'Ik hoop dat ik verschil kan maken' II Varend festivalhart voor Nazomerfestival 4 Sven en Jolanda waren ooit psychiatrisch patiënt en helpen nu anderen Cornelleke Blok Goes Twee weken gaf Jolanda Bolding (52) uit Hansweert zichzelf om het verlies van haar dochtertje te ver werken. ,,Ik kon er helemaal niet mee dealen, moest alleen maar hui len. Maar ik vond dat ik verder moest, voor haar oudere broer. Ik stopte mijn gevoelens weg. Maar het bijt j e vroeg of laat weer in j e staart." Toen Jolanda negen maanden la ter weer zwanger bleek, werd ze heel angstig. ,,Ik had PTSS ontwik- Ik had PTSS ontwikkeld, omdat de bevalling van mijn dochtertje heel traumatisch was keld, omdat de bevalling van mijn dochtertje heel traumatisch was. Echt een verschrikking. Elke con trole tijdens die zwangerschap was ik ontzettend bang dat het weer mis zou gaan. Maar ik hield nog steeds alle emoties voor mezelf." Paniekaanvallen Het verdriet moest er uiteindelijk toch uit, vertelt Jolanda. Ze kreeg paniekaanvallen. ,,Ik wist toen niet hoe dat kwam. Maar tijdens zo'n aanval denk je echt dat je doodgaat. Dat komt omdat je zo lang gevoe lens hebt onderdrukt. Ik dacht dat ik gek werd." Ze raakte bovendien de pressief, omdat ze ook een schei ding te verwerken kreeg, en deels verlamd raakte na een hernia. Met psychiatrische behandelin gen bij Emergis kroop Jolanda lang zaam uit het dal. Tijdens een cursus mindfulness, die ze later volgde, vroeg een docente of ze de groep over haar ervaring wilde vertellen. ,,Dat was het moment dat ik voor het eerst weer het gevoel had dat ik ertoe deed. Het gaf me hoop dat ik iets kon betekenen." Jolanda werd later ervaringswerker bij Emergis, en volgde de afgelopen drie jaar een nieuwe mbo-opleiding bij Scalda. Ze mag zich sinds gisteren gediplo meerd ervaringsdeskundige noe men. De weg kwijt Sven van Santen (47) uit Middel burg mocht ook zijn diploma in ontvangst nemen. Zijn tweeling broer Niels was erbij. Een zwaar on geluk van Niels was 28 jaar geleden de aanleiding voor een moeilijke periode in het leven van Sven. ,,Mijn broer belandde met een hoge dwarslaesie in een elektrische rol stoel. Ik volgde toen een hbo-oplei- ding, maar kon het na die gebeurte nis niet meer bolwerken. Ik vluchtte naar Amsterdam, de housescene in. Ik blowde veel, om maar niet te hoe ven voelen. Ik raakte helemaal de weg kwijt: ik kreeg psychoses en werd depressief. Ik had nog nooit van de psychiatrie gehoord, maar het enige dat mij op dat moment kon helpen was een opname." Met zijn eigen ervaringen en het diploma op zak, kan Sven nu andere patiënten van Emergis helpen. ,,Ik zeg ze: 'het is moeilijk, ik weet waar je zit. Maar het leven houdt niet op'. Daardoor weten ze dat ze niet alleen staan. En dat is heel belangrijk, want je voelt je op zo'n moment zó alleen, en zó onbegrepen. Ik hoop dat ik net dat kleine beetje verschil kan ma ken." Wensen Jolanda beaamt dat. ,,Als je in zo'n diep dal zit, denk je dat het nooit meer goedkomt. Ik gebruik stukjes van mijn eigen ervaringen om men sen te helpen bij het herstel. Ik pro beer met ze te zoeken naar hun dro men, doelen en wensen die ze altijd hadden. Ze denken dat ze dat nooit gaan bereiken, maar dan vertel ik ze dat ik tien jaar geleden ook niet had gedacht dat ik nu deze baan en een diploma zou hebben. Dat geeft ze hoop." Dat het Abdijplein in Middelburg dit jaar niet het festivalhart kan zijn, was al bekend. In plaats daarvan gaat de tjalk Vrijbuiter elke dag in een Zeeuwse haven aanleggen, met een programmering die is bedacht door Bl0f-bassist Peter Slager en singer-songwriter broeder Diele- man. Aanvankelijk was de bedoe- ling dat het schip een podium zou zijn voor het publiek op de kade, maar daar is vanaf gezien. Twee keer per dag worden nu twintig mensen aan boord genomen voor een muzikale vaartocht. Ode aan Zeeland Spoken-wordartiest M. en muzi kant Winterdagen zijn elke keer van de partij. Zij werken aan een ode aan Zeeland. Andere namen worden later vrijgegeven, omdat Slager en Dieleman nog volop sleu telen aan het programma. Vandaar dat het varende festivalhart nog even is uitgezonderd van de kaart verkoop. Morgen begint die voor alle andere voorstellingen. Een van de opvallendste voorstel lingen is Spuug van God van Willem de Bruin, bekend van de rapgroep The Opposites. De voor Oerol ge maakte voorstelling wordt in de polder bij Kats voor het eerst voor publiek gespeeld. Vroeg in de och tend (rond 6.00 uur) en wat later in de avond (na 8.00 uur), zodat de zonsopgang en -ondergang het de cor goud kleuren. Spuug van God is autobiografisch en gaat over iden titeit, familie en anders zijn in een oer-Hollands dorp. Clowns Een zoektocht naar de eigen af komst is het thema van Reaspora, muziektheater van zangeres Anne- Fay en haar broer, videomaker Felix Kops, in De Spot in Middelburg en 't Beest in Goes. In muziek en beeld doen ze daarvan verslag. De Mythe in Goes is het toneel van de pre mière The Clowns Convention, waarin acteurs van theatercollectief Wunderbaum kijken of clowns de mensheid kunnen redden. Er gaat ook een taxibus door Zee land rijden waarin een klein pu bliek de muzikale trip Dashboard van theatergroep DIEHELEDING kan meebeleven. In het Waters noodmuseum geeft Sien Vanmaele We moesten voor sommige dingen terug naar de tekentafel de eerste kookworkshop van wat de komende jaren een reeks moet worden, over voedsel en klimaat. Dees gaat een langdurige samen werking aan met een aantal podia en organisaties in Zeeland, waaron der het Watersnoodmuseum. Het Zeeuwse landschap kan wor den ervaren met de podcast Walk of things, die zich afspeelt bij Westka- pelle maar ook op andere dijken kan worden beleefd. Eerder werd al gemeld dat in Sluis de première plaatsvindt van Grenspaal 369 en bij de Schelphoek op Schouwen van Valavond, voorstellingen die vorig jaar niet door konden gaan. Het ZNF duurt van 24 augustus tot 4 september. De kaartverkoop begint morgen om 10 uur via www.theaterzeelandia.nl. woensdag 21 juli 2021 Jaren geleden was het donker in de levens van Sven en Jolanda. Ze waren allebei getraumati seerd en depressief. Jolanda verloor haar dochtertje tijdens de bevalling. Sven verloor zich zelf na een ernstig ongeluk van zijn tweelingbroer. Maar ze kwa men er bovenop. En nu helpen ze zélf psychiatrische patiënten. ,,Ik wil andere mensen hoop geven", zegt Jolanda. -Jolanda Bolding Sven van Santen en Jolanda Bolding zijn sinds gisteren gediplomeerd ervaringsdeskundige. Ze volgden een nieuwe opleiding bij Scalda, en zetten hun kennis in om psychiatrische patiënten te helpen bij Emergis. foto cynthia cats Omdat de coronamaatregelen toch weer zijn aangescherpt, moest het Zeeland Nazomerfes tival op het laatste moment weer aan het programma schaven. ,,We moesten voor sommige din gen terug naar de tekentafel", zegt directeur Silvie Dees. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Silvie Dees, directeur ZNF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32