NIEUWS 13 President Santokhi heeft nog niet voor ommekeer kunnen zorgen Ruim een jaar geleden nam Chan Santokhi de macht in Suriname over van Desi Bouterse. Hij werd president van een land met een lege staatskas, dat in diepe crisis verkeert. Corona heeft heeft de toestand verder verslechterd. Chan Santokhi had vorig jaar één missie bij de parlementsverkiezingen in Suriname. ,,Het land moet verlost worden van het Bouterse-virus'', zei hij in deze krant. Een dag later ver pletterde de oppositiepartij VHP van Santokhi regeringspartij NDP, waar mee een eind kwam aan tien jaar heerschappij van Desi Bouterse. San tokhi werd op 16 juli beëdigd als pre sident, ex-rebellenleider Ronnie Brunswijk werd zijn vicepresident. Xaviera Jessurun van activistenbe weging The Next Generation Move ment vierde tevreden het vertrek van Bouterse. De oud-legerleider zit nu in de oppositiebanken en verzet zich nog steeds tegen zijn veroordeling (tot 20 jaar cel) vanwege de Decem bermoorden in 1982. ,,Je moet niet vergeten dat 60.000 mensen op hem hebben gestemd'', zegt Jessurun, die weigert zijn naam uit te spreken. ,,Dat is een niet te onderschatten deel van de samenleving. Het is een on eindig verhaal. Die man achtervolgt ons al sinds de jaren 80.'' Met Santokhi waait weliswaar een andere wind, maar nog geen gunsti gere. ,,De verwachtingen waren hooggespannen", zegt Jessurun. ,,Ik hoopte op politieke vernieuwing, dat was onrealistisch. Deze regering moet de puinhoop van de vorige re gering ruimen. De economische situ atie is het grootste probleem. We moeten de verwachtingen bijstel len.'' Na de machtsoverdracht trof San- tokhi een failliet kantoor aan met een staatsschuld van ruim 2 miljard euro, een hoge inflatie, weinig internatio nale reserves, een groot begrotingste kort en 'wurgcontracten' van schuld eisers. Daar kwam de coronapande- mie bovenop. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) komt met een steunpakket van 570 miljoen euro. Als voorwaarden moet Suriname de staatsschuld om laag brengen en economische her vormingen doorvoeren. ,,Er zal een aanzienlijke inspanning nodig zijn om het bestuur te verbeteren, de aan pak van witwassen te versterken en corruptie terug te dringen'', stelt het IMF. Familieleden Van bestuurlijke vernieuwing en transparantie is nog weinig terecht gekomen. De regering is een 'ge dwongen huwelijk' van vier coalitie partijen met verschillende ideolo gieën en belangen. Bovendien be noemde de regering familieleden op belangrijke posten. Dat beleid van fa mily and friends, iets wat Santokhi zijn voorganger altijd verweet, krijgt veel kritiek. Jessurun: ,,Deze regering zou falie kant breken met corruptie en vriend jespolitiek. Mensen moeten worden benoemd op basis van bekwaamheid, niet vanwege politieke voorkeur of Deze regering geeft Suriname weer wat aanzien Ik hoopte op politieke vernieuwing, dat was onrealistisch omdat ze familie of vriend zijn.'' Dat ging al mis bij first lady Mellisa Santokhi-Seenacherry, met wie de president drie dagen na zijn beëdi ging trouwde. Zij is inmiddels direc teur van het Kabinet van de Presi dent, advocaat bij het Hof van Justitie en lid van de raad van commissaris sen van Staatsolie. Bestuurskundige August Bolde- wijn noemt het beleid 'amateuris tisch'. ,,De regering is in alle ijver be gonnen de problemen op te lossen die Bouterse heeft achtergelaten. Maar als er nu een opiniepeiling zou zijn onder de bevolking zou ze een brevet van onvermogen krijgen.'' Boldewijn vindt dat de regering faalt in consistent beleid en ver keerde prioriteiten stelt. ,,In plaats van zich te richten op de aanpak van de economische verpaupering inves teert de regering in een nieuwe brug over de Corantijnrivier naar Guyana. Dat is een populistische aangelegen heid die veel geld kost.'' De prijzen in de winkels stijgen, de koers van de Surinaamse dollar kel dert. De armoede is groot en de on vrede groeit. Vakbonden morren, het zorgpersoneel dreigt met een sta king. Boldewijn: ,,De situatie is juist erger geworden. Bijna hopeloos.'' Zo stellig is schrijfster en historicus Cynthia McLeod - dochter van de eerste president John Ferrier - niet. ,,Deze regering heeft iets overgeno men wat slechter is dan ze hadden vermoed. Wonden zullen wel helen, maar de littekens blijven. Het is niet zo uitzichtloos als voorheen. We wa ren internationaal diep weggezakt. Deze regering geeft Suriname weer wat aanzien in de wereld.'' Nederland en Suriname hebben de diplomatieke banden weer aange haald. De landen wisselen hun am bassadeurs uit, er wordt samenge werkt en Nederland steunt de voor malige kolonie met vaccins en me- disch personeel in de strijd tegen co rona. Chinese en Amerikaanse bedrijven staan te springen om zaken te doen in Suriname. De vondst van nieuwe olie- en gasvelden voor de kust maakt Suriname interessant voor buitenlandse bedrijven. Olie kan de reddingsboei zijn. De staatsschuld (159 procent van het bruto nationaal product) is momenteel onhoudbaar. Kwijtschelding De regering heeft schuldeisers vorige maand om gedeeltelijke kwijtschel ding gevraagd. ,,We bouwen aan een nieuw Suriname en hebben de schuldeisers nodig als vertrouwde partners'', schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken in een verkla ring. „Tegelijkertijd kan Suriname mogelijk een aanzienlijke stijging van de olie-inkomsten tegemoetzien. De eerste olie-inkomsten moeten eerst ten goede van de Surinaamse bevolking komen.'' Cynthia McLeod heeft daar twijfels bij. ,,Hoe lang gaat dat geld opleve ren? Venezuela blijft ook arm. Niet de olie maakt je rijk, maar hoe je ermee omgaat.'' Volgens de schrijfster moet Suriname de enorme rijkdom aan bodemschatten - bauxiet, rijst, sui ker, hout - beter benutten. ,,We zijn een van de grootste suikerlanden ter wereld, maar we produceren geen korreltje suiker. Ik kan me voorstel len dat mensen teleurgesteld en on geduldig zijn. Het is zwaar voor dege nen die het voelen in hun portemon nee. We moeten door de zure appel heen bijten en hoopvol blijven.'' Santokhi beseft dat het beter moet. Hij vraagt geduld en hekelt negativi- teit, laster en haat. ,,We zijn gevoelig voor kritiek en kijken ernaar'', zei de Surinaamse president bij een evalua tie in mei. ,,Daar waar om correcties wordt gevraagd, moeten die correc ties ook komen.'' woensdag 21 juli 2021 M Chan Santokhi (links) is een jaar president van Suri name. De betrekin gen met Nederland zijn hersteld (foto boven), maar de economie van het land werd keihard geraakt door de co- ronapandemie. FOTO'S ANP De erfenis van Bouterse hangt als een strop om nieuwe regering Tonny van der Mee Paramaribo - Cynthia McLeod -Xaviera Jessurun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13