Hoogleraar Sent wil levendiger debat in Partij van de Arbeid 9 Verdachten moord Peter R. de Vries blijven in cel Misdaadverslaggever De Vries werd op 6 juli in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam neergeschoten, na zijn optre den in het programma RTL Boulevard. Hij overleed afgelo pen donderdag aan de gevol gen. De verdachten zijn de 35-jarige Pool Kamil E. uit Maurik (Gelderland) en de 21- jarige Delano G. uit Rotter dam. De Rotterdammer is de vermoedelijke schutter. Ka mil E. zou de vluchtauto heb ben bestuurd. Het tweetal kon vrij snel na de aanslag op de A4, ter hoogte van de afrit Leidschendam, worden klem gereden en aangehouden. De verdachten zitten in be perkingen, wat betekent dat zij op hun advocaat na geen contact mogen hebben met de buitenwereld. De beperkingen betekenen ook dat OM noch de advoca ten van de verdachten mede delingen kunnen of mogen doen over de zaak. Die laatste functie gaf haar het zetje. Sent: ,,Als ik die energie niet had gezien van die ideeën stroom, zou ik me ook niet als partijvoorzitter hebben gekandi deerd. Ik geloof in de idealen van de PvdA voor een eerlijke, sociale en duurzame wereld. Ik weiger me er bij neer te leggen dat al dat moois maar negen zetels waard is.'' Eind augustus stort ze zich vol in de verkiezingscampagne met vijf anderen: Pieter Paul Slikker, Gerard Bosman, Frank van der Wolde, Binnert de Beaufort en Reshma Roopram. Verheffing ,,Voor het geval je denkt: daar heb je weer zo'n hoogleraar, ik wil wel benadrukken dat ik van be scheiden afkomst ben'', zegt Sent. ,,Ik ben het product van de PvdA, van de verheffing.'' Studeren was voor de klein dochter van een badmeester en de dochter van een tienermoeder niet vanzelfsprekend, schetst ze. ,,En met verheffing bedoel ik niet dat iedereen hoog opgeleid moet zijn, maar dat we iedereen waar deren.'' In haar verklaring stelt Sent kritisch: 'Te lang zijn we belang rijke debatten uit de weg gegaan om maar aardig gevonden te wor den op het Binnenhof.' Sent doelt onder meer op het klimaatdebat en de discussies over racisme, discriminatie en stikstof. Ze wil een cultuurverandering in de PvdA. Het moet voor jonge- ren weer aantrekkelijk worden een afdelingsvergadering te be zoeken. ,,Een jongere die naar zo'n PvdA-vergadering gaat, denkt 'mijn hemel, waar ben ik nou beland?' Moties, amende menten, ordevoorstellen. Er is te veel angst om een open debat te voeren en ik denk dat je jongeren aantrekt als je zo'n ledenvergade ring anders inricht.'' Over een fusie met GroenLinks is ze voorzichtig. Sent vindt dat aan de leden van de PvdA en GroenLinks. ,,Ik denk dat het om de idealen gaat. De partij is een middel om dat doel te realiseren. En de vraag is hoe je dat het beste doet. Het zou best kunnen dat dat zo is in een fusie met Groen Links. Maar we weten ook dat veel fusies mislukken, dus dat moet je zorgvuldig doen. Er moet vertrouwen worden gecreëerd. Ik kan me voorstellen dat er een werkgroep van PvdA'ers en GroenLinksers wordt gevormd, die gaat verkennen op welke punten we kunnen samenwer ken en of dat al dan niet tot een fusie leidt.'' in een wolk de top van de majes tueuze Olympus op, de berg waar in de oud-Griekse mythologie de goden woonden. Rechts glijdt de azuurblauwe zee voorbij - de ver leiding is groot uit het raam te springen en een duik te nemen. ,,Ik neem de trein vooral omdat ik vliegangst heb'', zegt lerares Dora Tsibouka (27), terwijl ze even opkijkt uit haar boek. Ze gaat haar moeder opzoeken in Thessaloniki. Milieuoverwegin gen, spelen die nog een rol? Tsi bouka schudt haar hoofd. „Eerlijk gezegd niet. Het is gewoon dat ik niet durf te vliegen.'' Betrouwbaarder De bus vindt ze minder aantrek kelijk. Die is weliswaar goedko per, kent geen tussenstations, heeft een betrouwbaarder imago en gaat vaker. ,,Maar hier heb ik meer vrijheid. Ik kan opstaan en lopen wanneer ik wil, en aan een tafeltje koffie drinken.'' De stationschef van het dorp Platy steekt zijn spiegelei omhoog ten teken dat de trein kan vertrek ken, en even daarna kondigt een indrukwekkende rij afgedankte en verroeste karkassen van oude wagons eindstation Thessaloniki aan. Om kwart voor vijf, opnieuw exact volgens schema, stappen de reizigers het zinderend hete per ron op van het grootste, belang rijkste en meest markante station van Griekenland. Ook daar ademt de grote leegte vergane glorie. Een internationaal knooppunt is Thessaloniki niet meer, sinds de internationale ver bindingen met Belgrado (en van daaruit West-Europa), de Bul gaarse hoofdstad Sofia en Istan- boel tien jaar geleden geschrapt werden om kosten te besparen. ,,Mooi hè, en veel groter dan het station van Athene'', zegt een man trots, Hij is van zijn fiets ge stapt om een flesje water te ko pen. Zeker, maar wordt het nog wat, met dat station? ,,Tuurlijk. Die Italianen doen het goed. En als straks die Witte Pijlen gaan rijden, wil iedereen met de trein.'' digheden zijn er niet naar om de stad verder te verkennen, dus dan maar wachten in de schaduw op de volgende trein. Die laat drie uur op zich wachten - er gaan maar vier treinen per dag. ,,Ik doe dit alleen, omdat ik veel bagage bij me heb'', zegt rapper en muzikant Spyros Striggos (25), aan een koude espresso in de res tauratiewagon. Hij is onderweg van zijn woonplaats Athene naar Thessaloniki om met een produ cer een album af te mixen. Wij zend op twee koffers, een rugzak en een hond onder de tafel, in een bench: „Normaal neem ik het vliegtuig. Dat is veel sneller, deze trein is net een schildpad.'' En zo zijn zelfs reizigers in de trein niet onverdeeld enthousiast. Het landschap wordt intussen in teressanter. Links doemt gehuld dinsdag 20 juli 2021 De twee mannen die wor den verdacht van de moord op Peter R. de Vries, blijven de komende negentig da gen in de cel zitten. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Amsterdam gisteren bepaald. De rechter vond de verden king tegen de twee zwaar ge noeg om de hechtenis te ver lengen. Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse Europese landen in de trein en nemen u mee. Vandaag: Griekenland PvdA-senator Esther-Mirjam Sent (54) mengt zich in de strijd om het partijvoorzitter schap van de PvdA. De hoog leraar Economie is de zwaar ste kandidaat tot nu toe. Ze was voorzitter van de meest recente PvdA-verkiezingspro- grammacommissie. Jan Hoedeman Den Haag Esther-Mirjam Sent: ,,Ik ben een product van de partij.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE Het traject Athene-Thes- saloniki kent opvalend veel stops, kleine dorpen waar de nieuwe hogesnelheidstrein straks waarschijnlijk aan voorbij zal gaan. fotos ad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9