OZCAN AKYOL 'Vertrouwensbreuk': Bijl zet Gario uit partij 6 Column Terwijl de wateroverlast nog steeds in Limburg wordt gevoeld en mensen verdrie tig en gefrustreerd de schade op nemen, woedt er in de marge van deze vreselijke natuurramp een nieuwe discussie. Eurocommissaris Frans Tim mermans presenteerde zijn ideeën om de uitstoot van schadelijke gassen op ons continent in 2030 met ruim 50 procent te verlagen ten opzichte van 1990. Ik denk niet dat het zo getimed was - zo cynisch wil ik niet zijn - maar als hij al een moment moest uitzoeken om ons te wijzen op het klimatologische gevaar dat voor de aarde dreigt, dan was dit dé uitge lezen periode om de aandacht van iedereen te trekken. In Frankrijk, België en Neder land zagen we dat de natuur hoe dan ook de baas is. In het Canadese dorp Lytton werd het bijna 50 graden Cel sius. Twee jaar geleden konden we in eigen land op het asfalt een eitje bakken. Ik wil maar zeggen: Tim mermans hoeft niet heel diep na te denken over argumenten. En toch verzandt zoiets wezen- Omdat Gario nog geen bezwaar heeft kunnen maken, is zijn lid maatschap door het partijbestuur 'slechts' geschorst. Gario heeft op 10 juli 'in een persoonlijk bericht van het bestuur' te verstaan ge kregen dat op zijn lidmaatschap geen prijs meer wordt gesteld. Aan de partijleden is gemaild 'dat de grondbeginselen en een veilige werksituatie in gevaar zouden zijn geweest'. De partij zegt de afgelopen maanden 'signalen van en over Quinsy' te hebben ontvangen. Daarop is een 'onafhankelijk sig- naalonderzoek' gestart. Die resul taten, zo schrijft de partij, waren 'verontrustend' en staan 'lijnrecht op onze normen en waarden'. „Juridisch advies leidde tot de stappen die nu zijn genomen", zegt een woordvoerder, doelend op het intrekken van Gario's lid maatschap. Volgens de woord voerder denkt het bestuur na over de vraag of de partij de aard van de signalen wereldkundig wil maken. De partij doet nu verder niets uit de doeken. Het partijbe stuur schrijft in de mail aan de le den dat 'mensen te allen tijde vei lig moeten zijn binnen Bij1'. Het partijbestuur heeft Gario zelf niet gesproken, zegt de woordvoerder: ,,Er zijn meerdere pogingen ondernomen, maar dat heeft nog niet tot contact geleid." In dagblad Trouw zegt Gario, die bekend werd dankzij de be weging Zwarte Piet is Racisme en protestacties tijdens sinterklaas intochten, dat hij geen kans heeft gekregen zijn verhaal te doen bij de onderzoekscommissie. Gario is de nummer twee op de Biji-lijst en gold als de eerste ver vanger van Sylvana Simons. Twee jaar geleden konden we hier op het asfalt een eitje bakken lijks - een gesprek over de toe komst van onze planeet - bij ons meteen in een kinderachtig debat tussen mensen die zich progres sief of conservatief noemen. Volgens criticasters zullen doodgewone burgers de rekening voor de klimaatplannen van Frans Timmermans betalen. Het verhaal van die mensen is: jullie zijn straks allemaal de sjaak. Die stelling is zo hemeltergend simplistisch. Er wordt gesugge reerd dat er keuzes bestaan; we doen iets tegen klimaatverande ring, of we laten de boel lekker de boel. Maar zo werkt het niet. We krijgen in de toekomst vaker met natuur rampen te maken en in het verlengde daarvan met bij- voorbeeld klimaatvluchtelingen. De rekening daarvoor betalen we met zijn allen, ondanks onze soci ale status of maatschappelijke po sitie. Het klimaat heeft geen politieke signatuur. Om debatten hierover in iets banaals als 'rechts' en 'links' te gieten, getuigt van weinig besef van wat er allemaal op ons afkomt - ondanks de eerste signalen. Dat nu de onderbuik van auto mobilisten, woningbezitters en vliegpassagiers wordt aangespro ken om bondgenoten te vinden in de strijd tégen Timmermans ver raadt ook weinig realiteitszin. Frans Timmermans wekt bij veel mensen ergernis op. Hij praat dogmatisch. En soms een tikkeltje moreel superieur. Maar dat bete kent niet dat hij er altijd naast zit. Iedereen die denkt dat de pro blemen rond het klimaat een ver van-mijn-bedshow zijn, zal be drogen uitkomen. GIRO Miljoenen mensen in armere landen hebben nogrgeen zicht op vaccinaties tegen corona. Sneller wereldwijd vaccineren is van levensbelang voor iedereen. NL08 INGB 0000 0005 55 dinsdag 20 juli 2021 GO ^0 @OzcanAkyol eme teraend Politieke partij Bij1 heeft kun stenaar en activist Quinsy Gario, de nummer twee op de kieslijst, op non-actief gezet. Er zou sprake zijn van een 'ver trouwensbreuk'. Hanneke Keultjes Den Haag Quinsy Gario. foto hh/anp IEDEREEN EEN VACCIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6