaat is nog niet openbaar. Alle betrokken partijen zwijgen als het spreek woordelijke graf, want iedereen is geheimhouding opgelegd. Wie zich daar niet aan houdt, pleegt een misdrijf en kan door justitie vervolgd worden. Maar meerdere bronnen bevestigen dat er woens dagavond gesproken wordt over het bouwplan van Dormio. Dormio wil op het Kaasboerter rein, tweehonderd meter voorbij de komgrens van Biggekerke, een hotel-resort bouwen met 466 bed den. Daarmee wordt het het groot ste hotel van Zeeland. Het bedrijf ontwikkelt en bouwt luxe vakan- tieresorts op toeristische toploca ties. Daarnaast is het verantwoor delijk voor de verkoop, verhuur en het beheer van vakantiewoningen en kamers op de resorts. Het heeft inmiddels een tiental resorts in binnen- en buitenland in eigen dom en bouwt op dit moment ook aan de andere kant van de Wester- schelde, in Nieuwvliet-Bad, een complex met 124 vakantiewonin gen. De gemeenteraad gaf in 2011 een vergunning voor de bouw van een hotel. Dat plan werd nooit gereali seerd, maar die vergunning is ook nooit ingetrokken. Dormio wil daar nu gebruik van maken. De af gelopen maanden onderzocht het college van burgemeester en wet houders of het toch mogelijk is daar iets aan te doen. Want de bouw van zo'n groot hotel is in strijd met het collegebeleid om zeer terughoudend te zijn bij het toestaan van extra toeristische bedden. Daar komt nog eens bij dat een groot deel van de bewo ners van Biggekerke fel tegen is. Ze vinden het een paar maten te groot voor hun dorp. Dat is niet bekend. Omdat er ge heimhouding is opgelegd wil nie mand, ook niet anoniem, praten over het voorstel dat aan de orde komt. Maar de kans is groot dat er een voorbereidingsbesluit wordt genomen zodat de vergunning voor het Kaasboerterrein één jaar wordt geblokkeerd. Tegen zo'n be sluit kan geen bezwaar of beroep worden ingesteld. En het maakt de weg vrij het bestemmingsplan aan te passen zodat zo'n hotel daar niet kan komen. Ookna de vergadering geldt de geheimhoudings plicht nog Bij Dormio was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Maar de kans dat het bedrijf zon der problemen een dergelijke blokkade accepteert lijkt nihil. Het wil eind 2022 opengaan en inves teerders hebben al massaal ingete kend zodat, op papier, alle suites zijn verkocht. Dormio zal die mensen, veelal vaste klanten, niet willen teleurstellen. Hoe nu verder? Eerst afwachten wat er vanavond wordt besloten. Dat besluit wordt echter niet direct openbaar, aldus burgemeester Rob van der Zwaag. ,,Ook na de vergadering geldt de geheimhoudingsplicht nog." Het gaat niet om hotels en B&B's, benadrukt de gemeente. Daar zijn al regels voor, Het gaat juist om particulieren die via websites als Airbnb, Wimdu, Booking.com en Homeaway kamers verhuren. Voor die kleinschalige toeristische ver huur van wat officieel alleen 'woonruimte' is, zijn nu geen re gels en die moeten er wel komen, vindt het gemeentebestuur. Uit onderzoek is gebleken dat in Middelburg op 220 adressen via Airbnb woonruimte wordt ver huurd. Daarvan staat het meren deel - 163 panden - in de binnen stad. Toeristen komen met de auto en nemen dus ook parkeerplaat sen in. Daarover zijn klachten bin nengekomen bij de gemeente, want de parkeerdruk in het cen trum is al hoog. Middelburg kan grenzen stellen aan de kamerverhuur. Door ver gunningen verplicht te stellen, door een maximum aantal ver gunningen uit te geven en door te bepalen hoe vaak een kamer per jaar verhuurd mag worden. Maar die regels zijn alleen in te voeren als ze goed zijn onderbouwd. Ondernemers, verhuurders, in woners, voor- en tegenstanders worden daarom gevraagd mee te praten over de toeristische kamer- verhuur. Want de kamerverhuur kent nadelen, maar ook voordelen. Meepraten kan via het platform doemee.middelburgers.nl. Daarna zal het college van B en W regels opstellen voor zowel de kamerver- huur als het parkeerbeleid. De ge meenteraad hakt in december de knoop door. woensdag 21 juli 2021 Raad terug van reces wegens Dormio Emile Calon Biggekerke Waarom komt de raad vandaag terug van reces? Wat wil Dormio? Een artist's impression van het hotel-resort dat Dormio bij Biggekerke wil bouwen en exploiteren. illustratie dormio Kan Dormio bij Biggekerke bou wen? Waarom wordt er in besloten heid vergaderd? -Rob van der Zwaag, burgemeester Veere Accepteert Dormio zo'n blok kade? Steeds meer bewoners van de binnenstad van Middelburg ver huren kamers aan toeristen. Dat heeft gevolgen voor de leefbaarheid en het parkeren. De gemeente wil daarom van inwoners antwoord op de vraag: AirbnBinnenstad, vloek of zegen? Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33