Klunzen opgelet: er zijn mobieltjes die sterk zijn Tiny houses krijgen steeds meer voet aan de 'Met een logeerkamertje' Lsr-"*. sLL 18 GOEIE KOOP De tiny house-beweging in Nederland groeit hard. Inmiddels zijn er zo'n vijftig kleinere en grotere projecten met honderden bewoners. Geeft kleiner wonen ook meer financiële ruimte? Drie bewoners vertellen. STEVIGE SMARTPHONES €79 Samsung Galaxy Note 20 Ultra €953,95 RugGear RG850 €144,95 Nokia 800 Tough Alleen klein gaan wonen om geld te besparen, is geen goed idee. Zegt Marjolein Jonker (46), die particulieren, gemeenten en woningbouw corporaties adviseert over tiny houses. ,,Klein wonen moet wel bij je passen. Je moet ervoor kiezen, anders blijft het niet lang leuk.'' De meest gehoorde reden is meer groen, behoefte aan een minimalisti sche levensstijl en een kleinere ecologi sche voetafdruk. ,,Maar zeker in deze oververhitte huizenmarkt, waar een regulier huis onbetaalbaar is, spelen ook de financiën een rol'', weet Jonker. ,,En door kleiner te gaan wonen, hebben tiny house-bewoners meer vrijheid en ruimte om te doen waar hun hart ligt.'' Dat geldt ook voor Jonker. ,,Ik ben in 2016 vooral tiny gaan wonen omdat ik de natuur miste in mijn woonomge ving, maar het gaf me ook de financiële ruimte om mijn eigen bedrijf te begin nen. Door de lage maandlasten durfde ik het risico te nemen.'' Nederland telt nu zo'n vijftig kleinere en grotere projecten met tiny houses. ,,Daar komt komende jaren een hoop bij'', verwacht Jonker. Want inmiddels zijn ruim honderd lokale initiatiefgroe pen actief. „Meestal zit er minstens twee jaar tussen het moment dat zo'n groep naar de gemeente stapt en de rea lisatie van een project.'' c Wat kost een tiny house? ,,Gemiddeld ben je voor een verplaats bare woning tussen de 60.000 en 70.000 euro kwijt'', zegt Jonker. Zonnepanelen, waterfilters en andere aanpassingen zodat het huisje zelfvoorzienend wordt, maken het duurder. Voor een perma nent tiny house op een vaste kavel kan de prijs oplopen tot 100.000 euro. Zelf bouwen kan natuurlijk ook. Jon ker: ,,Door tweedehands materialen te gebruiken zoals ramen, bespaar je een hoop geld en lukt het vanaf 25.000 euro.'' Daarnaast komen er steeds meer tweedehands huisjes op de markt die Sv'i J~S: fe WOENSDAG 21 JULI 2021 PC Een ongeluk zit in een klein hoekje: je telefoon hoeft maar uit je broekzak te vallen, van de trap te stuiteren of van een tafel te schuiven en hij is ka pot. Zonde, want ze zijn vaak niet goedkoop en je moet weer al je apps en bestanden overzetten. Fabrikanten spe len graag in op dit ongemak en maken toestellen die net even wat steviger zijn dan andere. We selecteerden drie Android-mobieltjes die tegen een stootje kunnen. Mocht je liever een Apple willen, kies er dan eentje uit de iPhone 12-reeks. Die zijn gemaakt met een keramisch schild en zouden vier keer beter be stand zijn tegen schade door vallen. Al sinds 2008 maakt het be drijf Corning be schermglas dat net een tikkeltje sterker is. Dat 'Gorilla Glass' wordt gebruikt in diverse popu laire smartpho- nes en is intus sen aan de ze vende generatie toe. De Sam sung Galaxy Note 20 Ultra is het eerste toe stel met Gorilla Glass Victus (die nieuwste generatie). Het is vier keer ster ker dan normaal glas, waardoor het minder snel krassen krijgt. De Galaxy Note 20 Ultra en de iPhone 12 zijn speelgoed in vergelijking met de 'rugged', ofwel robuuste smartphones. Die stevige toe stellen zijn stof- en waterdicht, waardoor ze ideaal zijn in ex- Wat zou een lijstje met sterke smartphones zijn zonder No kia? Een van de nieuwe toestel len is de 800 Tough. Het kan tot 43 dagen stand-by blijven, doorstaat ex treme tempera turen en heeft treme omstan digheden. Vaak zijn ze vrij dik, maar in het ge val van de Rug Gear RG850 valt dat mee. Dit Android-toestel heeft een 6 inch scherm (15,24 cm) en een op slaggeheugen van 32 GB. knoppen die je met handschoe nen aan kunt bedienen. De opslagcapaci teit - 4 GB, uit te breiden tot 32 - is wel wat laag. Dit toestel is dan ook niet voor wie zich zelf steeds foto grafeert en filmt. Klein maar fijn MARJOLEIN KOOYMAN Een mooie leefomgeving met een klein woonopper- vlak. Dat is waar RIANNE IN 'T HOL (74) en haar partner naar op zoek zijn. Hun grote eengezinswoning in Schoorl past niet meer. ,,Onze vijf kinderen worstelen met het zoeken naar geschik te woonruimte, terwijl wij een groot deel van ons huis niet eens gebruiken.'' Een deel van de opbrengst van de verkoop gebruiken ze om hun pensioengat te dich ten. ,,Wij waren allebei wer kende, alleenstaande moe ders. Daardoor konden wij geen fulltimebaan nemen.'' Milieuaspecten zijn voor hen belangrijk. ,,Voor de bouw van ons huisje kiezen we zoveel mogelijk bedrijven uit de om geving. En we willen zoveel mogelijk natuurlijke materia len gebruiken en grotendeels zelfvoorzienend worden.'' Ze hopen met een groep van tien - jongere - huishoudens een kavel in of bij Schoorl toegewezen te krijgen. ,,Dan kunnen wij bijvoorbeeld op passen en zij voor ons af en toe een boodschap doen of de kraan repareren.'' Het stel verwacht 200.000 euro kwijt te zijn aan de kavel en de bouw van het huisje. Een architect van Min2 bouw kunst heeft het al vormgege ven: een miniatuur stolpboer derij van circa 50 vierkante meter (de maximale afmeting van een tiny house). ,,We heb ben straks zelfs een klein logeerkamertje voor de klein kinderen. En het is rolstoel toegankelijk, gelijkvloers en met zo min mogelijk deuren.'' Daarmee wordt het het eer ste levensloopbestendige tiny house van Nederland. 3 W ff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18