grond Leven gaat door, ook als je alleen achterblijft 'Voelt ruimer dan appartement' Reiswijzer: naar welk land kan ik op reis en welke regels gelden er? 19 Waarvan akte IèP O- --vr v ook goedkoper zijn. De kavelhuur be draagt gemiddeld tussen de 200 en 350 euro per maand. Een woning huren is ook een optie. Uit onderzoek van USP Marketing Consul tancy blijkt dat een op de vijf woning bouwcorporaties plannen heeft om tiny houses te verhuren. Een enkele corporatie doet dat al. ,,Dan bedraagt de huur tussen de 400 en 800 euro'', zegt Jonker. ,,Maar meer dan 600 euro vind ik eigenlijk te veel.'' c Hoe regel je de financiering? Een hypotheek afsluiten voor een tiny house is niet zo gemakkelijk. Een voorwaarde is bijvoorbeeld dat het huis vastgeklonken is aan de grond en voldoet aan het Bouwbesluit. En je hebt een omgevingsvergunning nodig. ,,Ook moet je een eigen kavel of een kavel in erfpacht hebben'', zegt Jonker. Vanuit Tiny House Neder land is zij in gesprek met onder andere Triodos Bank en Viisi Hypo theken om de mogelijkheden uit te breiden. ,,De wil is er bij banken, maar ze zijn gebonden aan bepaalde wetgeving.'' Alternatieven zijn sparen, de over waarde van je vorige woning gebrui ken, crowdfunding of lenen. Zelf leende Jonker bij vrienden en fami lieleden om haar woning te kopen. ,,Samen hebben we een rente en looptijd afgesproken. Zo heb je geen bank nodig.'' De kosten van een opstal- en inboedelverzekering bij OOM, een van de weinige aanbieders van een verzekering voor tiny houses, zijn samen zo'n 100 tot 150 euro per kwartaal, met een eigen risico van 700 euro. ,,Een tiny house verzekeren is relatief duur, omdat ze vaak gemaakt zijn van brandgevoeliger materiaal'', verklaart een woordvoer der van verzekeraar OOM. c Waar vind je plek? Gemeenten benutten hun schaarse bouwgrond liever voor bijvoorbeeld een appartementencomplex. „Bewo ners van tiny houses kiezen voor meer tuin en minder huis. Dat levert gemeenten en projectontwikkelaars weinig geld op'', verklaart Jonker. Toch komt er mondjesmaat grond beschikbaar, meestal tijdelijk, aan de randen van steden of dorpen of op tijdelijk braakliggende terreinen. Gelukkig ziet Jonker dat ook steeds meer gemeenten een vaste stek reali seren. ,,Bijvoorbeeld als onderdeel van een nieuwbouwwijk. Want tiny houses leveren een ecologische en sociaal-maatschappelijke bijdrage. Meestal zijn het duurzame woningen met betrokken bewoners die een belangrijke functie in de buurt ver vullen, zoals bij milieueducatie of het bestrijden van eenzaamheid.'' Met onze Reiswijzer vind je alle actuele regels die gelden voor je favoriete reisbestemming. Welke landen hebben een geel reisadvies, heb je een vaccinatiepaspoort nodig, is de horeca open of moetje in quarantaine? Alle antwoorden op die vragen vind je terug in de Reiswijzer. Vul jouw bestemming in of klik op het gewenste land op de kaart en laatje informeren. Kijk op pzc.nl/reiswijzer et leven hangt aan een zijden draadje. Dat besef ik eens te meer als ik lees over de ramp met de kabelbaan in het Italiaanse Stresa, waarbij veertien mensen omkomen. Alleen een jonge tje van 5 overleeft. Waarom mij dit zo raakt? Een halfjaar eerder zie ik bij diezelfde kabelbaan mijn familie naar de bergtop vertrekken, terwijl ik beneden op een bankje wacht. 'Stel dat die cabine naar bene den valt', schiet door me heen. Maar natuurlijk gebeurt dat niet. Tot het een keer wél gebeurt. De gevolgen van zo'n ramp zijn heftig voor de nabestaanden. Niet alleen emotioneel, ook zake lijk heeft het veel voeten in de aarde. Soms krijg ik daar als notaris mee te maken. Net als dat jon getje in Italië is ook een jongetje uit ons dorp de enige overlevende van een ongeluk. De auto van het gezin komt op de terugweg van een uitje in botsing met een tegenligger. Papa, mama en zusje dood, het jongetj e wees. _XVs.\. Zijn ouders hebben een testa ment, maar dat dateert van vóór er kinderen waren. Over eventuele voogdij is dan ook niets geregeld, blijkt als de familie zich bij mij meldt. In overleg met de familie wijst de rechter een voogd aan: zijn oom. Die neemt het jongetje op in zijn gezin en voedt hem op als een van zijn eigen kinderen. Jaarlijks legt de oom verantwoording af tegenover de rechter. In overleg met de familiewijst de rechter zijn oom als voogd aan De ouders van het jon getje hadden een eigen zaak en aardig wat ver mogen. Het jongetje is hun enige erfgenaam. Om te voorkomen dat de oom zijn erfdeel voor zichzelf gebruikt, leg ik op verzoek van de rechtbank aan de oom een clausule Belegging Erfenis en andere gelden Minderjarigen (BEM) op. Zonder toestemming van de rechter kan nie mand aan dat geld komen. De oom neemt de leiding van de zaak van de ouders op zich. De rechter geeft hem een discre- tionaire bevoegdheid, zodat hij niet voor elke uitgave toestemming moet vragen en, binnen grenzen, vrijheid van handelen heeft. Kinderen zijn wonderbaarlijk flexibel, blijkt maar weer. Met het jongetje gaat het best goed. Hij lijkt weinig last te hebben van wat hem is overkomen, groeit voorspoedig op en gaat na de middelbare school studeren in de grote stad. Kort na zijn 18de verjaardag maak ik een afspraak met hem. Het lijkt me een aardige, slimme knul. Nu hij volwassen is, is de voogdij van zijn oom vervallen en kan hij beschikken over zijn erfenis. Zijn oom neemt, met zijn toe stemming, de zaak van zijn ouders over. Nadat alles is geregeld, keert de jongeman terug naar de stad waar hij woont, studeert en leeft. Want zo is het ook weer: het leven gaat door, altijd. PC WOENSDAG 21 JULI 2021 FOTO'S /BEELD MARCO OKHUIZEN, ROB VOSS, MIN2 BOUW-KUNST IRIS (33) EN BOUKE (32) KOOREMAN ver huisden vier maanden geleden van een appar tement in Utrecht naar hun zelfgebouwde tiny house in Apeldoorn. Nu wonen ze er met z'n drieën, want vorige maand is zoon Miko geboren. Na een wereldreis per trein in 2019 besloten Bouke en Iris te verhuizen naar een tiny house. ,,We wilden dat vakantiegevoel vasthouden. Niet weer in de dagelijkse sleur belan den'', zegt Bouke. „Door kleiner te gaan wonen, hebben we veel meer vrij heid. Zowel mentaal als financieel." Voor het appartement in Utrecht waren ze 1200 euro per maand kwijt, nu betalen ze 300 euro huur voor de kavel. ,,Van toen twee fulltime salarissen kunnen we nu rondkomen van het salaris van Iris, die drie dagen per week werkt. De focus ligt niet meer op veel geld verdie nen.'' Bouke heeft zijn baan als consultant opgezegd en adviseert nu gemeenten en toekom stige bewoners over tiny houses. Ze bouwden hun huisje helemaal zelf en voor bijna de helft van tweede hands materialen. ,,In totaal waren we er 35.000 euro van ons spaargeld aan kwijt. We hebben nu geen hypo theek meer.'' Het tiny house telt slechts 19 vier- kante meter, met een vide van 6 vierkante meter. ,,Dat lijkt klein, maar door de ruimte om ons heen voelt het ruimer dan ons appartement in Utrecht.'' Ze hebben geen aanslui ting op gas, water, licht of riool. Groenten en fruit verbouwen ze zelf. Het huisje is gebouwd op een trailer. ,,Dat maakt het mogelijk om met huis en al te verhuizen'', ver klaart Bouke. Ze mogen vijf jaar op hun plek in Apeldoorn blijven staan, met een mogelijke verlen ging van nog eens vijf jaar. Prima, vinden ze. ,,Het is juist fijn om niet jaren op dezelfde plek te blijven en ons huis kun nen we steeds meene men.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19