SNS over Fire: Succesverhalen zijn bedrieglijk ECONOMIE 17 Ontdek Amersfoort en het Veluwemeer De uit de VS overgewaaide Fire- beweging wint snel aan populari teit. Het idee daarvan is dat jonge ren sober gaan leven en veel gaan sparen en beleggen. De vuistregel erbij is dat wie 25 keer zijn jaarsa laris aan vermogen heeft bijeenge gaard, kan stoppen met wer ken en de rest van zijn of haar leven van zijn geld kan leven. Dat geld moet dan wel belegd worden voor extra ren dement. De belangstel ling hiervoor zorgt voor een hausse aan succesver halen en een legertje aan trai ners en coaches die cursussen aan bieden over hoe dit doel te berei ken is. Dat baart Tiesinga zorgen. ,,Uit een recent onderzoek van SNS Bank blijkt dat jongeren tot 35 jaar heel geïnteresseerd zijn in be leggen, of het al doen. Het is posi tief dat ze met financiële doelen bezig zijn. En Fire is een mooie manier om de belangstelling er voor aan te wakkeren. Maar de doelen die ze zich stellen, zijn niet altijd realistisch.'' ,,Op internet zie je vooral veel suc cesverhalen, mensen die al op jonge leeftijd op een tropisch ei land zitten en niet meer hoeven te werken. Ik zeg tegen jongeren 'laat je niet verleiden door zulke suc cesverhalen'. Als het te mooi lijkt om waar te zijn, is het dat meestal ook. Ik zag een voorbeeld van ie mand die 2000 euro per maand verdient. Om financieel onafhan kelijk te worden, moet die volgens de Fire-normen een vermogen van 600.000 euro vergaren. Dat is voor de meeste mensen niet realistisch. Stoppen met werken op je 40ste is voor grote groepen onhaalbaar.'' ,,Er kunnen twee dingen gebeu ren. Mensen raken teleurgesteld en haken af. Dat is jammer, want op zich is het goed dat mensen sparen en beleggen voor de toe komst. Zeker nu steeds meer men sen als zelfstandige werken, is het goed dat ze een buffer op bouwen. Een ander gevaar is dat ze te veel risico gaan nemen voor een beter rendement om toch dat doel te halen." ,,Ze moeten zich realistische doelen stellen en zorgen dat ze in formatie uit meerdere bronnen halen; dus niet alleen uit de suc cesverhalen van coaches op inter net. Die verhalen over snel geld verdienen moet je niet geloven. Bedenk goed welke manier van beleggen bij je past. Spreid je risi co's als je gaat beleggen. Dat kan door in aandelen en obligaties te beleggen. Maar spreid je beleggin gen ook over verschillende regio's en in verschillende bedrijven en sectoren.'' ,,Ik zie het als onze maatschappe lijke taak om dit verhaal te vertel len en het bredere plaatje te schet sen. Het is geen sexy verhaal, maar wel realistisch. Het is goed dat jon geren met geld voor later aan de slag gaan. Hoe jonger ze beginnen, hoe meer hun vermogen kan groeien. Tijd is je grootste vriend bij vermogensopbouw.'' Postillion Hotel Amersfoort Veluwemeer (4*) arrea overgenomen. Vermaat gaat het restau rantconcept verder ont wikkelen, Jumbo blijft eigenaar van het merk La Place. Het Brabantse fa miliebedrijf heeft opvallende plannen met gemaksformule La Place Expres. Jumbo spreekt de ambitie uit de komende jaren honderden nieuwe La Place-loca- ties te openen in binnen- en bui tenland, waaronder veel Ex press-vestigingen. Het gaat dan om kleinere lo caties in steden. Zo zijn onlangs La Place Ex press-vestigingen ge opend op het Centraal Station in Utrecht en aan de Rotter damse Coolsin- gel. Van Eerd: „Dit format is een sterk ant woord op de groeiende vraag naar verse en gemakkelijke voeding en dranken voor van dit jaar bleef steken op 13 miljoen euro, een da ling van 60 procent ten opzichte van vorig jaar. Volgens Ton van Veen verloor het bedrijf tiental len miljoenen euro's door de lange sluiting. „We hebben alle medewerkers aan boord kun nen houden, ze zijn vooral bij Jumbo aan de slag gegaan." Jumbo besloot eerder dit jaar een samenwerking aan te gaan met horecaspecialist Vermaat Groep, die de exploitatie van 44 La Place-res taurants heeft onderweg en snelle con sumptie ter plekke." De Jumbo-CEO merkt op dat veranderingen in de markt zich als gevolg van de coronapan- demie lijken te versnellen. De on line verkopen hebben een enorme vlucht genomen en er is een groot aantal nieuwe, veelal internationale, toetreders in de markt voor flitsbezorging in de grote steden, zoals Getir en Goril las. Frits van Eerd: „Daarom moet je kritisch naar je businessmodel blijven kijken en indien nodig aanpassingen doorvoeren." In de praktijk betekent dit on der meer dat Jumbo meer gaat in vesteren in thuisbezorging en vanaf september de winkelorga nisatie gaat aanpassen. De win kels brengen een scheiding aan tussen medewerkers die zich op klanten en service toeleggen en collega's die ervoor zorgen dat al les achter de schermen goed functioneert. Vakbonden waar schuwden eerder dat Jumbo deze scheiding gebruikt om sommige (chefs)functies te schrappen en de lonen te verlagen. VANAF Het voordeel woensdag 21 juli 2021 PC Fire, Financial Independence Retire Early, wordt steeds popu lairder, vooral onder jongeren. Maar lang niet iedereen kan op zijn 40ste met pensioen, waar schuwt Marieke Tiesinga, stra tegisch adviseur maatschappe lijke impact bij SNS Bank. Peet Vogels Utrecht Wat is het probleem? Het is toch mooi dat jongeren zich om hun toekomst bekommeren? Wat is daaraan niet realistisch? Is dat erg? Wat moeten jongeren dan doen? En ga vooral bij SNS beleggen? Een paar dagen er tussenuit en combineer een leuke stad met mooie natuur! Geniet op het water, bezoek de historische binnenstad van Amersfoort of fiets door de prachtige natuur naar gezellig Ermelo of Harderwijk waar je een heerlijk visje op de boulevard kunt eten. Inhoud arrangement: Welkomstdrankje 2 x overnachting incl. uitgebreid ontbijt 2x2-gangen diner Fiets- wandelroutes Gebruik van WiFi en gratis parkeren Prijs: 129,00 p.p. augustus en september 109,00 p.p. oktober t/m december Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag: 20,00 p.p. 'Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. ToesLag aLLeengebruik: 29,50 p.n. Toer.beL.: 1,79 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,95. Geldig t/m december 2021, m.u.v. feestdagen. v y hotelar h otel a rra n g eme nten Bestel nu op pzc.nl/mar2107 of bel Marree op 0571-27 77 44 Jumbo-ceo Frits van Eerd. Welkom bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17