NIEUWS 15 er is neen meltje is niet langJge"J Australiër ontsnapt op klassieke wijze Taliban winnen aan invloed na terugtrekking VS r Het is een Waar haalt de mens nog troost vandaan in deze tijd van overstromingen en bosbran den? Hoe krijgen we het water getemd, de brandende bossen geblust? Behalve dat ik de tegels uit de voortuin haal, zodat de bijen en andere insecten nog wat leef ruimte krijgen, kijk ik naar de televisie, waar al les wordt herhaald. En dus kijk ik naar een mannetje en een vrouwtje tapir, allebei in een eigen hok. Ze zijn geslachtsrijp, de verzorgers hebben de getraliede hokken naast elkaar gezet en het tussenschot weggehaald. Zo kunnen ze elkaar zien en nog be ter, besnuffelen. Het prachtig mollige vrouwtje, donkere bontjas met een spierwit wollen dek, is nauwelijks nieuwsgierig naar de buurman, die zich heel enthousiast te gen de tralies aan wrijft. aooastille snuffel beklimt hij me- hannaninn vrouw, maar helaas: hij nappening, is nog te jong, zijn pie- noeg, teleurgesteld glijdt sou ntrack hij weer van haar af. Gelukkig gaat de film - na een aan elkaar geplakt stuk - verder met het verhaal. De verzorgers zitten er weer, ik zit er nog, de techniek staat voor niks, het piemeltje van meneer is flink gegroeid en hopla, hij be klimt zijn dame of hij heeft geoefend. De verzor gers en ik houden onze adem in... Het is een doodstille happening, er is geen soundtrack. Dan is het voorbij. Mijnheer tapir glijdt van zijn dame af. Zij is heel lief voor haar man. Het is een liefde volle daad geweest. We zijn getroost. En nu weer verder leven. PERTH Een 39-ja- rige Australiër is met behulp van aan elkaar geknoopte la kens ontsnapt van de vierde verdieping van het hotel waar hij in Perth was op gesloten. Hij zat daar in quarantaine om dat hij bij aankomst in de deelstaat Wes tern Australia geen speciale pas kon to nen die wordt ver- langd in verband met de coronamaat regelen. De politie spoorde Travis Jay Miles op en bracht hem naar een echte gevangenis, waar hij nu alsnog in qua rantaine moet. Hij wordt beschuldigd van het niet opvol gen van officiële verordeningen en het geven van valse informatie. Moskou Directeur Dmitri Trenin van het Carne gie-centrum in Moskou schetst een on heilspellend beeld: als de Taliban weer aan de macht komen, zal de instabiliteit in Afghanistan toenemen en breekt er mogelijk opnieuw burgeroorlog uit, met vluchtelingenstromen richting Rusland tot gevolg. Daaronder kunnen zich ook leden bevinden van terreurclubs die in de jaren 90 al de steun genoten van de Taliban. Bovendien bloeit de Afghaanse drugssmokkel naar Rusland weer op. Aanvankelijk waren de Russen hele maal niet zo ongelukkig met de Ameri kaanse inval in Afghanistan in oktober 2001. Rusland was altijd al als de dood dat het islamitische vuur zou overslaan naar de 'eigen achtertuin' in Centraal- Azië. Al decennia lang liggen er aan de grens tussen Tadzjikistan en Afghani stan zo'n 25.000 Russische militairen die extremistische elementen buiten moe ten zien te houden. Na de Amerikaanse inval in Afghani stan in oktober 2001, haalden de VS de kastanjes uit het vuur en keerde de (rela tieve) rust weer aan de grenzen met Tadzjikistan en Oezbekistan. Moskou stemde zelfs in met Amerikaanse bases in de Centraal-Aziatische landen, die het van oudsher als zijn 'achtertuin' be schouwt. Maar de verhoudingen met het Wes ten verzuurden en Rusland begon de Amerikanen in Centraal-Azië tegen te werken. Moskou zette Oezbekistan en Kirgizië onder druk de militaire bases van de VS te sluiten. Volgens Ameri- kaanse inlichtingendiensten zou het Kremlin de Taliban zelfs beloningen in het vooruitzicht hebben gesteld voor het ombrengen van Amerikaanse militairen. Of dat Russische beleid slim was, is de vraag. Nu de Amerikanen vertrekken en de Taliban waarschijnlijk Afghanistan weer overnemen (ze hebben al zo'n 80 procent van het land in handen), lopen mogelijk Tadzjikistan en Oezbekistan - en in mindere mate de andere voorma lige Sovjetrepublieken Kirgizië, Toerk- menistan en Kazachstan - opnieuw ge vaar. En dus ook Rusland, dat vaker door bomaanslagen van islamitische terroris ten is getroffen. Daarom zegde de Russische president Vladimir Poetin onlangs zijn Tadzjiekse collega Imomali Rachmon alle bijstand toe toen die om hulp vroeg, nadat zo'n duizend Afghaanse militairen de grens met Tadzjikistan over waren gevlucht De Taliban zijn veel pragmatischer geworden, willen de economie in Afghanistan opbouwen tijdens gevechten met de Taliban. Om de totaal poreuze grens met Afghanistan te versterken, stuurde Rachmon zelf 20.000 eigen troepen naar het gebied. Veelzeggend was ook dat het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken eind vorige week een Taliban-delegatie ontving in Moskou, terwijl die beweging in Rusland nota bene verboden is. Zou er paniek zijn in de tent? Invloed Absoluut niet, zegt islam- en Centraal- Azië-kenner Aleksej Malasjenko van de Raad voor buitenlandse defensiepolitiek in Moskou. Hij noemt het extremistische gevaar voor Tadjzikistan en Oezbekistan zelfs een 'mythe'. ,,De Taliban willen een eigen staat in Afghanistan. Meer niet. Het zal geen enkele invloed hebben op de voormalige Sovjetrepublieken'', zegt hij stellig. Volgens Malasjenko zijn de Taliban niet meer dezelfde club als 25 jaar gele den, toen de extreem-islamitische stu denten met behulp van Pakistan de macht overnamen in het door burger oorlog verscheurde Afghanistan. ,,Ze zijn veel pragmatischer geworden, willen de economie in Afghanistan opbouwen en zoeken samenwerking met andere lan den'', aldus de islamoloog, die wel erkent dat er binnen de Taliban ook extremisti- scher fracties zijn. Winnen die aan in vloed, dan krijgen internationaal georiënteerde terreurbewegingen als Al-Qaeda en IS wellicht voet aan de grond in Afghanistan. Een nachtmerrie voor het Westen én voor Rusland. Malasjenko ziet evenwel geen drei ging. ,,Er zijn in Afghanistan slechts overblijfselen van die terreurbewegin gen. Ze worden vernietigd'', zegt hij. ,,En mochten de restanten van Al-Qaeda en IS toch oprukken naar het noorden, dan zullen de Oezbeken en Tadzjieken in Noord-Afghanistan afspraken maken met de Taliban (etnische Pasjtoen) om hen te stuiten.'' woensdag 21 juli 2021 GO Na wat getreuzel en ge- (ylA I Rusland kijkt met argusogen naar het 'Afghaanse gevaar' Taliban-aanhangers betuigen bij de grens met Pakistan hun steun aan de fundamentalistische moslimbeweging die een machtsfactor van belang aan het worden is na de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. foto ap De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan leidde in Rusland tot het nodige leedvermaak. Maar zal het lachen ze niet heel snel vergaan in Moskou als de wederop standing van de Taliban ook Rusland hard treft? Joost Bosman -Aleksej Malasjenko, islamoloog RUSLAND Moskou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15