Extra groei is juist mogelijk na de overstromingen 5 Al meer dan 6 miljoen euro opgehaald voor slachtoffers Hoe hoog de rekening wordt, valt nu nog niet te zeggen. Als het wa ter voldoende is gezakt kan de schade aan huizen, auto's, inboe dels en bedrijfsgebouwen worden opgemaakt. Dan volgt eerst de vraag: wie is waarvoor verzekerd? Voor de meeste particulieren is de schade gedekt door de verzeke ring, laat het Verbond van Verze keraars weten. Ook voor overstro mingen. ,,Dat geldt voor de men sen die getroffen zijn door de overstromingen van de Roer of de Geul bijvoorbeeld. Alleen men sen die aan de Maas wonen, moe ten zich apart bijverzekeren voor overstromingen'', aldus een woordvoerder van het Verbond. Onduidelijk is hoeveel mensen dat gedaan hebben. Gedupeerden die niet verzekerd zijn, kunnen een beroep doen op de overheid. Die heeft al aangege ven een deel van de niet-verze- kerde schade te willen vergoeden. Uit de berichten uit het gebied lijkt het er op dat vooral de horeca, winkels en recreatiesector hard zijn getroffen. De industrie kon gewoon doordraaien. De directe schade is daarom beperkt. Maar Limburg is meer dan gemiddeld afhankelijk van toerisme. Dat be tekent dat de overstromingen er voor zorgen dat de lokale econo mie een tik krijgt. In tegenstelling tot particulie ren zijn bedrijven niet automa tisch verzekerd tegen overstro mingen. Toch kan een overstroming ook gunstig uitpakken, meldde ING gisteren in een bericht. De weder opbouw van huizen, bedrijfsge bouwen en infrastructuur zorgt voor groei van de economie. Ook moeten mensen allemaal nieuwe spullen aanschaffen, zoals was- machines, bankstellen en auto's. ABN Amro deed vorig jaar on derzoek naar de economische ge volgen van een overstroming in de Randstad. Die studie is ook bruik baar voor Limburg, denkt hoofd- econoom Sandra Phlippen. Bij een overstroming met 50 centimeter water zou de economische krimp in Nederland uitkomen op 1 tot 1,5 procent. ,,Maar hoe hoog de krimp wordt voor de Limburgse economie is moeilijk te voorspel len.'' De studie van ABN Amro laat zien dat vooral de huizenprijs van grote invloed kan zijn. De kans be staat dat de huizenprijzen in de getroffen regio's gaan dalen, om dat mensen er niet meer willen wonen. Als naast de directe schade ook het risico op toekom stige overstromingen wordt mee genomen kan dat tot prijsdalingen van meer dan 5 procent leiden, waarschuwt de bank. ,,De daling van de huizenprijs zal versnellen W Vooral de horeca, de winkels en de recreatiesector zijn hard getroffen in gebieden met dalende huizen prijzen. In gebieden met stijgende huizenprijzen zal de stijging min der worden'', aldus Phlippen. En dat heeft weer gevolgen voor de bestedingen van huishoudens. Als de waarde van de woning on der het niveau van de hypotheek zakt gaan mensen extra aflossen. Dan houden ze minder geld over voor andere bestedingen. Bovendien dreigt het gevaar dat armere buurten nog armer wor den. Dat komt omdat mensen met hogere inkomens de mogelijkheid hebben om elders te gaan wonen. Voor mensen met lage inkomens is die mogelijkheid er niet. Ze hebben simpelweg niet het geld om te verhuizen. Een positief effect is dat de werkgelegenheid na een overstro ming flink kan stijgen. Er zijn meer handen nodig voor de we deropbouw. INZAMELING riep recreanten afgelopen weekend op om ook de Rijn en zijn vertakkingen te mijden wegens het afval en de sterke, onvoorspelbare stroming. De waarschu wing betreft niet alleen de Waal, Neder- rijn, Gelderse IJssel, en Lek, maar ook de nevengeulen, zijrivieren, strandjes en uiterwaarden. ,,Soms is niet duidelijk waar de vaargeul is. Daarnaast drijft er veel rommel, en losgeslagen scheepjes. Dit kan levensgevaarlijke situaties ople veren op en langs het water.'' Geen beginnen aan Langs de oevers van de Maas in Zuid Limburg, waar het water inmiddels al weer meters is gezakt, moet het oprui men nog starten. ,,Als het in de winter hoogwater is geweest, gaan we met een groepje vrijwilligers het gebied in om afval te prikken. Maar daar is nu geen beginnen aan'', zegt boswachter Niki Jasper. ,,Het is te veel. Daarbij zie je hier ook bergen isolatiemateriaal liggen, fles sen terpentine en andere verpakkingen waar misschien gevaarlijke stoffen in zitten. Dit moet bedrijfsmatig worden aangepakt. Daarover zijn we nu met ge meenten en Rijkswaterstaat in gesprek.'' Voor de boswachter staat voorop dat het afval zo snel mogelijk weg moet. ,,Hoe langer je het laat liggen, hoe meer het uit elkaar valt en hoe erger de rot zooi wordt. Bovendien is het belangrijk dat de natuur zich weer kan herpakken. Broedvogels beginnen aan hun tweede leg. Die wil je niet verstoren door nog weken met shovels door de natuur te gaan rijden.'' Een onbekend aantal schapen en koeien dat in de uiterwaarden graasde, is bij de overstromingen omgekomen. De meeste wilde dieren hebben de over stromingen wel overleefd, verwacht Jas per. ,,Reeën kunnen bijvoorbeeld zwemmen. Maar veel insecten, mollen en knaagdieren zijn omgekomen.'' De boswachter redde zelf een woelmuisje dat in het water lag te spartelen. En tien tallen vissen die naar adem hapten in een poeltje. ,,Het water wordt snel warm, dan stikken ze. Je ziet hier overal dode vissen. En reigers. Die hebben nu een feestmaal. Dat is ook de natuur, maar wel zonde voor de vissen.'' dinsdag 20 juli 2021 GO Een natuurramp als de over stromingen in Limburg hoeft geen economische ramp te worden. Ondanks de enorme schade kan het herstel soms ook voor extra groei zorgen. Peet Vogels Den Haag DEN HAAG Nederland tast in de buidel voor de slachtof fers voor de wateroverlast in Limburg. Gisteravond was al ruim 6 mil joen euro binnengekomen op giro 777 van het Nationaal Rampenfonds. Het fonds gaat het geld besteden aan 'burger initiatieven die de samenleving weer helpen opbouwen', aldus woordvoerder Frans Gunnink. ,,Het is dus niet de bedoeling dat particulieren een aanvraag kunnen doen. Waar wij aan wil len bijdragen is dat mensen niet alleen kunnen werken en wonen, maar ook weer een samenleving kunnen opbou wen.'' Binnenkort wordt een commissie ingesteld die de aanvragen gaat beoordelen. ,,En uiteraard leggen we daar over volledige verantwoording af'', aldus Gunnink, die verze kert dat al het geld naar de slachtoffers gaat. ,,Niets blijft aan de strijkstok hangen.'' Boswachter Niki Jasper op een terrein waar een koelkast en diverse wasma chines zijn aan gespoeld. FOTO MARCEL VAN HOORN M Rijkswater staat zet langs de Maas groot materieel in om troep uit het water te hijsen. FOTO RIJKSWATERSTAAT Weggespoelde auto's in Valken burg. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5